Špidla umlčel rebely v ČSSD a posílil

  • 94
Daňová revoluce, na které se v neděli dohodli šéfové koaličních stran v Kolodějích, s největší pravděpodobností přežije i obtížné dohadování v parlamentu. Lidé mohou tedy počítat s tím, že se od prvního května dočkají daňových změn, a tím i zdražování.

Premiér Vladimír Špidla zažehnal nebezpečí vládní krize - uklidnil rebelující poslance své strany, kteří jeho reformy ještě minulý týden napadali. Uspokojil je fakt, že se daně na potraviny měnit nebudou.

"Myslím, že tato dohoda v parlamentu projde. Jsem velký optimista," tvrdí poslanec ČSSD Jan Mládek, blízký spolupracovník ministra financí Bohuslava Sobotky. K optimismu má podstatný důvod: nezdraží totiž potraviny, což byla podmínka, na níž sociální demokraté trvali.

Ne všechny hlasy v ČSSD jsou tak vstřícné. Už nyní je jasné, že kritici premiéra Špidly v této straně budou požadovat kalkulaci, jak se změny podepíší na životě zejména slabších sociálních vrstev.

"Počkám si na podrobné vysvětlení," prohlašuje poslanec ČSSD Karel Šplíchal a zároveň poukazuje na to, co mu nejvíce vadí. "Podraží vodné a stočné, tedy náklady na bydlení," namítá, podobně jako někteří další.

V ostatních vládních stranách se zatím žádné kritické názory neobjevují, až na některé výjimky. Například poslanec Unie svobody Tomáš Vrbík si chce svůj postoj ještě rozmyslet.

"Jsem rád, že se povedlo snížit základní sazbu pod dvacet procent. Nechápu ale úplně, proč se do základní sazby převádí vodné a stočné. Neříkám rovnou ne, ale musím o tom ještě přemýšlet," řekl.

Už nyní nemůže vláda počítat s žádnou podporou u zástupců opozice. Komunisté a zejména členové ODS nemíní takové návrhy podpořit. "Pokud vládní koncept nebude směřovat ke sjednocování DPH, s naší podporou se nesetká," řekl poslanec ODS Martin Kocourek.

Premiéra "neuvařili"
Po nedělní kolodějské dohodě tak výrazně stouply šance vlády, že sněmovnou protlačí svou "daňovou revoluci" a také další reformní kroky. "Nový útok v ČSSD spuštěný na Špidlu zkrátka vyšuměl do prázdna," míní šéf poslanců Unie svobody Karel Kühnl.

K nečekaně razantnímu napadení Špidly zaveleli jeho odpůrci v ČSSD přesně před týdnem. V parlamentních kuloárech se pro neobvykle tvrdou kritiku ujalo označení "jak uvařit Špidlu".

Předseda ČSSD byl zrovna na návštěvě v Portugalsku, když mu doma ve straně vypukla "rebelie". Velká část poslanců ČSSD dala důrazně najevo, že si nepřeje měnit daně. V roce trojích voleb se totiž báli nepopulárního zdražování.

Špidla nás poslouchá
Vážně tak hrozilo, že kvůli tomu zkrachuje celé koaliční jednání v Kolodějích, zastaví se reformy, a Špidla tudíž bude čelit vládní krizi. "Je to celé v háji," nevěřil v dohodu ještě pár hodin před schůzkou v Kolodějích představitel jedné koaliční strany.

Nakonec z Koloděj odjížděli předáci sociální demokracie, lidovců a unionistů spokojeni. A ještě se všichni tvářili, že dohoda je jejich úspěchem. Sociálním demokratům, kteří hrozili smetením celé reformy ze stolu, teď narostlo sebevědomí: mají pocit, že je Špidla poslouchá, když zabránil zdražení potravin.

Navíc premiér "vyrazil" z rukou zbraň i svým největším kritikům. "Sociální kompenzace pro některé vrstvy lidí je výrazný posun, který může schválení dohody zjednodušit," uznává poslanec Vladimír Laštůvka, jinak Špidlův oponent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video