Špidla rázně odmítl Klausovu kritiku

  • 53
(Od zpravodaje MF DNES) Premiér Vladimír Špidla nepřijal ostrou kritiku ze strany Václava Klause. Prezident v prvním projevu před poslanci napadl deficit rozpočtu, který je podle něj vyšší než za totality. Špidla výhrady Klause odmítal či vyvracel v Bruselu po jednání šéfů vlád Evropské unie.

SOUVISLOSTI
Prezident ve sněmovně
Celý Klausův projev
Fotogalerie

Premiér rázně hájil finanční reformu i boj proti obcházení daňových zákonů. Vyjádřil také naději, že občané pochopí tlak státu na šedou ekonomiku. Podle Špidly Klaus pronesl kritiku jen z vnějšího pohledu a proto není oprávněná.

"Nemohu souhlasit s prezidentem, že stát se rozpíná a bere občanům svobodu a lidská práva, protože krást a obcházet daňové zákony není lidské právo," prohlásil Špidla.

Při obhajobě reformy mu přišel na pomoc i přítomný ministr financí Bohuslav Sobotka. "Prezident soustředil kritiku na současnou fázi reformy. Ale pokud se opravdu nastartuje, jsou jasné úmysly dále ji prohlubovat," tvrdil.

Špidla pak dále rozvedl, jak by to mělo vypadat. Podle něj nyní probíhá "fáze číslo jedna: stabilizace veřejných financí". Po ní má přijít důchodová reforma, která by měla být "ve strategii hotova koncem příštího roku".

Dále by se podle premiéra měly změnit daňové zákony, zejména ty, které se týkají rodin s dětmi, u nichž vláda zvažuje společné zdanění obou manželů. Navíc se chystá zjednodušení hospodářských předpisů.

Špidlu znechutilo Klausovo tvrzení, že za komunismu deficit nebyl. Připomněl tedy bývalému ekonomovi, že toto srovnání je "metodicky naprosto nesprávné", protože komunismus byl jiný ekonomický systém.

Stejně tak premiér odmítl nějaké jednoduché, razantní škrty, jimiž by se deficit snížil. "Snadno se říká: mělo by se ušetřit. Ale když to promítáte do reality, musíte velmi důkladně uvažovat o konkrétních dopadech," uvedl.

Premiér Špidla také odhodlaně hájil sociální stát. Podle něj to není myšlenka, kterou vývoj zcela překonal. Sociální stát se prý jen dostal do potíží, které lze překonat pomocí reforem.

"Ty jsou ale nutné, protože takovýto stát stojí před dilematem reformovat se nebo zemřít. Sociální stát je v situaci, kdy se musí reformovat, neboť jinak by byl ohrožen," tvrdil Špidla.

Premiér odmítl i prezidentovu kritiku unijní ústavy jako cesty k proměně států v pouhé regiony. Špidla připomněl, že "sladká Francie ani hrdý Albion" se určitě nemíní stát regiony nějakého většího celku.

"U ústavy nikdy nevyjadřovaly tuto obavu," podotkl premiér, podle něhož je evropská ústava jen logickou reakcí na rozšíření unie a má zajistit efektivní fungování jejího rozhodování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video