Špidlův sobotní program: Houston a Miami

  • 117
Premiér Vladimír Špidla má na sobotním programu návštěvu řídícího vesmírného střediska v Houstonu a setkání s kubánským exilem ve floridském Miami. V neděli si Špidla dopřeje ranní běh po miamské pláži a poté bude jednat na jachtě Marymar Ven s představiteli kubánské exilové komunity.

Špidla se vylodí na Fischerově ostrově a tam ho čeká neformální setkání s vězni kubánského režimu ve Vanderbuilt Mansion.

Poskytne také rozhovor stanici Tv Martí. K rozhovoru s televizní stanicí, kterou lze zachytit na Kubě ovládané režimem Fidela Castra, Špidla uvedl, že na něj neočekává
"žádnou živou" reakci kubánské strany. Obavy jsou zejména z kubánské odvety proti českým obchodním zájmům.

"Přesto si myslím, že je na místě podpořit rozvoj lidských práv na Kubě, protože režim tak, jak se vyvíjí, skutečně lidská práva potlačuje a myslím si, že není na místě zůstat zcela neutrální a lhostejný," řekl Špidla novinářům před odletem na Floridu.

Nasadil texaský klobouk a tančil s krajany
Premiér Vladimír Špidla byl k nepoznání. Spolu s manželkou Viktorií si nasadili široké texaské klobouky a podupávali si při harmonice do rytmu s desítkami krajanů na Houstonské univerzitě, na které se odehrála v pátek večer recepce, nebo spíše veselice na jejich počest.

Stalo se totiž poprvé v  historii texaských Čechů, že za nimi přijela státní delegace.

Effie Roseneová, prezidentka českého kulturního centra v Houstonu, pyšně ukázala premiérovi, ministrům zahraničí Cyrilu Svobodovi a průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi v ulici San Jacinto na okraji Houstonu rozestavěnou budovu, která bude sloužit mnoha účelům, hlavně však představení české kultury.

"Vybrali jsme jeden a půl milionu dolarů, část je bankovní půjčka, jsme hrdí, že tu budeme moci ukázat, že Antonín Dvořák i (Jan Ámos) Komenský byli Češi," říká podnikavá žena novinářům.

Premiér zažívá pocit úspěchu
Ta tam je tradiční chladná image Vladimíra Špidly: premiér na cestě po USA viditelně září spokojeností. Špidla a jeho lidé zažívají tento týden pocit úspěchu. Amerika zatím skutečně nastavuje premiérovi vlídnou tvář. Špidla ve Washingtonu jednal se všemi špičkami americké politiky. 

A všichni mu i neformálními gesty dávali najevo svou přízeň. Prezident George Bush nečekaně protáhl zdvořilostní schůzku s premiérem na téměř dvojnásobek, pak Špidlu přijal i viceprezident Dick Cheney.

Ministr zahraničí Colin Powell zavítal dokonce na recepci na české ambasádě (byla to jeho první podobná akce v tomto roce) a ministr obrany Donald Rumsfeld se za Špidlou rozjel až do hotelu - a i to je dost neobvyklá událost. Američané navíc sami nezačali mluvit o nepříjemných tématech.

"Byli jsme připraveni, že vytáhnou otázku mezinárodního soudního dvoru a budou se ptát na náš názor na možné stíhání amerických vojáků mimo USA nebo otázku korupce v Česku," řekl jeden z členů premiérova doprovodu.

Američané často říkají, že "žádný oběd není zadarmo". Co tedy čekají na oplátku oni od Čechů? Zaprvé jsou ve hře podle diplomatů dodávky amerických stíhaček pro českou armádu - nejprve jejich pronájem a pozdější nákup.

O obchod, který může dosáhnout až desítek milionů dolarů, má americká strana už dlouho velký zájem. "O stíhačkách se tu téměř nemluvilo, snad až na rozhovor s ministrem Rumsfeldem," tvrdí však Špidla.

Zadruhé chtějí mít Američané po třenicích s evropskými spojenci v Praze jasno. Sázka na Špidlu, který nikdy nevystupoval jako "proamerický jestřáb", je podle diplomatů rozhodnutím amerického velvyslance v Praze a Bushova blízkého přítele Craiga Stapletona.

"Stapleton se po svém konfliktu s prezidentem Klausem kvůli Iráku jednoznačně rozhodl pro Špidlu a přesvědčil o tom prezidenta Bushe," říká vysoce postavený diplomat. "Česko sice není Německo nebo Británie, přece jen však nejsme jako člen NATO úplně bezvýznamným spojencem.

A pro Washington je důležité mít v Praze - zvlášť po odchodu Havla jednoznačného přívržence, s nímž se nebudou muset složitě dohadovat." A Špidla důvěru viditelně oplácí.

"Nesdílíme dojem, že NATO je něco překonaného a irelevantního a že si budoucnost vyžádá jiné struktury nebo přístupy," prohlásil premiér ve čtvrtek večer na přednášce v prestižním Baker Institutu na Rice University v Houstonu.

Přes to všechno se Špidlova cesta odehrává bez zájmu amerických médií. Premiér sice ve středu poskytl rozhovor deníku The Washington Post, list jej však zatím nepublikoval.

Místo toho vydal ve čtvrtek drobnou zprávu, že první dáma Laura Bushová byla v jedné z washingtonských restaurací viděna na večeři s Craigem Stapletonem -  prestižní deník tvrdí, že jde "o amerického velvyslance v Československu".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video