Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla: Začnu tím, že oslovím Koalici

  0:01aktualizováno  0:01
Vítěz voleb Vladimír Špidla během celého rozhovoru pro MF DNES pojídal melouny a byl nanejvýš věcný. Bez emocí, bez úsměvu a až na výjimky, kdy ho dráždily dotazy na komunisty, bez náznaku zloby. Svůj.

Stále platí, že první, koho chcete oslovit s nabídkou společného vládnutí, je Koalice?
Jo, to platí.

O koalici s ODS ani trochu neuvažujete?
Vždy jsem se vyjadřoval, že není mým záměrem vytvářet vládu s ODS.

Na mandáty to však s Koalicí vychází 101, tedy nic moc. A někteří lidé v ČSSD podle našich informací v sestavení vlády s Koalici nevěří.
Na předsednictvu, kde jsme o tom jednali, se to nijak neprojevovalo.

Padaly i takové varianty, že vznikne vláda samotné ČSSD s tím, že si potřebné hlasy v parlamentu vždycky koupí.
Ale! Kdyby byla samotná vláda ČSSD, tolik hlasů by si nikdy nekoupila. Fáma.

My si umíme docela dobře představit, že když třeba budete chtít zvýšit daně, s tichou podporou komunistů v parlamentu to zvládnete hravě. Je to snad absurdní představa?
My nemáme představu, že budeme zvyšovat daně. Chceme uchovat daňovou kvótu. Nikdy žádná jiná představa nebyla.

Mluvili jste přece o tom, že nejbohatším chcete daně zvednout.
Je samozřejmě možné šíbovat s různými sazbami, ale koncepce je shodná daňová kvóta.

Můžete vyloučit, že by se ve vaší vládě objevili komunisté?
Dámy, proboha živýho, stokrát jsem řekl, že je tu usnesení bohumínského sjezdu, které nepřipouští žádnou koalici s komunisty. My jsme demokratická strana, a to se prostě nemění.

Ale část lidí ve vedení ČSSD si podle našich informací dovede nějaký obchod s komunisty představit. Co třeba dát panu Grebeníčkovi místo ve vedení sněmovny?
Já nevím, co si kdo dovede představit. Vy kladete otázky, z nichž vyplývá, že by měla existovat nějaká systematická podpora menšinové vlády ČSSD ze strany komunistů. O tom se prostě nedebatuje. Na druhé straně je pravda, že v našem programu vždycky byla koncepce, že sněmovna vzešlá z voleb má mít obsazené funkce podle poměrného systému.

To znamená, že ve vedení s největší pravděpodobností zasedne někdo z komunistů.
Žádné s největší pravděpodobností! Může být třeba jen jeden místopředseda. A to nemusí být komunista. Může to být třeba sociální demokrat. Počet místopředsedů není určen. Není definováno nic. A... no, mluvte.

Povídejte vy...
... nic, nemám co bych dodal.

Moc si s námi nerozumíte, že...
... protože vy se stále zabýváte stejným problémem, který v zásadě není významný.

Zabýváme se jím proto, že spousta lidí je zaskočena vysokým volebním ziskem komunistů a velmi je zajímá, jak vy se zachováte.
My se zachováme tak, jak jsme vždy jasně říkali. Ale komunisti ve vládě? Naprostá hloupost.

Budete s nimi jednat?
Zahájím politické konzultace se všemi, a tím je míněno se všemi, vždyť, proboha, všichni byli zvoleni.

O čem budete s komunisty jednat?
Zajímají mě jejich představy. Stejně jako mě zajímají představy ODS a samozřejmě Koalice.

Čím si vlastně vysvětlujete tak silný volební zisk KSČM? V sobotu jste mluvil o tom, že je to selhání liberální politiky Václava Klause, ale komunisté posílili po čtyřletém působení vaší vlády...
... která sice významně, ale přesto ne zcela napravila to, co bylo výsledkem politiky Václava Klause. To za prvé. A za druhé myslím, že Václav Klaus velice nezodpovědně útočil v předvolební kampani na sociální demokracii a předpokládal, že takto oslabí naši pozici. I to byla, zdá se mi, nerozumná taktika. Na tomto výsledku voleb se prostě velmi výrazně podepsal Václav Klaus.

Má Vladimír Špidla programově blíž k ODS, nebo ke komunistům?
To nechám na vaší úvaze a na vašem rozboru.

Vy to jasně říci nechcete?
Sociální demokracie je svébytný proud. Nikdo nás už s komunisty nezaměňuje.

Co můžeme čekat po volbách? Jak velký posun doleva?
Normální vládu. Nechceme být vládou pro třicet procent lidí. Budeme sociální demokracií, jaká je v Německu, ve Francii, ve Švédsku...  Je to něco znepokojivého?

Jmenujte prosím hlavní priority, s nimiž chcete začít.
Zavedení referenda, odmítnutí koncepce školného, přibližování k Evropské unii, podpora rodin s dětmi... Jak rychle a v jakém pořadí se tím budeme zabývat, to je otázka zformulování vládního prohlášení.

Co vzkážete lidem, kteří hodně pracují a díky tomu třeba hodně vydělávají a mají pocit, že pod Špidlovým vládnutím budou ze svých daní platit na lidi, kteří pracovat nikoli nemohou, ale nechtějí?
Nemám v úmyslu podporovat lidi, kteří pracovat nechtějí. Jednak je jich málo a jednak se dají, byť ne stoprocentně, rozlišit. Je pravda, že se musí některé věci ještě zlepšit, například u dokazování černé práce.

O které resorty budete mít zájem a které lidi chcete ve vládě mít?
Ta odpověď je teď nadbytečná. V čem by spočívalo povolební jednání, kdybych teď řekl rozhodující záležitosti a pak bych jen nutil toho druhého k tomu, aby to vzal, nebo nevzal? Jasno o lidech už je, ale je jasné, že teď se ta jména nebudou zmiňovat. Začneme slušným pozdravem.

Jak dlouho podle vás potrvá sestavování nové vlády?
Těžko odhadnout, i ve stabilizovaných zemích se na to spotřebuje měsíc, měsíc a půl či dva.

Jaké pocity má novopečený premiér?
Pocit odpovědnosti. To není nic jiného.

A co radost?
... no, radost je z vítězství. Ale vy jste se ptaly na pocity z funkce premiéra. A té se nesnažím dosáhnout pro radost. Nadto ji ještě ani nemám.

Tak ještě jinak: který byl váš nejsilnější okamžik sobotního vítězného dne?
(velmi dlouho přemýšlí) Dopolední vzpomínková slavnost v Lidicích. Protože to byla slavnost, která je jaksi nad pěnou dní a která jde mimo čas.

Jak se cítí Vladimír Špidla dnes?
Docela dobře. Vyhráli jsme volby, jsme v situaci, kdy nikdo nemůže sestavit vládu bez sociální demokracie, budeme zřejmě ti, kteří budou vládu koncipovat... Jsme v poměrně stabilizovaném státě, který má za sebou úspěšné čtyři roky. Mimochodem, v připojení na internet jsme už takřka dohnali Evropskou unii a druhý nejvýznamnější vývozní obor jsou informační technologie.

Nebude vás ten pocit moci svádět k vydírání druhých stran?
To je ošklivé slovo. Nemáme v úmyslu vydírat.

Sondujeme vaši ochotu ustoupit a uzavřít nějaký kompromis. Aby třeba vznikla početně silnější vláda. Ale vy nám asi řeknete, že pevnost vlády...
... není dána tím, kolik má mandátů. I když to samozřejmě hraje roli, ale jakmile jste za tou půlkou ve sněmovně, je důležitý programový základ, na kterém jste se dohodli.

Je o vás známo, že vstáváte brzy ráno a začínáte v šest. Budou noví ministři také začínat pracovat v šest?
Ale ne, tady není systém Františka Josefa, který vstával ve čtyři ráno a kvůli němuž pak celé Rakousko začínalo v šest. To ne.

Vladimír Špidla pózuje novinářům při setkání s prezidentem Václavem Havlem. 16. června 2002.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v Brně (10. března 2017)
Chovanec chtěl omluvu od Pelikána za slova, že policie ovlivňuje volby

Slova ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, že policie se žádostí o vydání Andreje Babiše snaží ovlivnit volby, vyvolala spor s ministrem vnitra Milanem...  celý článek

Poznáte místo?
100 POHLEDŮ: Udusanou cestou k pompéznímu paláci. Poznáte místo?

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.