Špidla: Tato oblast mě vždy zajímala

  • 8
Bývalý premiér Vladimír Špidla bude mít v Evropské unii na starosti oblast práce, sociální politiky a rovných příležitostí. Špidla, kterého jmenoval předseda nové Evropské komise José Manuel Barroso, se sociální politikou zabýval už jako ministr práce v Zemanově kabinetu.

Bude dohlížet například na to, zda ženy mají stejnou šanci na práci jako muži, nebo na délku pracovní doby.

Bude se také podílet na evropském plánu na potírání nezaměstnanosti. "Toto je opravdu oblast, která mě vždycky tak zajímala, že musím říct, že to vítám," řekl Špidla.

Je však otázka, nakolik byl Špidla v oblasti sociální politiky a boje proti nezaměstnanosti úspěšný. Od doby, co se stal ministrem práce a sociálních věcí v kabinetu Miloše Zemana roku 1998 a pak řídil vládu, stoupl v České republice počet nezaměstnaných o 220 tisíc lidí.

Agenda odpovídající jeho zkušenostem by mohla zmírnit rozhořčení mezi odborníky i veřejností, které Špidlův odchod do Bruselu provázel. Po své rezignaci na funkci premiéra Špidla nahradil v komisi Pavla Teličku jako už třetí český komisař od našeho vstupu do EU 1. května.

"Nejdřív jsem byl pobouřen, jaký palácový převrat se uskutečnil, ale toto je zase parketa, která Špidlovi vyhovuje nejvíc," řekl expert na Evropskou unii Petr Zahradník, analytik České spořitelny.

"Faktem je, že nejdůležitější post to není, důležité funkce si rozdělily velké státy," řekl europoslanec za ODS a primátor Hradce Králové Oldřich Vlasák. Sociální politika zůstává především v rukou národních vlád, uvedl expert londýnského Centra pro evropskou reformu Alasdair Murray.

"I tak bude Špidla rozhodovat i o hodně důležitých věcech jako například pracovní doba či bezpečnost práce," řekl Murray.  

Nový komisař Špidla: Už vím, kam si budu moci jít zaběhat
Český kandidát byl při své včerejší tiskové konferenci štěstím bez sebe. Do vínku postu komisaře dostal resort práce, sociální politiky a rovných příležitostí, což byla oblast, po které nejvíce toužil.

Touto oblastí se zabýval ještě před svým vstupem do politiky, kdy pracoval jako místopředseda pro školství, zdravotnictví, sociální věci a kulturu Okresního národního výboru v Jindřichově Hradci.

Už v první polovině 90. let byl navíc ředitelem Úřadu práce v Jindřichově Hradci. Jak řekl, ve své funkci hodlá pracovat na "dalším rozvíjení evropského sociálního modelu tak, aby si Evropa zachovala svoji konkurenceschopnost a současně svoji sociální citlivost".

Při svém posledním pobytu v Bruselu Špidla nemyslel jen na práci. Vyhlídl si podle svých slov už i místo, kam bude jako zanícený běžec chodit trénovat, a to lesík Joli Bois.

Na první jednání se svým novým šéfem, předsedou komise José Manuelem Barrosou, vyráží příští pátek a už se nemůže dočkat. Ještě se však bude muset poohlédnout po svém novém týmu, který si s sebou do Bruselu vezme.

"Mám čas až do 1. listopadu, kdy se tým bude ustavovat, a to je ještě dost času," řekl, ale nechtěl komentovat, zda v jeho týmu bude i bývalý velvyslanec EU v Česku Ramiro Cibrian.

Špidla pouze řekl, že v jeho týmu by mělo být maximálně 10 "vysoce kvalifikovaných" lidí. Důležitost Špidlova resortu ve čtvrtek vyzdvihl budoucí předseda komise Barroso. "Jen vznikem nových pracovních míst můžeme vybudovat evropský sociální model," řekl.

Špidla sám si nejvíc cenil toho, že i relativně malá země v EU dostala tak významné portfolio, což byla jedna z věcí, za kterou experti nového předsedu komise pochválili.
Kromě Špidly navíc dostali poměrně významné resorty i jiní komisaři z nových členských zemí.

Například polská komisařka Danuta Hubnerová bude mít na starosti regionální politiku, pod kterou spadají fondy EU (Polskomá být paradoxně jedním z jejich největších příjemců). Maďarský komisař László Kovácz zase dostal mocný post energetiky.

Jinými slovy, Barroso nenadržoval velkým a starým členským zemím unie. "Prokázalo se, že to je jeho komise," podotkl Alasdair Murray z londýnského Centra pro evropskou reformu.

Jak ve čtvrtek řekl sám předseda komise Barroso, nejdůležitější pro něj nebyla ani tak národnost kandidátů, jako jejich schopnost hrát v týmu a to tak, aby se jim podařilo zpřístupnit Evropskou unii 450 milionům jejich občanů.

Bruselskou administrativou zmítá propad veřejné podpory po červnových volbách do Evropského parlamentu, kdy se voleb zúčastnil nejmenší počet lidí v historii. "Chci komisi dostat za volant Evropy, která prospívá jejím občanům," řekl Barroso. "Lidé musí rozumět tomu, co Evropská unie dělá a proč."


Video