Špidla vztyčil v Dublinu českou vlajku

  • 249
V irské metropoli Dublinu zavlála česká vlajka mezi dalšími 24 symboly zemí Evropské unie. Premiér Vladimír Špidla je v momentálně předsednické zemi společenství poprvé jako šéf vlády členské země. Summit je především slavnostní, žádná závažná rozhodnutí se od něj nečekají.

Špidla do irského hlavního města přiletěl spolu s německým kancléřem Gerhardem Schröderem a předsedou polské vlády Leszkem Millerem přímo ze setkání v česko-polsko-německém Trojzemí u řeky Nisy. - více zde

Podobně také maďarský premiér Péter Medgyessy přicestoval spolu s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem ze slavnosti na maďarsko-rakouské hranici.

Na úvod si účastníci setkání vyslechli projevy hostitelů a báseň složenou speciálně pro tuto příležitost. Následovala společná večeře, při které představitelé 15 starých zemí a deseti nových zemí poprvé zasedli u jednoho stolu jako rovní s rovnými.

"Nikdy nesmí být zapomenuto, že jsme z války vybudovali mír. Z nenávisti jsme vytvořili úctu. Z rozkolu jsme stvořili unii. Z diktatury a útisku jsme stvořili živé a zdravé demokracie. Z bídy jsme stvořili blahobyt. Rozšíření je nejlepším důkazem
úspěšnosti EU," prohlásil při slavnostní ceremonii irský premiér Bertie Ahern. 

Českému premiérovi Vladimíru Špidlovi se slavnost k přivítání deseti nových členských zemí v EU prý velmi líbila. "Velmi to na mě zapůsobilo. Byla to zajímavá ceremonie, velmi civilní a přitom mimořádně důstojná a působivá. Atmosféra mezi premiéry byla skutečně evropská a přátelská," liboval si Špidla, který ihned po slavnosti odletěl zpět do vlasti vládním speciálem.

V unii po rozšíření žije 450 milionů obyvatel, z čehož nemají dobrý pocit USA s 290 milionů obyvatel. Obavy Američanů se ale snažil rozptýlit šéf Evropské komise Romano Prodi, který USA označil za přátele, se kterými je ale dobré soutěžit.

Britský premiér Tony Blair se na slavnostním ceremoniálu k přijetí nových 10 členských zemí do Evropské Unie v Dublinu se zdraví se svými kolegy.


Video