Špidla: Zeman posiluje napětí v ČSSD

  • 100
Premiér Vladimír Špidla vsadil před páteční prezidentskou volbou vše na společného kandidáta vládní koalice Jana Sokola. Na březnovém sjezdu ČSSD ho to může stát i křeslo předsedy strany. Otevřeně na něj zaútočil jeho předchůdce Miloš Zeman. Špidla přesto věří, že situaci ustojí.

Vidíme, že jste si v kanceláři už sundal portrét Václava Havla. Už víte, kdy si zase obraz prezidenta pověsíte a kdo na něm bude?

Předpokládám, že se 28. února při prezidentské volbě už rozhodne a za pár dní poté tam bude viset portrét Jana Sokola.

Co když zvítězí Václav Klaus? Také si tu pověsíte jeho obraz?

Nejspíš bych si jeho obraz také pověsil.

Snažíte se, aby se Václav Klaus nedostal na Pražský hrad. Proč se ho bojíte jako prezidenta?

Nebojím se Václava Klause jako prezidenta. Považuji ho však za představitele minulé politiky, která je spojena s chybnými rozhodnutími. Jsem přesvědčen, že Jan Sokol vzhledem ke svým názorům na sociální politiku a koncepci prezidentství je dobrým kandidátem a že bude dobré, když zvítězí.

Zvolení Jana Sokola ve třetí prezidentské volbě bude záviset na jednotě vašich sociálnědemokratických poslanců. Kolik z nich ho nepodpoří?

Mluvil jsem téměř se všemi svými kolegy a bylo to mezi čtyřma očima, takže žádné odhady nebudu zveřejňovat.

Bylo pracné je přesvědčit?

Bylo to velmi zajímavé.

Ptal jste se jich přímo, zda budou volit Sokola?

Přímo ne, ale z té debaty to vyplynulo.

Řekl vám některý z nich, že Sokola nepodpoří?

Bylo to opravdu mezi čtyřma očima.

Kdy a proč vás napadlo oslovit Jana Sokola jako kandidáta?

Jan Sokol se pohyboval v té debatě už dlouho. Po druhé prezidentské volbě, kdy se ukázalo, že jména tří lidí z akademického světa nejsou průchodná, se objevily návrhy další, mezi nimi byl i Jan Sokol.

Dá se to chápat, že je to kandidát z nouze, když už nebyl nikdo další?

Není to kandidát z nouze. Hledání prezidentského kandidáta je daleko těžší, než se zdá. Ukázalo se však, že toto je člověk, který by mohl mít úspěch.

Je hledání kandidáta těžší než sestavování vládního prohlášení?

Rozhodně ano. Vládní prohlášení je o myšlenkách a formulacích. Personální rozhodnutí jsou v politice vždy nejkomplikovanější.

Očekával jste, že Jan Sokol vzbudí tak velký odpor komunistů?

Postoj komunistů zatím není úplně jasný. Předpokládal jsem, že to bude komplikované. Zdá se mi, že komunisté vsadili na nějakou dohodu s Václavem Klausem a že nehodlají tuto strategii opustit.

Máte informace o konkrétní dohodě mezi komunisty a Václavem Klausem?

Nemám. Vycházím z běžných informací, ke kterým se člověk dostane. Je málo důležitých informací, které k vám dříve či později naprosto přirozeně nepřiplynou.

Budete s komunisty vyjednávat o podpoře Jana Sokola?

Budu.

Komunisté se netají tím, že by uvítali výměnou za podporu prezidentského kandidáta posílení svých pozic ve vedení sněmovny, výborech, komisích, radách a podobně. Jste připraven jim vyhovět?

Bude zajímavé to vyslechnout.

Chcete to jenom vyslechnout, nebo jim vyhovíte?

Dokud jsem jejich názory a požadavky neslyšel, těžko se k tomu mohu vyjadřovat.

Jste ochoten komunistům slíbit, že získají vedoucí místa v některých poslaneckých výborech?

Záleží na tom, jak bude vypadat vyjednávání. Slibování výborů je problematické: to je věc, o které sněmovna rozhoduje průřezově, můžete to slíbit jen po dlouhém vyjednávání napříč sněmovnou.

Jsou vám osobně blízké názory Jana Sokola?

Je mi blízký svými názory na sociální problematiku. Vážím si ho za to, protože významně přispěl k tomu, že součástí naší ústavy je Listina základních práv a svobod.

Nesouhlas některých sociálních demokratů vyvolal Jan Sokol zejména tím, že označuje za hanebnost odsun sudetských Němců. Proč je to pro ČSSD takový problém?

Jan Sokol nezpochybňuje česko-německou deklaraci ani příslušná usnesení parlamentu. Jasně řekl, že dějiny se vrátit nedají. Řekl, že takzvané Benešovy dekrety jsou součástí našeho právního řádu.

Vaši kolegové v ČSSD si nevzpomínají na velmi podobné výroky Miloše Zemana z roku 1991?

Já si to pamatuji. Ano, tady mám ten Milošův výrok. (Špidla si bere do ruky jakousi složku.) Píše se tady: "Neznamená to, že bych souhlasil s odsunem sudetských Němců, pokládám to za postup založený na principu kolektivní viny a za intelektuální nedostatečnost a neochotu svého aktivního přístupu k této vině."

Faktem je, že druhá světová válka byla tak příšerná událost, že není mrtvá ani po 58 letech. K některým věcem nelze zaujmout jednotný vztah. Každý se s tím vyrovnává po svém.

To vy si takhle archivujete všechny Zemanovy výroky?

Archivuji si různé důležité výroky. Jsem historik. Ale tohle jsem nalezl, protože jsem věděl, že se k tomu Miloš Zeman vyjadřoval, a zajímalo mě, jak se vyjadřoval.

A dáte si do archivu i výrok Miloše Zemana, že by šel do přímé volby, ale jen za jiného vedení ČSSD?

Já si poznamenávám jen věci, které považuji za pozoruhodné a mají nějaký hlubší obsah.

Vy máte dojem, že ten výrok nemá větší význam? Vždyť jde o jasný útok stále vlivného Zemana na vedení sociální demokracie, a tedy i na vás.

Možná... Já to prostě nebudu komentovat.

Nemáte obavu, že jde o vzkaz sociálním demokratům, aby vás na jarním sjezdu nepotvrdili ve funkci předsedy?

Ale, to tak interpretujete vy, vkládáte do toho tuto interpretaci, je to možné, nevyčítám vám to. Pro mě je jasné, že se blíží sjezd, a tam je nutné, abych obhájil politiku, se kterou jsem vedl sociální demokracii. Jsem přesvědčen, že se mi ji podaří obhájit.

Vy sám si ta Zemanova slova vůbec nijak neinterpretujete?

Ne. Musím se přiznat, že ačkoliv jsem zvyklý interpretovat různé texty, tak jsem tento text zachytil, ale není to nejdůležitější text, kterým se zabývám.

Lze ten Zemanův výrok podle vás interpretovat třeba i tak, že on sám nemá důvod kandidovat na prezidenta, protože je spokojen s vedením sociální demokracie?

No tak vidíte, že máte různé schopnosti interpretace.

Nechcete třeba Miloši Zemanovi zavolat a vyříkat si to s ním?

Já se chystám, že si s ním někdy příležitostně promluvím. Určitě taková příležitost bude, ale teď není.

Už jste řekl, že ten výrok škodí sociální demokracii...

Myslím, že může posilovat určité vnitřní napětí v sociální demokracii, které překonáváme.

Vy překonáváte nějaké vnitřní napětí v sociální demokracii?

Sociální demokracie je teď právě před sjezdem, a to žádná demokratická strana není v klidu.

Co to napětí znamená, z čeho vzniká? Jde o hlad po funkcích, nebo jde o to, kam má ČSSD směřovat?

Součástí sjezdu bude programová debata. To není otázka, ve které by se sociální demokracie štěpila. Do sjezdové debaty se jistě promítnou ambice osobní i politické. Jistěže se vždy vede těžké jednání o tom, kdo bude předseda, kdo bude místopředseda.

Je v tom také skutečnost, že některým sociálním demokratům se stýská po pořádcích, které panovaly za takzvané opoziční smlouvy?

Jistěže ano, i takováto dílčí linie se bude objevovat. Vždy se hledá cesta do budoucnosti. Já se budu snažit obhájit oddělení se od opoziční smlouvy, budu se snažit obhájit koncepci současné koaliční vlády.

Nestýská se některým členům vaší strany po pevné ruce Miloše Zemana? O vás se říká, že stranu nedržíte pevně v rukou.

Já nemám koncepci strany jako vojska, kde se jen plní rozkazy vůdců.

A tak to bylo za Miloše Zemana?

No, ani to snad nebyla koncepce Miloše Zemana, je to koncepce, kterou, jak pozoruji, považují za správnou žurnalisté. Mně je cizí.

Budete se v pátek zase smát, tak jako jste se smál, když při minulé volbě vypadl v prvním kole Miloš Zeman?

Ále... to nebyl žádný úsměv, to byl výraz vysokého napětí. Považuji za potřebné, aby byl prezident zvolen, a jsem přesvědčen, že Jan Sokol je osobnost, která je pro Českou republiku daleko prospěšnější než všichni kandidáti, kteří se doposud objevili. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video