Špidla se Svobodou se přou o Kavana

  • 59
Je to zatím zřejmě jediná významná komplikace, která českou delegaci potkala na její cestě do USA. Jmenuje se Jan Kavan. Neplánovaná přítomnost bývalého ministra zahraničí a současného předsedy Valného shromáždění OSN ve Washingtonu a hlavně jeho "vyjednávací aktivita" nadělala mezi českými politiky hodně rozruchu, a dokonce sporů.

O co jde: o Kavanovu zprostředkovatelskou roli, kterou sehrál při domlouvání úterní schůzky premiéra Špidly s vedením největší americké stavební společnosti Bechtel, která nedávno získala obří zakázku při obnově Iráku. A česká strana si slibuje, že by se na této akci přes Bechtel mohly podílet i české firmy.

"Považuji za svou povinnost dát České republice k dispozici jak prestiž a autoritu mé současné funkce, tak mé vlastní mezinárodní kontakty," vysvětlil Jan Kavan. Role, které se ujal, se však nelíbí ministrovi zahraničí Cyrilu Svobodovi.

Byl zřetelně rozzloben a označil Kavana za "soukromou osobu, která tu není". Premiér Vladimír Špidla opatrně, ale přece, Kavanovu roli ocenil: "Marnost nad marnost, Jan Kavan se pohybuje ve velké politice, má dobré kontakty a je třeba využít každé příležitosti," prohlásil.

"Rozčilenou reakci pana ministra Svobody vůbec nechápu," reagoval na kritiku Kavan. "Nabízím premiérovi své kontakty a své kroky s ním vždy konzultuji. Nemám v tom vůbec žádné osobní zájmy, nabízím pomoc, a je-li o ni zájem, pomáhám," dodal.  

Zdroj dobře obeznámený s průběhem Špidlovy cesty problém kolem schůzky s Bechtelem vidí jinak: "Byla to Kavanova akce, o níž přesvědčil premiéra Špidlu a ministra průmyslu Urbana. Ministr Svoboda byl proti tomu, aby se taková schůzka vůbec konala, zvlášť když podle původního plánu měla být zcela tajná. Obává se, co Kavan, který má s některými lidmi z vedení Bechtelu dobré osobní vztahy, hraje za vlastní hry."

Sám Kavan přímo u schůzky nebyl. Ve washingtonském hotelu Hay Adams, kde se uskutečnila, se však nečekaně objevil a potvrdil, že se s vedením Bechtelu sešel ještě před Špidlou.

"Mám samozřejmě zájem, aby české firmy byly úspěšné," prohlásil Kavan a vzápětí naznačil, že Bechtel za případné "drobky" pro české firmy také od Špidlovy vlády něco očekává.

Za dvě hodiny pak premiér Špidla oznámil, že Bechtel projevil zájem o účast na dostavbě ruzyňského letiště. "Oznámil jsem jim, aby své projekty předložili ministru Urbanovi," dodal premiér. A svou roli může zřejmě dál hrát i Kavan: "Až se vrátím, promluvím s ním na to téma," řekl Špidla.

Rozpaky nad Kavanovým washingtonským pobytem vyvrcholily ve středu večer během slavnostní večeře v americkém Kongresu. Ačkoliv o tom v oficiálním programu české delegace nebylo ani slovo, Kavan sám na svých webových stránkách oznámil, že se s českým premiérem a delegací oficiálně sejde právě na večeři na Capitol Hillu.

K tomu se však nehlásí ani Špidla: "Neměl jsem s ním zvláštní setkání, ale potkali jsme se na panelové diskusi, která večeři předcházela, a pokud vím, jeho projev byl pozoruhodný," řekl Špidla.

"Na společnou večeři jsem byl původně pozván velvyslancem Martinem Paloušem," vysvětluje Kavan. "Účast jsem potvrdil, a proto se tato večeře ocitla i v mém programu, který je vždy k dispozici na naší internetové stránce. Teprve po příjezdu do Washingtonu, D. C. jsem po dohodě s premiérem Špidlou dal přednost jinému programu a večeře jsem se nezúčastnil," dodává Kavan.

Podle jednoho z diplomatů měl totiž průběh večeře, na niž média neměla přístup, pro Kavana poměrně nepříjemný průběh: "V podstatě odešel sám, když viděl, že o něj není zájem," řekl diplomat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video