Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla ocenil vlídné otázky

  22:06aktualizováno  22:06
Po Václavu Klausovi a lídrech Koalice přijal pozvání na on-line rozhovor předseda ČSSD Vladimír Špidla. Moc horko mu ale pod palbou otázek nebylo. Čtenáři ho netrápili tak jako jeho předchůdce. "Vážení diskutující, děkuji Vám za příležitost vyjádřit názory ČSSD," shrnul debatu lapidárně sám Špidla.Další odpovědi šéfa ČSSD najdete ZDE. Podívejte se na video.

MF DNES zahájila sérii předvolebních rozhovorů s lídry hlavních stran. První je rozhovor s lídrem ČSSD, Vladimírem Špidlou.

"Budu citovat generála Marshalla - 'Já vybírám lidi podle toho, jaké mají klady, ne jaké mají zápory.' Člověk, který nemá klady ani zápory, je nepoužitelný. Výjimkou jsou jedině psychopati. Ti do týmu nesmějí, i když třeba mají velký talent," řekl v rozhovoru pro MF DNES na dotaz, jak by po volbách sestavil vládu.

Váš rival Václav Klaus sepsal brožuru "Proč jdu znovu do toho". Proč do toho jdete vy?
Protože jsem přesvědčen, že sociální stát má budoucnost. Že i přes rozdíly mezi lidmi není nutné, aby jeden dupal po druhém.

A co osobní motiv? Jste ješitný? Chcete si dokázat, že na to máte?
Ne! Poctivě vám můžu říct, že politika jako překonávání komplexů to tedy ne! Ale pokud to berete tak, že člověk má příležitost svou představu o společnosti zrealizovat - tak to motiv je.

ON-LINE rozhovory
s předsedy parlamentních stran

Nejsem arogantní, jsem upřímný
on-line s
Václavem Klausem
(22.5. 2002)

 Marvanová a Svoboda: Do vlády půjdeme společně
on-line 
(30. května)

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček on-line rozhovor
z časových důvodů odmítl

 Ve srovnání s Milošem Zemanem jste, odpusťte, suchar. Myslíte, že to pro vás je ve volební kampani nevýhoda, nebo naopak přínos?
Některé skvrny nelze odstranit bez porušení podstaty látky. Jsem takový, jaký jsem, a musím své vlastnosti nasadit do kampaně. A tak je nasazuji a myslím, že to jde.

Tak jinak: Budete považovat za osobní prohru, když získáte pro ČSSD méně než Miloš Zeman?
Takto nelze uvažovat. Už Herakleitos říkal: Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Takže nebudu. Ale myslím si, že - no nic, to necháme...

... dopovězte to, prosím.
Přepokládám, že volební výsledek se bude velmi blížit tomu, čeho jsme dosáhli minule.

Přes třicet procent hlasů?
Těžko odhadnout, ale myslím, že to možné je.

Je téměř jisté, že s ODS byste vytvořili silnější vládu než s Koalicí. Dal byste přednost slabší vládě s programově bližší Koalicí, nebo silné vládě se vzdálenější ODS?
Program je významnější než mocenská aritmetika. A programová shoda se dá daleko významněji získat s Koalicí za předpokladu dominantního vlivu lidovců.

Takže vaše odpověď zní: slabší vláda s menší převahou?
Ne. To je silnější vláda s menší převahou.

Pořád opakujete, že nechcete s Klausem do vlády. Zkusme to jinak. Když bude nutnost sestavit velkou koalici, je pro vás přijatelné rozdělení: Špidla v čele vlády a Klaus na Hradě?
Klaus není mým kandidátem. Mám představu o jiném člověku.

Byl by pro vás Klaus na Hradě absolutně nepřijatelný? Tak, že byste kvůli tomu nechtěl vést vládu?
Ale ne, není nepřijatelný. Je-li prezident zvolen ústavním způsobem, tak to přece není důvod k demisi vlády! Sociální demokracie ale zřejmě postaví svého vlastního kandidáta. Jsme takové uskupení, které si může tuto úlohu uložit.

Pokud by přece jenom došlo k tomu, že vládu sestaví dvě nejsilnější strany, ČSSD a ODS, jaký by měla taková vláda program?
Jednání budou tvrdá. A jestliže chci, aby byla tvrdá a úspěšná, tak nemohu své úvahy a taktiku ukázat teď, pár dní před volbami.

Co budete ze svého programu bezpodmínečně hájit?
Koaliční dohoda, jíž by se účastnila ČSSD, nebude obsahovat školné. Nebude obsahovat zvýšené platby pacientů ve zdravotnictví. Bude obsahovat přijetí koncepce vstupu do EU. Bude obsahovat zákon o obecném referendu. Bude obsahovat existenci zákoníku práce.

Co jste naopak ochoten obětovat?
O dalších věcech - privatizaci, daních, důchodové reformě - lze dál debatovat.

Léky pro seniory zdarma také patří mezi body, z nichž neustoupíte?
Naším klíčovým stanoviskem je, že léky má dostat každý v situaci, kdy je potřebuje, zdarma. Lze to řešit různě, zda takto zjednodušeně ve stylu "pro seniory nad 70 let zdarma", o tom lze diskutovat.

Co je to vlastně konkrétně ten "váš" sociální stát?
Je to demokratický stát založený na tržním hospodářství, který ovšem je toho názoru, že existují základní sociální hodnoty, ke kterým má mít člověk rovný přístup, a tenze řeší pomocí přerozdělení veřejných peněz.

Nemůžete být konkrétnější?
Typickým prvkem je veřejně financované školství, dále veřejné zdravotnictví a vůbec snaha udržet sociálně soudržnou společnost, v níž chudoba není záležitost jednotlivce, ale je snaha pomoci mu, aby se mohl do společnosti navrátit.

Je sociální, když stát říká, že nechce, aby si lidé za zdravotní péči legálně připláceli - a tak oni ilegálně uplácejí?
Úplatky nejsou sociální. Ale to neznamená, že je zlegalizujeme, protože tím se vytváří zdravotnictví tříd. Úplatkům lze zabránit tak, že systém bude takový, že za peníze nezískáte žádnou velkou výhodu.

Je sociální, když si lidé nechají zdarma předepsat množství léků, pak je ani neužívají - a platíme to všichni?
Je to problém.

A co to vyřešit třeba drobným poplatkem za recept?
Jakým drobným poplatkem? Setkávám se s důchodci a oni mi říkají: Já platím 500 až 600 korun měsíčně za léky! A když jim je ten doktor předepíše, berou je. Nemocný člověk neumí být obchodník.

Považujete za sociální, když lidé kšeftují s obecními byty, k nimž přišli za hubičku třeba tak, že se přihlásili ke staré příbuzné?
Jistě ne. Ale sociální také není uvolnit nájemné v Praze, Budějovicích či Hradci Králové a zlikvidovat většinu nájemníků. Politika je vždycky hledání nějakého rozumného kompromisu.

Máte nějaké osobní zásady, ze kterých neustoupíte, takové, kvůli kterým byste i odešel z politiky?
Ta hranice je sporná, ale základ je, že chcete prosadit svoji představu. Můžete utrpět 50 porážek a není to důležité, protože jste stále na té cestě. Pak se vám může stát, že jste se dostali na výhybku a už se vzdalujete. A to je čas vystoupit. Dobrým příkladem je pro mne Otakar Motejl. Poznal, že už reformu justice neprosadí, a tak odešel. A stejně hodnotnou úvahu, i bez porážky, udělal Miloš Zeman. Svědčí to o jeho velikosti. Tak se odchází. Když už prostě nejste prospěšný.

Nemůže se tedy za pár let stát, že budeme sedět proti bezmocnému Špidlovi, který už nebude ničím prospěšný a se kterým si budou jeho spolustraníci dělat, co chtějí? 
Mám pokoru před budoucností, a tak to nemohu říci stoprocentně. Cíl je, aby se to nestalo. Kdo se zabývá zdravotnictvím, ví, že někdy dojde k úpadku mentálních sil, a člověk to nerozezná. Ale když budu mít zachovaný rozum a neselže mi, tak nepřipustím, abych byl obrazem, který nemá vliv.

Pane Špidlo, co zformovalo váš levicový světonázor?
Řekněme spíše solidární světonázor. Co si pamatuju, tak už když jsem si vymýšlel taková ta různá dětská dobrodružství, nikdy jsem se neprojektoval do toho, že jsem král nebo někdo mocný.

A do čeho "jste se projektoval"? Do zbojníka? Nebo partyzána?
Ne, do zbojníka ne. Většinou jsem měl představy různých expedic a podobně.

Někdo jako Emil Holub?
Ano a vyhovovala mi expedice, která funguje stylem jeden za všechny, všichni za jednoho. Dalším momentem byl dědeček v Písku, který byl vynikající chirurg. Byla to taková klasická osobnost velkého doktora. A tam je zase solidární prvek.

Působíte zarputilým dojmem. Jeden náš známý o vás řekl: "Ten nám ten blahobyt vybuduje, i kdyby nás měl postřílet." Zdá se, že si pověst socialistického fanatika docela rád budujete. Proč?
Žádnou takovou pověst si nebuduju. Možná se někdy chovám tvrdě a urputně, to souhlasím, ale sotva byste v mých zvyklostech nalezli, že jsem ochoten lidi obětovat nějakému abstraktnímu cíli. To tedy ne.

Budete možná sestavovat vládu. Je známo, že se nemáte zrovna v lásce se Stanislavem Grossem. Jak se s tímto vztahem vyrovnáte?
Snadno! Povinností člověka, který buduje tým, je zařadit do něj lidi, kteří mají talent a schopnosti. Budu citovat generála Marshalla: "Já vybírám lidi podle toho, jaké mají klady, ne jaké mají zápory." Člověk, který nemá klady ani zápory, je nepoužitelný. Výjimkou jsou jedině psychopati. Ti do týmu nesmějí, i když třeba mají velký talent.

Ještě stále mluvíme o Grossovi?
Ne, ani ve snu ne! Chtěl jsem to dokončit: psychopati jsou schopni rozvrátit tým. Člověk je může použít třeba jako experty, protože tyto pohnuté osobnosti jsou nějak talentované. Ale nikdo z těch, kteří přicházejí v úvahu v ČSSD, nepatří do škatulky psychopat. Já si vyberu - pokud budu mít tu možnost - co nejtalentovanější lidi a mám myslím dost odvahy na to, abych to zvládl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek na snímku ze srpna 2017.
Kulhánek má nutné podpisy. Chce, aby Češi mohli být na prezidenta opět hrdí

Bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek získal 23 podpisů poslanců ze šesti stran a může tedy kandidovat na prezidenta republiky. Kandiduje s...  celý článek

O půlnoci vypršela aktivistům smlouva, podle které mohli centrum Klinika obývat...
Na Klinice zůstáváme i po lhůtě pro vystěhování, vzkázali aktivisté

Aktivisté z centra Klinika na pražském Žižkově oznámili, že v budově i nadále zůstanou. Tvrdí, že pokud by odešli, z domu by zůstala prázdná chátrající ruina,...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Změny v inkluzi dětem pomohly, školám vadí byrokracie a informační šumy

Lepší přístup učitelů k dětem se speciálními potřebami, ale také zmatky způsobené nedostatkem informací a spousta papírování navíc. Česká školní inspekce...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.