Špidlova vláda dostala důvěru

  • 152
Koaliční vláda Vladimíra Špidly může začít předkládat zákony. Poslanecká sněmovna jí totiž těsnou většinou schválila důvěru. Pro bylo podle očekávání všech 101 zástupců ČSSD, US-DEU a lidovců. Proti se vyslovilo 98 členů opozice KSČM a ODS. K vyslovení důvěry potřebovala vláda nejméně 100 hlasů, tedy nadpoloviční většinu přítomných zákonodárců. Hlasování se nezúčastnil pouze nemocný poslanec Josef Houzák z KSČM.

Poslanci hlasovali o důvěře vládě veřejně, to znamená, že každý povstal a řekl, zda je pro důvěru vládě, nebo proti vyslovení důvěry. Nikdo z poslanců nevyužil možnost zdržet se hlasování.

Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) bezprostředně po hlasování za vyslovení důvěry poděkoval.

Havel gratuloval z Portugalska
Z Portugalska, kde nyní pobývá, poblahopřál kabinetu Vladimíra Špidly k vyslovení důvěry prezident Václav Havel. "Normální fungování vlády je důležité kvůli vstupu do EU," vzkázal Havel.

Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) věří, že jeho vláda vydrží celé čtyřleté volební období. Nebojí se ani toho, že by se rozpadla kvůli sporům o rozpočet.

"Myslím, že (vláda) vydrží celé volební období, je založena na pevném politickém základě," řekl novinářům.

Klaus: Špidla je arogantní zločinec

Rozprava byla v režii opozice
Hlasování předcházela rozprava o vládním prohlášení. Ta byla až na výjimky plně v režii poslanců ODS a KSČM, kteří jednoznačně mezi řečníky převažovali.

Předseda ODS Václav Klaus po hlasování prohlásil, že nová vláda je nepochybně špatná. "Toto není prohlášení svobodné společnosti," reagoval na vládní dokument předseda Klaus. "Toto je výzva k jinému světu," dodal.

Předseda vlády Vladimír Špidla bral reakce asi čtyřiceti především opozičních poslanců v klidu. "Debata mě přesvědčila o tom, že vládní prohlášení je pro sněmovnu důležitým bodem," řekl novinářům.

Ministři ještě jednají o rozpočtu
S více než hodinovým zpožděním zasedli po 20. hodině ve Strakově akademii ministři, aby se dohodli na rozpočtu pro příští rok.

Ministerstvo financí navrhlo na rok 2003 dosud nejvyšší schodek 157,3 miliardy korun. Výdaje by měly dosáhnout 840,5 miliardy, příjmy zřejmě nepřevýší 683,2 miliardy.

Návrh kritizuje pravicová i levicová opozice a není s ním zcela smířena ani vládní Unie svobody-DEU. Jednotliví ministři přitom chtějí pro své resorty v souhrnu víc, než činí Sobotkův návrh.

"Výsledky jednání zveřejníme až ráno," řekla iDNES mluvčí vlády Anna Stárková s tím, že neví, kdy schůze skončí. "Ministři jsou teprve u prvního bodu," dodala po 21. hodině.

ÚTERÝ:
Špidla žádá o důvěru
Poslanecká sněmovna v úterý rozhodla, že schvalování důvěry koaliční vládě premiéra Vladimíra Špidly odloží na středu. Po dvouhodinovém čtení programového prohlášení sice Špidla formálně o důvěru požádal, ale další jednání bylo odloženo.

Špidla se ujal slova krátce před půl čvrtou a začal dolní komoře předčítat zhruba padesátistránkové programové prohlášení svého kabinetu.

"Vzhledem k tomu, že některé poslankyně a někteří poslanci vyjadřovali názor, že nebyli seznámeni s dostatečným předstihem s tímto prohlášením, dovolte, abych ho přednesl jako celek," vysvětlil sněmovně.

Své čtení skončil až po dvou hodinách v poloprázdné sněmovně za nezájmu mnoha poslanců. Dolní komora potom projednávání žádosti kabinetu o důvěru přerušila a hlasovat by o ní měla ve středu.

TÉMA

Ministři si přivedli nové lidi

Špidla přilepší hlavně bohatým

Bohatším peníze, chudým sliby

Vládní koalice má problémy s jednotou
Nečekané problémy s jednotou svých poslanců prokázala vládní koalice hned v úvodu úterní sněmovní schůze.

Jen několik desítek minut před tím, než měla sněmovna zahájit debatu o programovém prohlášení vlády, prosadily opoziční ODS a KSČM s pomocí lidovce Miroslava Kalouska a unionistky Hany Marvanové návrh, aby poslanci jednali o vytvoření své vyšetřovací komise pro objasnění možné korupce při zadávání veřejných zakázek na ministerstvu zahraničí v posledních šesti letech.

Sněmovna by o vytvoření této komise měla rozhodovat ještě na nynější schůzi. Debatě o komisi a dalších souvisejících problémech věnovala sněmovna nečekaně více než hodinu v úvodu dnešní schůze. Polemika poslanců tak oddálila a v podstatě zastínila očekávané projednávání programového prohlášení vlády.

Vládu podrží jen koalice
Kabinet může počítat s tím, že důvěru dostane jen od poslanců vládních stran, tedy ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU, kterých je ve dvousetčlenné dolní komoře dohromady 101. Pro vyslovení důvěry je nezbytný souhlas nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

Vyslovení důvěry by však mohli ohrozit sami vládní poslanci tím, kdyby se hlasování nezúčastnili. Pokud by nejméně dva chyběli, vládní sestava by neměla sílu přehlasovat 99 občanských demokratů a komunistů, kteří kabinetu důvěru dát nechtějí.

Poslanecké kluby potvrdily, že důvěru vládě vyjádří vládní strany ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, proti budou opoziční ODS a KSČM. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) při začátku sněmovní schůze oznámil, že kvůli nemoci je omluven komunista Josef Houzák.

ODS a KSČM nejsou spokojeny s programem vlády i jejím složením. Pro ODS jsou záměry kabinetu moc levicové, pro KSČM moc pravicové. Kdyby vláda důvěru nedostala, musela by podat demisi a prezident by jmenoval nový kabinet.

Tvrdík přiznal pochybení vojenské rozvědky
Tvrdík na jednání sněmovní výboru pro obranu a bezpečnost pře začátkem schůze přiznal, že se část důstojníků jednoho útvaru Vojenské zpravodajské služby nejednala profesionálně. Připustil, že službu s největší pravděpodobností opustí několik lidí.

"Zatím máme pocit, že došlo k porušení služebních předpisů, a vyvodíme proti jednotlivcům konkrétní odpovědnost," řekl ministr. Podle informací ČTK je hrubě nespokojen s působením asi sedmi lidí z vrcholného a středního managementu služby.

Výbor podle Tvrdíka vybere několik poslanců, kteří budou moci nahlížet do práce vojenské rozvědky. Na rozdíl od jiných českých tajných služeb totiž vojenská rozvědka nepodléhá parlamentní kontrole. "Přestože to český zákon neukládá, nabídli jsme možnost rozšíření parlamentní kontroly. Její první výsledky by měly být na konci měsíce," uvedl ministr.

Poslanecká sněmovna rozhodla, že schvalování důvěry koaliční vládě premiéra Vladimíra Špidly odloží na později. (6. srpna 2002)

Ministr vnitra Stanislav Gross (zcela vlevo), předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím a ministr obrany Jaroslav Tvrdík na zasedání, při kterém jednali o průběhu vyšetřování pokusu o nájemnou vraždu novinářky Sabiny Slonkové. (6. srpna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video