Kardinál Tomáš Špidlík

Kardinál Tomáš Špidlík | foto: Jan Karásek, MF DNES

Špidlík: Nový papež umí naslouchat

  • 19
Je středa odpoledne, od volby papeže uběhl necelý den. Kardinál Tomáš Špidlík, který pronesl před zahájením papežské volby úvodní kázání, si vybavuje klíčové momenty, jež mohly vést ke zvolení německého kardinála Josepha Ratzingera.

Co jste říkal ve svém kázání?

Je to stále předmětem tajemství, ale byla to čistě duchovní záležitost, žádná propaganda. Upozorňoval jsem na nutnost usebrat svou mysl, připravit se duchovně na důležité věci.

Co jste při tom cítil? Napětí, radost, či strach?

Už jsem kázal v přítomnosti mnoha hodnostářů. Při těchto příležitostech se nebojím, protože vím, že po mém kázání neodpadnou od víry. U jiných si tím nejsem tak jistý. (Smích)

Proč myslíte, že byl zvolen právě kardinál Ratzinger?

Víte, dalo se to předpokládat. Je pravda, že před samotnou volbou žádné jméno vyloženě nevynikalo, jenom každý z národů soustřeďoval naděje na svého kandidáta. Joseph Ratzinger byl však přece jen vidět více než ostatní. Je to osobnost, která ztělesnila dění těsně po smrti Jana Pavla II. Díky němu proběhl hladce pohřeb, jehož se účastnily tři miliony lidí a stovky diplomatů. Skoro každý den předsedal na konferencích, dával ostatním slovo, prostě všechno vzorně zvládal.

Nevadí obyvatelům Říma, že není Ital?

Kdyby byl v Praze zvolen německý biskup, asi by to nespustilo spontánní potlesk. Kardinál Ratzinger je však polyglot, umí plynně italsky, francouzsky, anglicky a samozřejmě německy. Italové měli možnost zaslechnout od něj pár slov, například "děkuji". Je pravda, že jeho německá mentalita se nestačila projevit. Hovořil krátce a k věci. Kdyby na totéž téma mluvil Ital, trvala by jeho řeč mnohem déle. A kdyby to byl někdo z Jižní Ameriky, zřejmě by mu téměř nešlo odtrhnout mikrofon od úst. Mentality jsou různé.

Znamená jeho zvolení vítězství konzervativních sil?

On je prefektem Kongregace pro nauku víry, dříve se tomu říkalo Svaté Oficium, a tento úřad hájí doktrínu církve. Kdykoliv něco v minulosti řešil, každý říkal, že zastává konzervativní pozice. Mohl dělat něco jiného?

Pokud se Ratzingerovi někdo znelíbí, může jej přece exkomunikovat.

On nikoho z církve nevylučuje. Když se někdo odchyluje od víry, dá prostě upozornění, že tyto změny nejsou v souladu s katolickou naukou. V případě sporů s americkými či indickými teology podávají ještě předtím místní biskupové zprávu, že něčí názory jsou nebezpečné. Řím pak reaguje oznámením, že postoj některých kněží není katolický.

Co vlastně udělalo z Ratzingera favorita voleb?

Velmi dobře vycházel s Janem Pavlem II. Umí nejenom hovořit, ale i naslouchat. Když chcete umět mluvit, musíte umět i slyšet. Co bude dále? To se prostě vyvine ze situace, nepředbíhejme vývoj.

Je pravda, že kardinálové, kteří v Sixtinské kapli zvolili papeže, se navzájem vůbec neznali?

Je to tak. Co vlastně udělalo z Jana Pavla II. velkého papeže? To, že hodně cestoval po světě. Nejde o to, co Svatý otec napíše v knihách. Často jsme vtipkovali, že kněží se o jeho myšlenkách dozvídají jako ostatní jen z novin. Důležité je to, co se duchovní dovědí přímo na osobních setkáních. Například čeští biskupové se společně scházejí, Italové ne.

Kdy uzraje čas na volbu latinskoamerického či afrického kandidáta?

Víte, dokonce i jezuité dnes mají většinu svých členů mimo Evropu. Ale o volbě se rozhoduje ve Vatikánu. Když se afrických biskupů zeptáte, zda by chtěli černého papeže, odpoví vám, že by je to velmi potěšilo. Ale pak dodají: Jak by to přijala Evropa?

Znamená volba německého kardinála kontinuitu v dosavadním vývoji katolické církve?

Ptáte se mě na ideje. O ideje se však obyčejní lidé nezajímají. Hledají především osobnost, které mohou důvěřovat. Podobně je tomu ostatně i v politice. Anebo v manželství. Proč se tolik manželství rozpadá? Protože lidé k sobě ztrácejí důvěru. Ta důvěra se nedá předpovědět dopředu. Například já vám teď věřím, že mě nezastřelíte.

Jste si jistý, že vás nezastřelím?

Ale to já nemůžu vědět. Prostě ve vás vkládám důvěru. Stejně jako v nového papeže. Když v něj vložím svou důvěru, on se sám projeví a člověk pak zjistí, proč mu věří.

SPECIÁL iDNES
SMRT PAPEŽE A HLEDÁNÍ NÁSTUPCE
články ■ infografika ■ fotografie

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video