Porada Špidly s ministry

Porada Špidly s ministry - Premiér Vladimír Špidla se v Poslanecké sněmovně radí s ministry Pavlem Dostálem a Pavlem Němcem. Vláda zrovna přišla o většinu v dolní komoře. (22. července 2003) | foto: Václav Pancer, MF DNES

Špidlova vláda ztrácí většinu v parlamentu

  • 153
Špidlova hra vabank, ve které spojil osud vlády s rozpočtovou reformou, se nečekaně zdramatizovala. Vlivný sociální demokrat Josef Hojdar prohlásil, že reforma se příliš vzdálila volebním slibům ČSSD, a na protest vystoupil z poslaneckého klubu. To je na parlamentní poměry nezvykle silné gesto.

Hojdar uvedl, že v prvním kole hlasování tento týden reformu podpoří. Ve finále na podzim však chce zvednout ruku jen pro to, "co ČSSD deklaruje ve svých písemných materiálech a slibech, které dala občanům".

Reforma veřejných financí a státní rozpočet na příští rok podle něj principům ČSSD neodpovídají. Koalici se tak drolí její těsná většina 101 hlasu, které bude vzhledem k tvrdé opozici ODS a komunistů všechny potřebovat.

Ministr financí Bohuslav Sobotka připustil, že Hojdar pozici vlády ztíží. "Určitě to ztíží komunikaci při prosazování všech vládních návrhů tady v Poslanecké sněmovně," řekl Sobotka.

Sám Sobotka přitom nedávno v rozhovoru pro MF DNES připustil, že ČSSD už před volbami věděla, že dává moc velké sliby, nechtěla však ztratit body vůči ostatním stranám.

Hojdar oslabil Špidlu, hrozí pád vlády
"Nedostal jsem za to padesát milionů, jak jsem tady slyšel," řekl v úterý poslanec Hojdar k tomu, proč opustil klub své strany. Skutečné důvody neupřesnil.

Atmosféra ve sněmovně v úterý připomínala všechno jiné, jen ne skutečnost, že vláda ztratila svoji křehkou většinu. Premiér Vladimír Špidla se procházel po sněmovně s širokým úsměvem, Jan Kavan si dával v parném dni zmrzlinu a mnozí ostatní, očividně opálení poslanci si vyprávěli zážitky z dovolených.

Zato sociálnědemokratický poslanec Josef Hojdar, hlavní postava dne, dělal, že ve sněmovně vlastně vůbec není. Nevycházel z klimatizovaného sálu a před novináři si i ve své lavici skrýval obličej v dlaních. To proto, že zrovna oznámil, že opouští klub ČSSD.

Josef Hojdar: Zůstanu i nadále členem strany
Poslanec Josef Hojdar potom, co se dlouhé hodiny skrýval před novináři, nakonec vyšel ze zasedacího sálu. Novinářům podal nicneříkající vysvětlení, proč v úterý nečekaně vystoupil z klubu sociální demokracie. "Je to záležitost sociální demokracie. Potřebujeme prostor a vyjednávací pozici. To je ten hlavní důvod."

S čím váš odchod souvisí?
Souvisí to se špatnou komunikací mezi vládou a poslaneckým klubem.

Přemlouvali vás, abyste v poslaneckém klubu zůstal?
Zatím mě přemlouvali, abych v klubu zůstal. Mám takový názor, jaký mám. Není důvod, abych ho měnil.

Zůstanete členem strany?
No jistě, já jsem ve vedení strany, jsem předsedou okresu, jsem v krajském výboru.

Myslíte, že zůstanete i po tomto dramatickém kroku ve vedení strany?
To záleží na tom, jak se k tomu postaví i členská základna.

Počítáte s tím, že budete členem ČSSD a nebudete v žádném klubu?
To je ta varianta, která platí dnes.

A může se to někdy v budoucnu změnit?
Z hlediska jiných politických stran určitě ne.

Nestanete se druhým Teplíkem?
Ne, a ani jsem za to nedostal padesát milionů, jak jsem teď slyšel.

Může vládní koalice počítat při hlasování s vaším hlasem i do budoucna?
Pokud to bude odpovídat tomu, co ČSSD deklaruje ve svých písemných materiálech a slibech, které dala občanům, tak určitě.

Je pravda, že se vám nelíbí rozložení koaličních ministerstev Špidlovy vlády?
Spíše fungování ministerstev. Ale nikoli v rámci koalice, ale v rámci tohoto státu.

Kterých ministerstev?
To nebudu komentovat.

Vše začalo dopisem
Hojdarovo rozhodnutí přišlo jako blesk z čistého nebe. Krátce před polednem poslal dopis předsedovi a místopředsedům klubu ČSSD, který obsahoval tři body. V nich si Hojdar stěžoval především na "špatnou komunikaci vlády s poslaneckým klubem".

"Reformu veřejných financí v tom dopise přímo nezmiňoval," komentoval odpoledne obsah dopisu jeden z vysokých představitelů klubu ČSSD. "Šlo mu o to, že se mu nelíbí, že si vláda připravuje zákony podle sebe, nebere přitom ohled na poslance a jen na ně pak tlačí, aby pro ně hlasovali. To není ojedinělý názor, ale kolega Hojdar to už asi neunesl," vysvětlil poslanec.

Přitom ještě dopoledne nikdo nic netušil. Tou dobou měly kvůli reformě společný klub všechny tři koaliční strany, při jednání nepadlo o Hojdarovi ani slovo. "Je to jasné, Hojdara si koupila ODS a všechno směřuje k tomu, že by se příští rok měly konat předčasné volby a ty ODS vyhraje," prohlašoval odpoledne jeden z členů vlády.

"Všechno nasvědčuje tomu, že Hojdar podrží rozpočet a reformu a vládu nechá padnout až v příštím roce," dodal.

Podle jednoho z vlivných poslanců ODS může být za Hojdarovým krokem privatizace Mostecké uhelné společnosti. "Dostal se do sporu s ministry kolem Stanislava Grosse kvůli privatizaci této společnosti. Nesouhlasil s tím, jak někteří členové vlády tu privatizaci připravují," uvedl poslanec.

S Hojdarem se v úterý sešel i premiér Špidla. Na schůzce se Hojdara ptal, co mu vadí a jestli je možné to nějak napravit. Hojdar naznačil, že mu vadí prostor, který dostávají při přípravě zákonů ve vládě unionisté.

Musí to mít spočítané
"Člověk, který něco takového udělá, musí počítat s tím, že se do sněmovny už nikdy nedostane," kroutil nad Hojdarovým krokem nedaleko hloučku novinářů jiný ministr.

"Musí to tedy mít hodně dobře spočítané. Takový člověk musí být nejspíš domluvený, že jej v příštím volebním období nanominuje jiná strana," pousmál se jeden z ministrů.

Hojdar se odvážil promluvit až po skončení schůze. "Nedostal jsem za to padesát milionů, jak jsem teď slyšel," prohlásil Hojdar. Proč opustil klub své strany, ale stejně nedokázal jasně vysvětlit. "Potřebujeme prostor a vyjednávací pozici," uvedl Hojdar.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video