Špidlova koaliční vláda je na světě

  • 132
Sociální demokraté překonali po třech hodinách úporného jednání poslední rozpory s KDU-ČSL a Unií svobody-DEU a dohodli se na složení společného kabinetu. "Jednání bylo ukončeno, došlo k dohodě o vytvoření nebo respektive návrhu, který předložím panu prezidentovi, o vytvoření vlády," oznámil novinářům šéf ČSSD Vladimír Špidla. Dokument podepíší straničtí lídři v úterý po vyjádření poslaneckých klubů.

Špidlův tým posílá do vlády 11 členů, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU po třech.

ČSSD nakonec ustoupila od záměru, aby dohodu podepsalo všech 101 koaličních poslanců. O dokumentu budou zákonodárci hlasovat v poslaneckých klubech. Výsledek hlasování bude přílohou dohody, oznámil novinářům předseda lidovců Cyril Svoboda.

Podle kuloárových informací se jablkem sváru stal návrh učinit ministra pro místní rozvoj z unionistického senátora Roberta Koláře. ČSSD na to nakonec nepřistoupila.

Své posty ve vládě si pro další volební období udrželi Stanislav Gross (vnitro), Jaroslav Tvrdík (obrana) a Pavel Dostál (kultura). Ministry zůstanou i Pavel Rychetský (spravedlnost) a Jiří Rusnok (průmysl).

Sociální demokracii zůstaly i finance (Bohuslav Sobotka), zemědělství (Jaroslav Palas), zdravotnictvi (Marie Součková), školství (Petra Buzkova), a práce a sociální věci (Zdeněk Škromach).

KDU-ČSL dostala křesla ministra zahraničí (Cyril Svoboda), životního prostředí (Libor Ambrozek) a dopravy (Milan Šimonovský).

Unie svobody - DEU obsadí ministerstvo pro místní rozvoj (Pavel Němec). Vladimír Mlynář bude mistrem bez portfeje a nápní jeho práce bude informatika, Petr Mareš se stane vicepremiérem pro vědu, výzkum a lidské zdroje.

DÁLE ČTĚTE

Pravděpodobné složení Špidlovy vlády

Nová ČSSD: Pryč od Zemana
analýza

Chtěla jsem odstoupit už v únoru
rozhovor s Hanou Marvanovou

Do čela sněmovny míří Zaorálek
ČSSD navrhla obsazení vedení sněmovny

Unie posvětila schodek státního rozpočtu
US-DEU jde do vlády, i když její cíle neodpovídají volebnímu programu

Marvanová odešla z vedení strany
Zrazujeme voliče, proto odcházím, řekla Marvanová

Křesla ve vládě: ČSSD 10, Koalice 6
strany se dohodly na programu vlády

Co se děje v Lidovém domě, když zavřou dveře
ze zákulisí jednání

Neoficiální text koaliční smlouvy
 a ZDE jako příloha TXT ke stažení

Špidla opět jednal s Havlem o vládě
Tři týdny po volbách je už téměř stoprocentně jisté, jakou tvář bude mít česká politika příštích let. Hotova je nejen koaliční dohoda ČSSD, lidovců a unionistů, v podstatě rozděleny jsou už i vládní křesla a posty ve sněmovně. Šéf ČSSD Vladimír Špidla o tom informoval v neděli večer prezidenta Václava Havla. Místo, čas či jiné podrobnosti o schůzce prezidentův mluvčí Ladislav Špaček nechtěl sdělit. "To nezveřejňujeme," řekl.

"Předseda Špidla konzultoval s prezidentem obsazení jednotlivých ministerstev," řekl jen mluvčí s tím, že podrobnosti si prezident a Špidla nechávají pro sebe, protože očekávají ještě další konzultace, které mohou koaliční dohodu před podpisem drobně pozměnit.

Představitelé sociální demokracie, Unie svobody-DEU a lidovců se shodli na společném programu už ve středu - o tom podrobně čtete ZDE.

Jednotlivá stranická vedení s ním už také vyslovila souhlas. Nejočekávanější byla reakce unionistů, kteří museli akceptovat schodky veřejných rozpočtů, což je v rozporu s jejich volebním programem. Přesto v pátek s navrhovaným programovým prohlášením vlády vyjádřili souhlas, dokonce i spokojenost - podrobně jsme o tom psali ZDE.

Špidlova vláda je nejmladší v historii
Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha by měla mít šestnáct členů. Vedle premiéra Špidly by měli být čtyři vicepremiéři - za ČSSD Stanislav Gross a Pavel Rychetský, za lidovce Cyril Svoboda a za unii Petr Mareš.

Vláda Vladimíra Špidly bude nejmladší v historii, ani jednomu ministrovi není přes šedesát let. Mají v ní být dvě ženy, sociální demokratky Petra Buzková a Marie Součková.

Pilip: jsem realista, máme jen osm mandátů
Koaliční smlouva neobsahuje právo veta pro menšího z partnerů, ministři ČSSD mohou své kolegy kdykoliv přehlasovat. "Nemyslím, že je správné tam dávat právo veta. Přeci jen jsem realista a chápu, že máme ve svěmovně jen osm poslanců," řekl šéf unionistů Ivan Pilip.

Klaus: to je socialismus
Předseda ODS Václav Klaus po prostudování návrhu koaliční smlouvy vzkázal po svém poradci Ladislavu Jaklovi, že smlouva je socialistická.

"Každý, kdo zvedne ruku pro vládu postavenou na takové koaliční smlouvě, musí vědět, že hlasuje pro socialismus," uvedl šéf nejsilnější opoziční strany. "Na takto postaveném programu sociálna a pseudojistot na místo výkonu a odpovědnosti člověka není možné naší zemi zajistit ekonomický růst a prosperitu," dodal.

Koaliční pohodu kazí dva rozpory
O víkendu se však ještě vyskytly minimálně dva rozpory - funkce ministra, který by měl ve vládě na starosti evropské záležitosti, a podpis všech 101 poslanců pod smlouvou. Funkce tak zvaného Pana Evropy se příliš nelíbí horkému kandidátovi na křeslo ministra zahraničí a šéfovi lidovců Cyrilu Svobodovi.

"To nepovažuji za šťastné," komentoval návrh ČSSD zavést ministra pro Evropu.

Dalším kamenem úrazu se stal podpis poslanců pod koaliční smlouvou, kterým by se zákonodárci předem zavázali k podpoře vládních návrhů na celé čtyři roky. Řada politologů to označuje za krok, který je na hranici ústavnosti.

Bývalá předsedkyně US-DEU Hana Marvanová dokonce řekla, že by se o tom mělo ještě jednat. Také místopředseda strany Ivan Pilip nevyloučil, že unionisté v pondělí navrhnou vypuštění tohoto bodu koaliční smlouvy. Podle místopředsedkyně ČSSD Marie Součkové je možné smlouvu ještě těsně před podpisem změnit. Sociální demokraté podle ní na tom, aby ji poslanci podepsali, netrvají.

Pravděpodobné složení vedení sněmovny

Předseda sněmovny
Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Místopředsedové sněmovny
Jitka Kupčová (ČSSD)
Ivan Langer (ODS)
Jan Zahradil (ODS)
Jan Kasal (KDU-ČSL)
Hana Marvanová (US)
Vojtěch Filip (KSČM)

Po tříhodinovém jednání v Lidovém domě oznámil šéf ČSSD Vladimír Špidla personální složení nové vlády. Dohoda o koaličním kabinetu s KDU-ČSL a US-DEU je připravena k podpisu. (8. črvence 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video