Špidla rezignoval, padne vláda

  • 1170
Vladimír Špidla se rozhodl rezignovat na post šéfa ČSSD i na funkci předsedy vlády. Kabinet skončí ve středu. První místopředseda ČSSD Stanislav Gross řekl, že je připraven sestavit vládu s lidovci. Počítá v ní s účastí šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Kdo bude sestavovat vládu, rozhodne prezident.

ANKETA
Je dobře, že Vladimír Špidla rezignoval na posty premiéra a šéfa ČSSD?

"Neobhájil jsem koncepci stojedničkové koaliční vlády," řekl Špidla uvolněně novinářům. "...a z toho v normálních zemích vyplývají jasné věci," dodal.

"Zůstanu zřejmě řadovým poslancem," řekl Špidla novinářům. Kategoricky odmítl možnost, že by přijal funkci v nové vládě.

"Já jsem se nechtěl jako premiér opírat o podporu komunistů," vysvětlil, proč jiná varianta vlády pro něj byla nepřijatelná.

Boj o politické přežití se Špidla rozhodl ukončit, ze dvou důvodů. Jeho podpora ve straně byla slabá a v hlasování o tom, zda mají sociální demokraté zůstat v koaliční vládě, bylo pro jen 40 hlasů ze 180.

Mluvčí Hradu Petr Hájek MF DNES řekl, že prezident nebude Špidlovu rezignaci nijak komentovat, dokud s premiérem nebude osobně mluvit. Václav Klaus je nyní v zahraničí, v pondělí letí do Istanbulu na summit NATO. V úřadu bude až ve středu.

Špidla přežil o pět hlasů
Vladimír Špidla se k rezignaci odhodlal po celodenním jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD, který hlasoval o vyslovení nedůvěry nynějšímu vedení strany. Důvodem byl debakl strany v eurovolbách.

Řekli o vládní krizi

Petr Hájek, mluvčí Hradu
Prezident tu rezignaci čekal. Nebyl překvapen. Dál to prezident nebude komentovat, dokud nebude osobně mluvit s Vladimírem Špidlou.

Miroslav Grebeníček, předseda KSČM
Konečně! Prospěl tím sociálním demokratům.
(pro ČRo1 - Radiožurnál)

Miloslav Randosrf, poslanec KSČM
Gratuluji sociálním demokratům. Končí tím destrukce levice v české republice. 

Mirek Topolánek, předseda ODS
Chceme předčasné volby. Podpoříme jen úřednickou vládu, která k nim povede. Žádnou jinou.

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL
Jsme připraveni nadále setrvat v koalici se sociálními demokraty. Upozorňuji, že jsme to nebyli my, kdo porušil koaliční smlouvu.

Petr Mareš, odstupující předseda US-DEU
Je mi to líto, nebyla to špatná vláda. Na odchod do opozice jsme připraveni.

>> více o reakcích politiků čtěte zde
Hlasování o důvěře Špidla přežil jen o vlas. Nedůvěru mu vyslovilo 103 členů Ústředního výkonného výboru. Pro odvolání bylo třeba 108 hlasů. Špidla po takovém výsledku podle stanov strany rezignovat nemusel.

Po Špidlovi obstál v hlasování o důvěře i první místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Nedůvěru mu vyslovilo jen 51 členů výboru, kterých je celkem 180. Získal tedy větší podporu než Špidla.

Sociální demokraté neschválili ani svolání mimořádného sjezdu, jak chtěl bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman. Hlasování o sjezdu bylo na rozdíl od předešlých veřejné. "Proti byla viditelná většina," řekla iDNES mluvčí sociálních demokratů Lucie Orgoníková.

Sociální demokraté se snažili Špidlu přimět, aby přistoupil na oddělení funkce premiéra a předsedy ČSSD. Špidla odmítl.

Gross i Špidla varovali: pozor na předčasné volby
Ještě před tím, než vystoupil se zdrcující kritikou Miloš Zeman, promluvil předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla.

Jak hlasoval ÚVV ČSSD
Špidla
platných 169 hlasů
   nedůvěra 103 hlasů
   důvěra 66 hlasů

Gross
platných 157 hlasů
   nedůvěra 51 hlasů
   důvěra 106 hlasů

Obhajoval práci nynější koaliční vlády a varoval před předčasnými volbami, protože prý na ně není vhodná doba. "Plody naší práce teprve budou vidět," řekl. Připustil, že je potřeba udělat dílčí změny.

Co je Ústřední výkonný výbor ČSSD

O osudu Vladimíra špidly rozhodoval Ústřední výkonný výbor.

Má zhruba 180 členů. Je tvořen členy předsednictva ČSSD, dále po jednom zvoleném zástupci z každé okresní organizace, po jednom zvoleném zástupci z každé krajské organizace a pěti zástupci členů zahraničního regionu ČSSD.

Je mezi sjezdy strany nejvyšším stranickým orgánem. Má ve stanovách řadu pravomocí a schází se pravidelně minimálně třikrát za rok.

Mezi pravomoci ÚVV patří mimo jiné oprávnění vyslovit nedůvěru předsedovi, statutárnímu místopředsedovi i ostatním místopředsedům a členům předsednictva.

Pokud vysloví nedůvěru jednomu či více funkcionářům tři pětiny všech členů výboru, ÚVV je odvolá a provede novou volbu s výjimkou volby předsedy strany. To může jen sjezd.

ÚVV ČSSD se 24. června 2000 rozhodl, že jeho jednání budou již trvale nepřístupná novinářům.

Místopředseda ČSSD a ministr vnitra Stanislav Gross také varoval před předčasnými volbami. Vyslovil se proti vládě s Unií svobody, chtěl jen kabinet sociálních demokratů a lidovců.

Pozveme Zemana, odhlasoval výkonný výbor
Vladimíru Špidlovi se hned od rána situace zkomplikovala. Kromě možného útoku ze strany Stanislava Grosse musel čelit ještě ambicím bývalého premiéra.

Jednání totiž začalo hlasováním o tom, jestli smí vystoupit bývalý předseda a největší kritik Vladimíra Špidly Miloš Zeman. Výkonný výbor Zemanův projev odsouhlasil a dal mu neomezený prostor. Přesně tak, jak Miloš Zeman požadoval.

Zeman dorazil na jednání zhruba po dvou hodinách od ranního hlasování. Vystoupil z bílé octavie a pochválil si cestu z Vysočiny. Odmítl odpovědět na otázky novinářů.

"Snad si nemyslíte, že vám řeknu, s čím sem jedu," usmál se Zeman. Měl na sobě oblek. "Jediný, který jsem na Vysočině měl," vysvětlil a odešel.

"To zase bude snůška nadávek a hloupých bonmotů," komentoval Zemanův příjezd Richard Falbr.

Zeman: svrhněte Špidlu, dosaďte Kavana
Bývalý předseda sociálních demokratů posluchače vyzval, aby svrhli své nynější vedení.

Miloš Zeman také vyzval ke svolání mimořádného sjezdu ještě před podzimními volbami do Senátu a krajů. Delegáti by tam měli podle jeho představ zvolit nové tváře do čela strany.

V emotivním projevu také obvinil šéfa strany Vladimíra Špidlu a místopředsedu Stanislava Grosse ze selhání.  "Když strana nenajde odvahu ke svolání sjezdu, jako že si myslím, že ji nenajde, nabere kurz Titanicu," řekl.

Zeman jmenoval osobnosti, které by podle něj měly převzít vedení strany: bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, ministr práce Zdeněk Škromach, místopředsedkyně strany Jitka Kupčová a náměstek ústeckého hejtmana Jaroslav Foldyna.

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla a místopředseda strany Stanislav Gross na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD, které se konalo 26. června v Praze a mělo řešit krizi ve straně po debaklu v evropských volbách.

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD, které se konalo 26. června v Praze.

Bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman v obklopení novinářů poté, co přijel 26. června dopoledne na zasedání ústředního výkonného výboru v Praze se svým řešením krize ve straně po debaklu v evropských volbách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video