Špidla prosí Grebeníčka o pomoc

  • 101
Vážná nemoc vládního poslance Miloslava Vlčka přiměla premiéra Vladimíra Špidlu, aby začal prosit o pomoc opoziční komunisty. Přijetí klíčového vládního návrhu zákona o dani z přidané hodnoty je totiž nyní silně ohroženo.

V úterý se kvůli tomu Špidla sešel s šéfem KSČM Miroslavem Grebeníčkem.

"Mluvil jsem s ním o tom, že náš poslanec je opravdu vážně nemocný, a popsal jsem mu závažnost toho rozhodování o DPH," popsal Špidla schůzku.

Pro zákon, který vrátil prezident Václav Klaus, potřebuje koalice 101 hlasů. Ty však nyní nemá. Vlčkův stav podle Špidly i dalších politiků ČSSD neumožňuje, aby ho přivezli na hlasování.

Grebeníček drží Špidlu v napětí. Ve středu řekl, že jasno by mělo být až po další schůzce. Počítá s tím, že v úterý na jednání klubu KSČM přijde osobně buď premiér, nebo ministr financí Bohuslav Sobotka.

"Chceme jednat. Ale u tohoto zákona si myslím, že je malá pravděpodobnost, že bychom změnili odmítavý postoj," řekl Grebeníček. Pokud jednání s komunisty zkrachují, má koalice ještě jednu šanci.

Poslanec Petr Kott, kterého ODS vyloučila ze strany kvůli opileckým skandálům, ve středu MF DNES řekl, že chce pro zákon o dani z přidané hodnoty hlasovat. Pomohl by tak koalici přehlasovat Klausovo veto.

"Nic o tom nevím, s panem Kottem jsem nejednal," řekl Špidla. Na Kotta však vláda nemůže příliš spoléhat. Když prosadila změny DPH ve sněmovně poprvé, hlasoval s opozičními stranami proti ní.

Opoziční poslanec Kott zdůvodňuje svou ochotu pomoci vládě tím, že neschválení klíčového zákona o DPH by znamenalo ohromný chaos ve výběru daní. Nová pravidla totiž musí platit od května, hned po vstupu země do Evropské unie.

"Vrácení zákona prezidentem považuji spíš za politický akt. Takže zákon stoprocentně podpořím. Nevidím jiné řešení, jinak by tato vláda padla," tvrdí Kott, přestože v únoru hlasoval proti přijetí zákona měnícího daňové sazby.

Možná i proto přijímají sociální demokraté Kottovu podanou ruku chladně. A zdá se dokonce, že by jim byla milejší pomoc od KSČM než od bývalého poslance ODS. I proto premiér Špidla žádá o podporu Grebeníčkovy komunisty.

Sociální demokracie si navíc v posledních týdnech několikrát vyzkoušela, jak spolupráce s KSČM funguje. Dohromady mají obě strany 111 poslanců a společně protlačily sněmovnou hned několik zákonů.

Komunisté například pomohli ČSSD prosadit zákon, podle něhož mají zemědělská družstva vyplatit bývalé vlastníky v naturáliích. Kontroverzní návrh prosadili sociální demokraté s komunisty přes velký odpor obou menších koaličních stran.

"Ten návrh je pro nás absolutně nepřijatelný, určitě o tom budeme muset jednat v koalici," zlobí se lidovecký šéf Miroslav Kalousek. ČSSD pomoc komunistům vrátila. Podpořili návrh poslankyně Ivany Levé, aby moderátoři komerčních médií museli mluvit spisovně.

Zvedli ruku i pro ochranu češtiny přímo v ústavě či pro návrh na vyvlastnění restaurační budovy v areálu Národního divadla. "Je to v zásadě náhoda, že přicházejí na program jednání věci, ve kterých se s komunisty shodneme," tvrdí premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla.

"Ukazuje se, že o řadě věcí se už v parlamentu nehlasuje podle toho, kdo to navrhuje, ale co navrhuje," pochvaluje si úspěchy Grebeníček. Unionisty podle místopředsedy Vlastimila Ostrého společná hlasování ČSSD s komunisty netěší, ale zatím ani příliš neznepokojují. "Neděje se to u vládních návrhů, takže rozkol v koalici kvůli tomu nehrozí," míní Ostrý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video