Špidla se ´oťukává´ s novými komisaři

  • 19
Pětadvacet členů nové Evropské komise se poprvé sešlo v Bruselu. Vyjasní si organizační otázky, aby se od 1. listopadu mohli plně věnovat své agendě. V komisi je tolik nováčků, že se novináři i strážci paláce Charlemagne raději vybavili fotkami Špidly a jeho kolegů, aby je poznali.

Někteří z budoucích komisařů včetně předsedy Josého Barrosa zamířili od limuzíny hned ke vchodu paláce, jiní ochotně debatovali s novináři.

"Je to velmi zajímavé a velmi nové," svěřil se s pocity Vladimír Špidla, který má v Barrosově komisi na starosti sociální otázky a zaměstnanost. Od semináře si slibuje "první výměnu informací", změnu pravidel pro výběr spolupracovníků neočekává.

Avšak složení jeho kabinetu se ještě rozhodně nerýsuje, ujistil Špidla. Podle nyní platného pravidla nemají mít kabinety komisařů víc než šest zaměstnanců, z nichž nejméně tři musejí být vysocí úředníci institucí EU.

Pouze polovinu mohou tvořit komisařovi spoluobčané a zastoupeny musejí být nejméně tři národnosti. Nepřichází v úvahu, aby v kabinetu nebyly ženy.

Zatímco Špidla v komisi vystřídá dosavadního českého zástupce Pavla Teličku, slovenský komisař Ján Figeľ v Bruselu zůstává. Od svého přechodu z týmu Romana Prodiho do nové Barrosovy komise čeká hlavně "kontinuitu".

Od května působí v resortu podniků a informační společnosti, od listopadu dostane na starost kulturu a školství. "Nevadí. Už před dvěma lety jsem měl být ministrem školství na Slovensku a tak teď budu pro Evropu," žertoval Figeľ.

Švédská komisařka Margot Walströmová, která od listopadu "povýší" na místopředsedkyni komise pro komunikaci, se nechala slyšet, že unie nepotřebuje ani tak změnit svůj vzhled, jako lépe vysvětlovat občanům, co se v EU děje.

NOVÁ EVROPSKÁ KOMISE
předseda Komise - José Manuel Barroso (Portugalsko) vztahy a komunikace mezi institucemi, místopř. - Margot Wallströmová (Švédsko)
podnikání a průmysl, místopředseda - Guenter Verheugen (Německo) doprava, místopředseda - Jacques Barrot (Francie)
administrativa a boj proti korupci, místopředseda - Siim Kallas (Estonsko) spravedlnost a vnitřní politika, místopředseda - Rocco Buttiglione (Itálie)
rozšíření - Olli Rehn (Finsko) zahraniční vztahy - Benita Ferrerová - Waldnerová (Rakousko)
hospodářská soutěž - Neelie Kroesová - Smitová (Nizozemsko) rybolov a mořské zdroje - Joe Borg (Malta)
zemědělství - Mariann Fischerová - Boelová (Dánsko) informační společnost a média - Viviane Redingová (Lucembursko)
vnitřní trh - Charlie McCreevy (Irsko) daně a clo - Ingrida Udreová (Lotyšsko)
věda a výzkum - Janez Potočnik (Slovinsko) hospodářské a měnové záležitosti - Joaquín Almunia (Španělsko)
rozvoj a humanitární pomoc - Louis Michel (Belgie) obchod - Peter Mandelson (Velká Británie)
zdraví a ochrana spotřebitele - Markos Kyprianou (Kypr) regionální politika - Danuta Hübnerová (Polsko)
školství a kultura - Ján Figeľ (Slovensko) rozpočet - Dalia Grybauskaitėová (Litva)
životní prostředí - Stavros Dimas (Řecko) zaměstnanost a sociální záležitosti - Vladimír Špidla (Česká republika)
energetika - László Kovacs (Maďarsko)

Předseda budoucí Evropské komise José Barroso přijíždí na první setkání pětadvacetičlenného týmu v Bruselu. (20. srpna 2004)

,

Video