Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | foto: Dan Materna, MAFRA

Špidla píše o Bruselu i romadurech. Asistentka o Špidlovi, jak ho neznáte

  • 150
Vladimír Špidla vkročil mezi spisovatele. V knize Kávu ne, radši infuzi vzpomíná na Brusel a působení ve funkci eurokomisaře, ale i na to, jak se před rokem 1989 protloukal v dělnických profesích, třeba v mlékárně, kde musel tahat pytle s romadury. "Ještě dlouho nepatřil mezi mé oblíbené pochoutky," píše Špidla o sýru, který měl stále na očích.

Bývalý premiér a eurokomisař Špidla, který se na podzim v senátních volbách na Českokrumlovsku pokouší o comeback do nejvyšší české politiky, popisuje v knížce, kterou spolu s ním napsala jeho bruselská asistentka Magdaléna Frouzová, Brusel i jinak, než jak je často vnímán přes suchopárné zprávy z vyjednávání diplomatů.

O nakupování v Bruselu

"Můj kamarád Němec v našem rozhovoru na téma belgické supermarkety sarkasticky poznamenal, že v Německu by při této obsluze vypuklo národní povstání. To je dost možné. Ale trvám na tom, že to má i své výhody. Nikdo se necítí stresován a popoháněn."

(Vladimír Špidla v knize Kávu ne, radši infuzi)

Jako město, které nepůsobí jako pulzující metropole a o němž s trochou nadsázky míní, že se stalo "hlavním městem Evropy" tak trochu omylem. Špidla tam ale měl svou oblíbenou hospůdku. Má název Delirium tremens a její nápojový lístek byl podle Špidly tlustý jako Ottův slovník naučný.

"Objevil jsem tam zajímavý rozdíl. Zatímco u nás vidí alkoholici v extrémním stavu bílé myši, v Belgii pozorují růžové slony," píše expremiér.

V Bruselu ho fascinovaly například tamní úzké domy, s ještě užšími, strmými schodišti. Sám bydlel v bytě poblíž lesoparku, který podle Špidly splňoval hlavní kritérium: aby si ráno měl kam jít zaběhat.

O Bruselu se píše blbě a bez nadhledu, míní Špidla

Knížka, která se v nejbližších dnech objeví na trhu a 15. září ji čeká křest a autogramiáda, nese podtitul "Bruselské postřehy českého eurokomisaře a zákulisní historky jeho asistentky". Jedním z podkladů pro knížku byl internetový blog, který si Špidla jako eurokomisař vedl.

O setkání s příslušníky VB před 1989

Ocitl jsem se tváří v tvář dvěma příslušníkům Veřejné bezpečnosti, z nichž jeden mi úředním hlasem oznámil: "Jdeme si ověřit, jestli tu nežijete západním způsobem života."

"A... jak se to pozná?" zeptal jsem se rozpačitě.

"Západní způsob života," zněla nazpaměť naučená policejní odpověď, "se pozná podle chování, oblékání nebo rozhovorů."

"Napsat tu knížku mě napadlo asi tak před rokem a půl, protože se o Bruselu píše blbě a bez jakéhokoli nadhledu," řekl iDNES.cz. Připustil, že už má rozepsanou i další knihu, více o české politice, která by mohla být hotova za rok. Teď nechtěl, aby česká politika přetloukla Brusel a jeho osobní vzpomínky.

Špidla píše i o svém životě před rokem 1989. Popisuje třeba trampoty s bydlením, kdy se musel i po třech měsících stěhovat, či jak pracoval v mlékárně či v kotelně.

"Dovnitř fučelo ze všech stran, topení chybělo a voda téměř netekla. Musel jsem kvůli zimě spát oblečený a ještě přikrytý několika dekami a čepicemi," píše třeba o svém bydlení ve venkovské opuštěné usedlosti na jihu Čech.

Kritizuje Entropu a píše o splněném klukovském snu

Špidla v knize píše o svém pozitivním vztahu k ekologickému hnutí, výrazně obhajuje přijetí Turecka do Evropské unie a popisuje třeba i to, jak se mu splnil klukovský sen, vystoupat na nejvyšší evropskou horu Mont Blanc.

Vladimír Špidla (ČSSD)

Z celé knihy je patrné Špidlovo nadšení pro Evropskou unii. Podle očekávání také bývalý premiér a eurokomisař v knize výrazně obhajuje model evropského sociálního státu. "Vím, že sociální věci považuje mnoho lidí za levicové téma a navíc jim to zavání byrokracií, zkostnatělým systémem a rozhazováním. Ve skutečnosti je sociální systém páteří státu a bez něj by nefungovalo nic," píše třeba Špidla. Drastické osekávání sociálních dávek považuje za cestu do slepé uličky.

Kritický postoj má k Entropě, dílu Davida Černého, jímž se Česko prezentovalo v Bruselu, když předsedalo Evropské unii. "Kdybych Entropu viděl vystavenou někde v parku, docela bych se pobavil. Tedy až na ten turecký záchod, který má symbolizovat Bulharsko, protože ten pro mě překračuje hranice slušnosti. Nejde jen o umění, ale i o diplomacii. A diplomacie je řemeslo, jehož součástí je, že člověk nesmí nikoho urazit," napsal bývalý předseda vlády.

Špidlova asistentka: Lidé ho podceňují, to je jeho zbraň

Pozoruhodné jsou i některé postřehy jeho osobní bruselské asistentky, která Špidlu vidí výrazně jinak, než mainstream českých médií. Šokoval ji třeba podpis eurokomisaře. "Ta prudkost, cílevědomost, energie, ty ambice a odhodlání, které z podpisu čišely, se naprosto neslučovaly s jeho mediálním obrazem. Je možné, že takto klame tělem?" píše v jedné z pasáží nové knihy.

A jinde dodává: "Za ta léta s Vladimírem Špidlou jsem dospěla k názoru, že to, že ho lidé podceňují, je jeho nejlepší zbraň. Když jeho protivníci rozpoznají za vizáží zmateného intelektuála stratéga s vůdčími tendencemi, je už pro ně většinou pozdě."

Jitka Suchá z nakladatelství Vyšehrad iDNES.cz řekla, že vydání knihy, která se bude prodávat za 228 korun, nesouvisí s volbami. "Ta kniha byl nápad paní Frouzové, rozhodně to nemá souvislost s tím, že pan Špidla bude teď kandidovat," prohlásila Suchá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video