Špidla si koupil domek, Dostál auto

  • 38
Ve vládě se změnily majetkové poměry jednotlivých ministrů. Zatímco v červnu 2002, kdy Špidla kabinet sestavil, byla nejbohatší členkou vlády zřejmě ministryně školství Petra Buzková, nyní je největším boháčem ve vládě ministr spravedlnosti Karel Čermák.

INFOGRAFIKA
Přiznání majetku členů vlády

Ten do vlády vstoupil loni v létě, kdy nahradil Pavla Rychetského. A na rozdíl od jiných přišel do politiky již zabezpečený, protože dlouhá léta pracoval jako úspěšný advokát.

Čermák žije v Praze na Vinohradech v luxusní vile. Podle výpisů z katastru nemovitostí je navíc spoluvlastníkem ještě jednoho domu, dvou bytů a dvou garáží ve stejné části Prahy.

"Jaká je hodnota mého domu? No, já bych to nikomu pod patnáct milionů neprodával," řekl. Ministr, jemuž bude letos 70 let, má Mercedes 430 z roku 1998. "Nějaké úspory mám také. Je to v řádu milionů. Nikdy jsem to nepočítal," dodal.

Čermák je ojedinělým příkladem toho, kdy do politiky vstoupil zajištěný člověk. "Proto mohu být ve vládě. Nemusím se starat o to, jestli vyjdu, nebo nevyjdu s platem," řekl s úsměvem Čermák.

Buzková, která si po prezidentech Havlovi a Klausovi dokázala vydělat v politice od roku 1992 nejvíce (asi kolem devíti milionů korun), si po vstupu do vlády nic nekoupila.

Tvrdí, že stále splácí více než dvoumilionovou hypotéku na rodinný dům, který si spolu se svým manželem, bankéřem Josefem Kotrbou, pořídili už v roce 1996 v Praze-Braníku. Hodnota vily se pohybuje kolem osmi milionů korun. "Nic jsem si nekoupila. Možná mi malinko stouply úspory," prohlásila.

Premiér Vladimír Špidla si loni pořídil v samém centru Jindřichova Hradce malý domek. Podle jeho mluvčí Anny Veverkové ho přišel na necelý jeden milion korun. "Vzal si hypotéku," řekla mluvčí. Z katastru nemovitostí vyplývá, že domek je zatížen úvěrem u České spořitelny ve výši 1,296 milionu korun.

Ministr kultury Pavel Dostál si loni koupil z úspor auto Škoda Fabia: "Stála asi 360 tisíc korun, ale používá ji rodina. Já nemám řidičák."

Ministryně zdravotnictví Marie Součková prodala svůj byt v Chlumci a ihned si koupila byt v Brně. "Stěhovala jsem se. Využila jsem peněz z prodeje bytu na koupi bytu v Brně, který ještě zčásti budu splácet. Hodnota bytu je asi 600 tisíc korun," řekla.

Němec investuje do létání
Ministr vnitra Stanislav Gross uvedl, že splácí hypotéku na byt a zbytek peněz si šetří. "Jen jsme si koupili novou televizi," řekl.

Další členové kabinetu tvrdí, že si za poslední rok a půl nic hodnotného nepořídili. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach popřel, že by si začal stavět luxusní dům nedaleko své obce Rohatec na Moravě.

"Bydlím v třípokojovém bytě na vesnici. A nestavím, byť každý větší barák, který vyrostl v mém okolí, staví podle místních občanů Škromach. Politická kariéra je nejistá. Co mohu, to ušetřím," řekl.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas je rezolutní: "Nemám čas si něco kupovat." Ministr dopravy Milan Šimonovský přenechal své auto Citroën Xsara svému synovi, protože teď plně využívá služební vůz.

Z majetkového přiznání členů vlády vyplývá, že papírově nejchudším ministrem je šéf resortu pro místní rozvoj Pavel Němec, který bydlí v domě svých rodičů. Nemá tedy vlastní byt ani auto. Zato holduje létání. Ministr tvrdí, že si ultralehké letadlo ještě nekoupil, ale že si ho pronajímá. "Stojí ho to 30 korun na minutu. Je náruživý letec," vysvětlil jeho mluvčí Petr Dimun.

Tlustý si koupil harleye, nechce být tak vážný
Většina politiků si koupí za ušetřené peníze auto, dům, chatu nebo pěknou dovolenou. Jsou však i tací, kteří si dokážou vyplnit nějaké své vysněné přání. Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý investoval do motocyklu Harley-Davidson. "Stál mě 650 tisíc korun," svěřil se už dříve časopisu Týden.

Podle jeho slov je to i dobrý prostředek pro změnu image, tedy aby byl vnímán jako jakýsi drsňák.

"Jsem považován za příliš vážného technokrata. Takže je to i pokus posunout můj image malinko někam jinam," řekl. K vášnivým harleyářům patří i další politik: bývalý místopředseda ODS a nynější unionista Jiří Vlach. I on si pořídil motocykl Harley-Davidson.

"K image jezdců na harleyích patří vzhled drsných mužů. To je ale jen dojem. Vzdělaný, úspěšný a bohatý právník prostě sundá kravatu, odhalí tetování a na svém silném stroji vyrazí na silnici," prohlásil Vlach, který je nyní náměstkem jihočeského hejtmana.

Bush bere hodně, Chirac málo
Když se Václav Klaus setká se slovenským prezidentem Rudolfem Schusterem, může mít pocit dobře placeného státníka: vydělává zhruba dvakrát více. Ve srovnání s hlavami velkých západních zemí je na tom o něco hůř. Nejlépe placený je prezident USA, George Bush dostává v přepočtu 869 tisíc korun měsíčně.

Opakem je Jacques Chirac, prezident Francie, jehož měsíční plat odpovídá částce 255 tisíc Kč. Srovná-li se však plat hlavy státu s průměrem v zemi, jsou na tom čeští politici dobře. Václav Klaus dostává desetinásobek průměrné mzdy, německý prezident Johannes Rau osminásobek.

Dům Karla Čermáka. (18. ledna 2004)

Dům Ivana Pilipa. (18. ledna 2004)

Premiér Vladimír Špidla si loni pořídil v centru Jindřichova Hradce malý domek. Podle jeho mluvčí Anny Veverkové ho přišel na necelý jeden milion korun. "Vzal si hypotéku," řekla mluvčí. (18. ledna 2003)

Dům Vladimíra Špidly v Jindřichově hradci je zatížen hypotékou u České spořitelny ve výši 1,296 milionu korun. (18. ledna 2003)

Dům Vladimíra Špidly v centru Jindřichova Hradce. (18. ledna 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video