Špidla své vize prosadí celkem snadno

  • 78
Drtivé volební vítězství ČSSD, slabé postavení Koalice coby pravděpodobného vládního partnera - a k tomu parlamentní levicová pojistka v podobě 41 komunistů. To vše dává sociální demokracii dobrou pozici k tomu, aby prosadili řadu ze svých dlouho potlačovaných vizí a kormidlovali zemi hodně podle svého. Kam to přesně bude například v otázce vyšších daní pro bohaté, není v tuto chvíli ještě jisté, protože sám předseda ČSSD Vladimír Špidla je v tomto směru docela tajemný.

Ale pokud jde o zavedení školného, vyšší finanční spoluúčast pacientů či deregulace nájmů, tam se to zdá nepochybné: nic z toho nebude, alespoň pokud Špidla skutečně dokáže sestavit vládu.

Volební vítězství dává sociálním demokratům jednu silnou zbraň - mohou zastavit prakticky cokoli, co se jim nebude líbit. A to i přesto, že zvláště pravicověji orientované křídlo Koalice - unionisté - měli v lecčems jiný názor. Jenže v Koalici nyní udávají prim lidovci, kteří získali třikrát více křesel ve sněmovně. Sám Špidla říká, že sice hodlá jednat o povolební spolupráci s koalicí KDU-ČSL a Unie svobody, nezakrývá však, že při tom bude preferovat lidovce.

Předsedkyně US-DEU Hana Marvanová připouští, že pro její stranu je případná spolupráce s levicovou sociální demokracií nepoměrně obtížnější než pro křesťanské demokraty. Její stranický kolega Karel Kühnl nicméně v pondělí připustil, že hlavní slovo bude mít ČSSD: "Na prvním jednání budeme hlavně poslouchat."

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach celkem nepokrytě přiznal: "I ODS musela před čtyřmi lety při sepisování opoziční smlouvy leccos překousnout - a to byla tehdy mnohem silnější, než je dnes Koalice." V řadě bodů si však Špidla bude s Koalicí rozumět.

Už dnes, kdy koaliční jednání teprve začínají, lze očekávat hladkou shodu na mnoha bodech. Zvláště tehdy, pokud bude těsnou parlamentní většinu ČSSD a Koalice držet pohromadě jejich společná vize o rychlém vstupu do Evropské unie.

Jako voda a oheň na první pohled vypadají představy ČSSD a Koalice ohledně fungování daní, sociálních dávek a vůbec hospodaření se státní kasou. Špidla chce sociální stát (tedy velkoryse financovaný z veřejných peněz), naopak Koalice nízké daně a skromné výdaje. Pokud však vláda bude mít jiné, vyšší priority, především dovést zemi do EU, můžeme se zde dočkat kompromisů - a to i ze strany ČSSD.

Vladimír Špidla sice opakovaně mluvil o tom, že bohatí by měli platit o něco vyšší daně, zjevně si však ponechává zadní vrátka pro licitování. "Nějaké šíbování s různými sazbami je možné," uvedl v rozhovoru pro MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video