Špidlu nenaučili mluvit ani experti

  • 64
"Nejsem jistě špičkou v oboru komunikace," přiznal před několika málo týdny premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla na stranickém sjezdu. Měl skutečně pravdu. Kdyby čeští politici soutěžili v tom, kdo mluví nejméně jasně a nejnesrozumitelněji, Špidla by s ohromným náskokem zvítězil.

Na jednoduchou otázku, zda se chystá vyměnit některé ministry své vlády, dokázal Špidla odpovědět neobvykle složitě: "Žádná vláda po celé volební období není nedotknutelná. To je jasná věc. Existuje odpovědnost premiéra, aby čas od času dělal rekonstrukce vlády." Stačilo přitom říci ano, ne.

Nebo například ten, kdo chce vědět, o jakou podobu Evropské unie premiér Špidla usiluje, se musí kvůli jeho rétorickým schopnostem spokojit s tímto výrokem pro tisk:

"Anarchosyndikalistické představy, že zrušíme stát a přejdeme na nějaký komunální systém, jsou nerealistické. Dokonce si myslím, že Evropa nebude směřovat ke skutečné federaci, ale k něčemu, co bych opatrně nazval volnou konfederací."

Zajímavé přitom je, že Špidla podle vlastních slov využívá služeb odborníků, kteří politikům radí, jak mají před veřejností srozumitelně mluvit.

Špidla má ještě jeden problém, který odborníci označují jako řeč uspávače hadů. "Je to člověk, který je introvertní, jeho projev není příliš intonačně rozvrstvený. Slyšíte, že je to bezvýrazné, jako by na jedné struně," říká o Špidlově mluvě lingvistka Jiřina Hůrková, která učí mluvit začínající herce.

Špidla podle ní dokáže jen obtížně zaujmout posluchače. "Nedává na jednotlivá slova důraz, takže ho člověk musí bedlivě poslouchat. Po téhle stránce je premier nedotčený jakýmkoliv cvikem. Nezvyšuje hlas, ale ani ho nesnižuje. Je to takový uspávač," říká Hůrková a přidává jeden postřeh: "Je ale slyšet, že má velmi dobře rozmyšleno, co chce říci a co ne. Je jasné, že neříká vše, co si myslí."

Praktický premiérský slovníček

"Není žádný komentář!" Znamená: Běžte už s těmi dotazy k čertu!
Tato věta má naznačit, že se premiérovi už nechce odpovídat. Použil ji například jako odpověď na otázku, zda po odvolání Jiřího Rusnoka budou následovat další změny ve vládě.

"Miloš Zeman je kandidátem ČSSD." Znamená: Proboha, hlavně ho nevolte prezidentem!
Premiérova oblíbená taktika. Něco se mu nechce říci přímo, tak místo toho přijde s konstatováním obecně známého faktu.

"Debata se stále vede." Znamená: Stále se nedokážeme dohodnout.
Slovo debata patří k nejfrekventovanějším ve Špidlově slovníku. Premiér vede debatu často a rád. Když ho například velká část jeho strany kritizovala za nezvládnuté prezidentské volby, Špidla tomu říkal, že v ČSSD "se vede" živá debata.

"Dojde k vážnému oslabení pozice ČSSD." Znamená: Strana půjde do prdele.
V tomto případě je autorem překladu sám premiér. V rozhovoru pro deník Právo nejprve prohlásil, že vyslovil obavy o osud sociální demokracie. Pak na otázku, zda opravdu použil zmíněný vulgární výraz, odpověděl: "Nepopírám, že jsem tu úvahu zakončil expresivnějším výrokem - přibližně tak, jak říkáte."

"Daně se budou měnit různými směry." Znamená: Někteří budete platit jako mourovatí!
Předseda vlády je přesvědčen, že by se někomu měly zvýšit daně, ale také ví, že to lidé neradi slyší. Zároveň se mu nechce vysloveně lhát a tvrdit, že daně nezvýší.

"Zřetelně prohlašuji..." Znamená: Teď mi nebudete rozumět.
Čím méně je premiérův projev srozumitelný, tím častěji se v něm objevují slova jako zřetelně, jasně, jednoznačně. Touto vadou vyjadřování rozhodně netrpí pouze premiér. Dá se označit za velmi rozšířenou v celém politickém spektru.

"Situace je jasná." Znamená: Situace sice není jasná, ale nejsem ochoten to vysvětlit.
Oblíbená fráze Vladimíra Špidly. Například když kvůli rozdílným výrokům členů vlády prakticky nikdo nevěděl, jestli kabinet podporuje útok na Irák, nebo ne, Špidla tvrdil, že postoj vlády je jasný.

"Proboha živýho..." Znamená: (Známka velkého rozčilení) Špidla dává průchod svým emocím opravdu jen výjimečně.
Když je ve své obvyklé formě, vydrží i mnoho minut dávat nic neříkající odpovědi na nepříjemné otázky. Občas mu však nervy ujedou a pak přijde zmíněný výkřik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue