Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidlova doba se už blíží

  23:18aktualizováno  23:18
Ještě před pár lety ho lidé skoro neznali, a za měsíc bude střídat šéfa vládní strany. Hvězda Vladimíra Špidly stoupá a podle průzkumů popularity se dá říci, že i úměrně tomu, jak klesá důvěra v premiéra Miloše Zemana.
Nezpochybnitelná bude už změna image předsedy ČSSD. Místo hřmotného šéfa, který své oponenty častuje nevybíravými slovy a dává na odiv i svůj nezdravý způsob života, povede stranu člověk, který svým jednáním budí respekt protivníků, nepije, nekouří, jí ovesné vločky a pravidelně sportuje.

CO JSTE O NĚM ASI NEVĚDĚLI

* Hned po dubnovém sjezdu oslaví padesátiny.

* Jeho otec byl divadelní režisér Václav Špidla. Matka učila na katedře marxismu Vysoké školy chemicko-technologické.

* Vystudoval historii a prehistorii na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, o práci v oboru ale nezavadil - prý proto, že nebyl ani v SSM. Pracoval pak v mlékárně a na pile. "Dělal jsem v nádvorních partách, skládal dřevo, pracoval ve skladu kulis, dělal noční směny v tiskárně. Ze všech prací mimo kvalifikaci, které jsem dělal, se mi nejvíce líbilo být pošťákem."

* Později se stal referentem odboru kultury ONV v Jindřichově Hradci, pak pracoval v okresním muzeu. Po listopadu 1989 se stal ředitelem místního úřadu práce.

* V mládí utrpěl úraz hlavy a dostal modrou knížku.

* Je podruhé ženatý, manželka Viktorie pracuje jako knihovnice v Jindřichově Hradci. Má dva dospělé syny z prvního manželství, vyženil ještě dceru a syna.

* Přes týden bydlí sám v Praze, na víkendy jezdí domů do Jindřichova Hradce, kde pořád bydlí v bytě 1+1.

* Je milovníkem přespolního běhu. Každý den si bere do úřadu brašnu se sportovním oblečením a ve volných chvílích si jde zaběhat.

* Jako malý kluk chtěl být chemikem.

* Má rád vážnou hudbu a literaturu, zejména historické knihy a poezii. "Vadí mi úřední jazyk, kterým musím neustále mluvit, a tak čtu rád díla, kde je jiná čeština."

* Na vysoké škole šermoval. "V šermu nezáleží na rychlosti, ale na tom, jak dobře odhadnete reakci soupeře. Musíte reagovat dřív, než on akci rozjede. Možná, že se to hodí i v politice."

* Říká o sobě, že je "tupej" na oblékání. "Není mi vlastní dbát na reprezentaci, ale nakonec jsem pochopil, že to je povinnost, ale neumím to plnit snadno a s radostí."

* Nikdy neměl a dosud nemá vlastní auto. Momentálně využívá služební Octavii.

* K večeři si dává ovesné vločky.

* Ráno a před spaním se polévá studenou vodou.

V ČSSD nemá Špidla na post šéfa strany protikandidáta, nominace sbírá na krajských konferencích jednu po druhé. A ačkoliv má pověst oddaného "Zemanova člověka", mluví o tom, že on styl politiky ČSSD změní. "Rozhodně nechci jen pokračovat v politice Miloše Zemana, ale chci ji transformovat," říká.

Nástup Vladimíra Špidly na trůn v Lidovém domě proto s jistou nadějí očekávají také lidé na Hradě i ve Čtyřkoalici. "Není sebestředný, je klidný, neuráží své konkurenty," vyjmenovává například místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář, čeho si na Špidlovi cení.

Naopak pro ODS mohou nastat horší časy. Z několika posledních Špidlových vystoupení je patrné, že už není tak žhavým zastáncem opoziční smlouvy jako Miloš Zeman, ačkoliv ji spolupodepsal.

Špidla si již umí prosadit svou
Vladimír Špidla navenek působí vyrovnaným dojmem politika, který pořád dokola opakuje naučené věty a nikdy nevybočí ze zaběhnutých kolejí. Zdání klame. Jeho poslední komentáře k opoziční smlouvě či výroky o situaci v České televize ukazují, že je politikem s pružnými názory.

Sám k tomu před časem řekl: "První principiální věc je, jestli je pružnost bezzásadovostí. Já se snažím důsledně dodržovat základní principy, které považuji za správné." Špidla je mužem paradoxů.

Do vysoké politiky ho v roce 1997 na stranickém sjezdu vytáhl Stanislav Gross. Navrhl jej na prvního místopředsedu strany proti Ivanu Havlíčkovi, prosazovanému Milošem Zemanem.

Sám Špidla tehdy neskrýval, že mezi ním a Zemanem je nemálo rozdílů: "V případech, kdy s ním nesouhlasím, jde jak o obsah, tak o styl řešení problémů." O rok později to vypadalo jinak.

Zeman se se Špidlou v nejužším vedení strany sblížil a začal jej, k všeobecnému údivu, prezentovat jako svého možného nástupce. Do té doby za korunního prince označoval Stanislava Grosse.

Proč ta změna? "Gross je bezesporu talentovaný politik, ale musí si ještě projít určitými životními zkušenostmi. Vladimír Špidla se osvědčil ve velice těžkých zkouškách, jimiž ČSSD na své cestě nahoru procházela.

Osvědčil se i ve vládě jako velmi dobrý ministr práce a sociálních věcí. Má už dostatečné životní zkušenosti, dostatečný charakter, dostatečnou pracovitost a samozřejmě i dostatečnou inteligenci," řekl Zeman před dvěma lety.

Špidla si tehdy Zemanovu přízeň získal i svou oddaností a loajalitou, která naopak některým jiným členům vedení ČSSD scházela. Nikdy se veřejně nepouštěl se Zemanem do sporu. Nikdy veřejně nekritizoval jeho slovní úlety a hrubé chování.

("Špičková česká politika je malá, má maloměstský charakter, to nemyslím ošklivě, a Miloš Zeman v ní představuje tu nejmenší skupinu lodí první třídy. Má prostě politické schopnosti a to ostatní je podružné a méně významné," řekl na toto téma v časopisu Týden.)

Špidla navíc vždycky, stejně jako Zeman, bagatelizoval všechny aféry spojené se stranickým financováním. Když na podzim 1999 vyšlo najevo, že strana přes tři roky tajila černého sponzora, firmu Chemapol Trans, Špidla na to s ledovým klidem řekl, že to volebními preferencemi strany nehne: "Pro veřejnost, ČSSD i pro mě je nejdůležitější, aby naše politika byla efektivní." Nominace na předsedu z úst Miloše Zemana si Špidla velice cenil.

"Když člověk, s nímž dlouho spolupracujete a kterého si vážíte, pronese o vás výrok, který je opravdu značným oceněním, tak vás to samozřejmě těší," prohlásil před časem. Posléze se však rozhodl od Zemanova stylu postupně oddělovat.

Dnes dokonce zdůrazňuje, že jeho role v čele sociální demokracie bude jiná než prosté pokračování Zemana: "Nechci prodloužit jeho politiku, ale chci ji transformovat.". Chce, aby byla otevřenější, ne zahleděná do sebe.

Éra politiků Zemanova typu podle něho končí. "ČSSD už nemůže stát tolik na jedné, byť brilantní osobnosti, ale musí být daleko více stranou s kolektivním stylem práce, stranou s fungující vnitřní demokracií, s intenzivním vnitrostranickým životem. Charisma jednoho či dvou lídrů může politické straně dát cenné impulsy. Ale na dlouhodobý politický úspěch to nestačí," řekl v Právu.

Špidla proto sází na spolupráci v tandemu s Grossem, který jej pravděpodobně vystřídá ve funkci prvního místopředsedy. I těmito postoji si dokázal nakonec získat podporu široké členské základny ČSSD. Má hlasy jisté jak od Zemanových příznivců, tak jeho oponentů.

Pro ilustraci: Zemanovým oponentům je například sympatické, že Špidla má stejně jako oni silné výhrady vůči působení Miroslava Šloufa ve straně i na Úřadu vlády, Zemanovi stoupenci zase oceňují, že o tom Špidla v médiích nemluví.

Proto je pro ČSSD mnohem přijatelnějším Zemanovým nástupcem, než by byl Gross. Ten - ačkoliv o kandidatuře na nejvyšší místo také uvažoval - včas poznal, že souboj se Špidlou by nemusel dopadnout nejlépe.

"Vím, že pro mnohé sociální demokraty by byl velký problém rozhodovat se mezi mnou a Vladimírem Špidlou. Za této situace je mou povinností stranu spíše spojovat nežli rozdělovat. Proto neusiluji o post předsedy a jsem připraven podpořit Vladimíra Špidlu," oznámil začátkem prosince.

Vladimír Špidla nikdy přímo nekritizoval některý z výroků Miloše Zemana. Ale během posledních měsíců dal v několika případech jasně najevo, že jeho názor je jiný.

Když se Zeman loni v listopadu mezi dvěma koly senátních voleb setkal za zády vedení ČSSD se šéfem komunistů Miroslavem Grebeníčkem a KSČM si mnula ruce, že ji Zeman tahá z politické izolace, řekl Špidla důrazně: "V tento okamžik tato komunistická strana nemá mou důvěru, která by mě vedla k tomu, abych usiloval o prolomení bohumínské rezoluce (zákaz spolupráce s komunisty na vládní úrovni, přijatý na sjezdu v roce 1995 - pozn. red.).

Pro mě je prostě nesprávné otevírat cestu silám, o kterých nevím, zda nejsou v určité podobě ochotny vytvářet autoritativní režim." Ačkoliv byl Špidla mnoha politickými protivníky označován za jednoho z největších levičáků v ČSSD, ke komunistické straně měl vždycky hodně daleko.Považuje ji paradoxně za pravicovou stranu, která se domnívá, že má jako jediná patent na rozum.

Během krize v České televizi na přelomu roku se Špidla také odchýlil od Zemanova postoje. Předseda do poslední chvíle hájil názor, že Jiří Hodač byl legitimně zvoleným ředitelem a měl by dostat šanci, aby se předvedl. Naopak Špidla se po pár dnech dal na stranu vzbouřených redaktorů a vyzval Hodače k odstoupení.

(Špidla přitom pár týdnů předtím hájil názor, že politici mají právo mluvit do výběru kandidátů na ředitele veřejnoprávní televize. 3. ledna ale vystoupil na demonstraci na Václavském náměstí a oznámil, že vláda schválila nový zákon o ČT, který už propříště zabrání politizace Rady České televize.)

Rozdíl v postojích Špidly a Zemana se naposledy projevil při úvahách o další existenci opoziční smlouvy. Zeman ji pořád považuje za jediné možné řešení, které musí vydržet až do příštích voleb, Špidla zase říká, že do voleb už ČSSD půjde "svobodná a bez závazků".

Jak nedávno řekl v rozhovoru pro Lidové noviny, kvůli opoziční smlouvě se ČSSD ostatním stranám odcizila: "Každopádně považuji za jednu z našich slabin, že jsme se příliš politicky izolovali. Tento stav bychom měli napravit." 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka (vpravo) a prezident České...
Lékař: Ministr zdravotnictví nadržuje nemocnicím, protesty mohou přitvrdit

Praktičtí lékaři ve středu protestují proti byrokracii a připojili se k nim i lékárníci, aby upozornili na ohroženou dostupnost lékárenské péče. Předseda...  celý článek

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek na snímku ze srpna 2017.
Kulhánek má nutné podpisy. Chce, aby Češi mohli být na prezidenta opět hrdí

Bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek získal 23 podpisů poslanců ze šesti stran a může tedy kandidovat na prezidenta republiky. Kandiduje s...  celý článek

Až 7000 lékařů a 400 lékáren se ve středu zapojilo do protestu proti návrhu...
Lékaři na protest zavřeli ordinace. Peníze nejsou, zopakoval ministr

Až 7 000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů ve středu neotevřelo ordinace. Několik stávkujících lékařů ale ošetřuje alespoň akutní...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.