Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špidla: Nevidím žádnou zásadní chybu

  0:01aktualizováno  0:01
Mnozí mu předpovídali několikrát během roku politickou smrt. Přežil ji. Vede stranu, jejíž preference klesají, a vládu, která nemá pochopení veřejnosti. Premiér Vladimír Špidla.

Pane premiére, v rámci redakční kreslířské soutěže jsme provedli ve čtrnácti školách průzkum mezi dětmi do 15 let a vy jste se v něm umístil jako druhý nejoblíbenější politik po prezidentovi. Těší vás to?

Samozřejmě to není žádná vědecká metoda, ale je to něco, co mě může docela potěšit.

Jenže děti postřehly i něco jiného. Odcitujeme vám výhradu jedenáctileté Michaely Komárkové z Liberce: "Pan Špidla nevládne dobře. Lidé proti němu mají řadu námitek, ale on to přehlíží." Takže?

To není pravda, že bych přehlížel námitky, a to, jak se vládne a nevládne, se sečte až na konci volebního období. Nechávám to tedy stranou. Ale že bych přehlížel realitu, to v žádném případě.

To znamená, že teď ještě nelze vaši vládu hodnotit?

Jenom velmi omezeně. Až celé volební období je časem, ve kterém se mají věci odškrtat. Zatím se dá říci pouze to, že jsme byli postaveni před řadu složitých situací, ale do tohoto dne jsme všech cílů, které jsme prohlásili za zásadní, dosáhli.

Vy neustále opakujete, že koaliční program vlády plníte, ale jistě neplníte to, co jste jako sociální demokracie slibovali. Není právě to důvodem poklesu důvěry ve vaši vládu a propadu preferencí ČSSD?

Otázka je substanciální (podstatná - pozn. redakce). Je to otázka na systém vlády v poměrném volebním systému. Když formulujete volební program, tak jej formulujete jako program, který byste zrealizovali v okamžiku, kdybyste dosáhli více než padesáti procent.

Což je v poměrném systému naprosto nerealistické. A tak se snažíte najít koaliční dohodu, abyste vytvořili základnu pro věci, které považujete za nejdůležitější. Z toho vyplývá, že základem pro toto volební období je kompromis.

Jenže ti lidé, co vás volili, vám nevěří, že dodržujete předvolební sliby.

Znovu říkám, že jsme udělali kompromis, jehož výrazem je vládní prohlášení, a to poměrně důsledně plníme.

Podobnou argumentaci jste uváděl pro MF DNES při rozhovoru v létě. Dnes jsme asi v třetině vaší vlády. Jak chcete přesvědčit někoho, aby vás opět volil? A selhal jste v něčem vy osobně?

Dosáhli jsme skutečně všeho, co jsme si vytkli. Dosáhli jsme řady programových cílů, které byly v programu sociální demokracie. Například bylo naším cílem odvázat rodičovský příspěvek od horního limitu příjmu, odvázat důchody, aby se dalo přivydělávat bez omezení. Odstranili jsme nespravedlnost, která je daná nerovnými odvody a přitom stejným čerpáním mezi osobami samostatně výdělečně činnými a zaměstnanci.

Je naším cílem tlačit na šedou ekonomiku, dosáhli jsme například toho, že se v zastavárnách musí každý člověk, co nese nějaké zboží, osobně identifikovat. Vláda vyvíjí ostré tlaky na tržiště. Ve sněmovně je zákon o bezhotovostních platbách, změnil se systém celních skladů i další věci.

Proč to tak veřejnost nevnímá? Vaši voliči utíkají ke komunistům.

Naši voliči neutíkají ke komunistům.

Kam mizejí?

Do nevoličů.

A odkud komunistům ti voliči přibývají?

Jim nepřibývají voliči. Pořád mají stejně.

Mají o několik procentních bodů více, než měli, a hlavně mají víc než vaše ČSSD.

K tomu odlivu od nás ke komunistům ale skutečně nedošlo. Naší povinností je naplnit cíle, které jsme si politicky zformulovali, a odpovídajícím způsobem je v politice obhájit. To dokážeme.

Neodpověděl jste však na otázku. Vy osobně jste v něčem selhal?

Cesta, kterou jsme nastoupili, je do té míry těžká, že dělat teď nějaké počty je jednoduše předčasné.

Pane premiére, když se člověk ohlédne zpátky, tak přece vidí, zda něco udělal špatně.

Zásadní chyby nevidím. Souhlasím, že se nám nepodařilo vytvořit efektivní politickou komunikaci s lidmi, abychom je přesvědčili, že naše cesta je správná. Všechny vládní strany na začátku volebního období ztrácejí volební preference, to je stejné i v cizině.  Tím se opoziční strany dostávají do výhodných pozic. Podle mého názoru je klíčové dotáhnout reformy, dotáhnout je tak, aby z nich mohli lidi zaregistrovat plody.

Jak dlouho to ještě bude trvat, abychom třeba my dva zaregistrovali plody?

Zřetelnější to bude v poslední třetině volebního období.

To znamená, že v té druhé třetině ještě budete ztrácet podporu?

To si nemyslím. Ekonomika jde nahoru. Obchodní bilance se dostává do čísel, která jsou, pokud se nepletu, od roku 1999 nejlepší. Inflace je takřka nulová. Vývoj ekonomiky lze předvídat poměrně komplikovaně, ale přesto je zřejmé, že naše ekonomika je v růstové fázi.

Abychom si to přeložili do srozumitelné řeči: příští rok ještě plody vaší práce nepocítíme, ale ten další rok už ano?

Já myslím, že ano. Rodiny s dětmi jasně pocítí, že když se jim podaří sehnat nějakou práci vedle, tak všechno, co si vydělají, přijde do jejich rodiny, že nemusejí dělat různé triky, aby podváděly.

Pokud se jim tu práci podaří sehnat, nezaměstnanost je pořád deset procent.

To ano. To hraje roli. Ale toto bylo zamýšleno pro toho člena rodiny, který se stará o dítě a mohl by využívat pracovní příležitosti, které mohou přijít. Poznají to lidi, kteří jsou v důchodu a kteří mají zaměstnání, protože už nebudou muset zase různě šidit.

Poznají to lidi na nízkých úrovních mezd, protože minimální mzda vzroste. Poznají to také lidi, kteří dělali celní podvody, protože zjistí, že určitý typ celních podvodů je zcela vyloučen. Poznají to lidi, kteří dělali podvody s DPH. Mnoho věcí se pozná.

A není tedy problém to, a na vašich odpovědích je to vidět, že nejste tak docela schopen dobře a srozumitelně vše vysvětlit? Lidi se pak to dobré vlastně ani nedozvědí.

Máte pravdu, že je třeba v této oblasti přidat. Jsme připraveni zrekonstruovat naši mediální politiku. Například důchodovou debatu chceme založit na opravdu široké veřejné diskusi, tak aby to bylo v okamžiku rozhodnutí zcela pochopitelné.

Jak byste vy sám sebe popsal jako člověka, charakterově?

Jako celkem normálního, pracovitého člověka.

To není charakterový popis.

Tak ho udělejte vy.

My se ptáme vás.

Nemám žádné zvláštní vlastnosti, které by stály za zmínku.

Vraťme se k té vaší komunikaci a schopnosti či neschopnosti něco vysvětlit, k vaší otevřenosti. Vždyť jste člověk, který se musí hodně pohybovat ve společnosti.

Já nemám problém s komunikací.

Nemáte? Nemyslíte si, že problémem může být váš osobní, povahový limit, že nejste jako premiér schopen lidem vysvětlit to, o čem se tady třeba i teď bavíme?

Ne. Takovýto limit skutečně nemám. Nevedu spor o tom, že je potřebné tu komunikaci zlepšit. Ale kdykoli jsem na jakémkoli mítinku, tak nemám problémy s kontakty ani s vysvětlováním věcí.

Ale působíte takovým studeným dojmem, nedáváte najevo své city.

Každý má vlastní osobnost, ve které trošku vězí. Ale tady neděláme psychoanalýzu nějakého člověka. Každá osobnost je originální. V osobní komunikaci problém nemám.

Nezdá se vám tedy, že podle mnohých na lidi působíte jako robotický plachý introvert?

To je obraz, který někdo vytváří, jiní mají jiné názory.

Jak byste tedy popsal vy sám svůj obraz?

Já se nepotřebuji popisovat. Zabývejme se jinými otázkami.

Chtěli bychom se například zabývat tímhle: Uvažoval jste někdy v průběhu roku o odstoupení z funkce premiéra? Ministr vnitra Stanislav Gross totiž řekl, že už byl připraven převzít váš post.

Nikdy jsem o tom neuvažoval.

Ministr Gross je však jedním z vašich nejbližších spolupracovníků ve vládě i ve vaší straně. To jste si o jeho slovech nic nemyslel?

V politickém životě a praxi mě nikdy nepodtrhl. Nikdy se nedopustil ničeho, co bych považoval za nepřijatelné. Má své vlastní úvahy. Jen jsem ten jeho výrok zaznamenal.

To skutečně jenom zaznamenáte, když váš blízký spolupracovník říká: Byl jsem jen kousek od toho, abych splnil to, k čemu mě vyzývali, abych takzvaně dorazil Špidlu?

Zaregistroval jsem to, ale on to neudělal. Ve všech rozhodujících krocích stál pevně po mém boku, takže nemám důvod, abych se těmito výroky zabýval.

Hovořil jste s ním o tom?

Ne. Já jsem ho nijak kvůli takovým výrokům necitýroval.

Je divné, že někdo, kdo vám stojí po boku, říká, že uvažoval, že on bude místo vás šéfem.

Asi uvažoval.

Nesouvisí to s tím, že se část sociální demokracie soustřeďuje právě kolem pana Grosse, a ne kolem vás?

Sociální demokracie je živá politická strana. Probíhá v ní různé přerozdělování sil.

Je to strana, která má jednoznačného lídra?

Nepochybně ano. Náš sjezd určil, jaké je uspořádání, a shodujeme se na vytčených cílech.

Myslíte si, že povedete ČSSD do příštích voleb?

To je ještě dlouho, nemá smysl o tom bádat. Prozatím není důvod, proč by tomu mělo být jinak.

Cyril Svoboda si byl u lidovců také jistý, že bude předsedou, ale byl zvolen Miroslav Kalousek. ODS si zvolila pana Topolánka, a to se též nečekalo. Abyste i vy nebyl překvapený.

Pro mne bylo překvapení, že jsem na sjezdu obhájil post předsedy. Jsem schopen splnit úlohu, která je přede mnou. O tom, jak bude vypadat naše předvolební taktika, se rozhodneme na základě vývoje.

Přes problémy, jako byla prohraná prezidentská volba, jste letos zaznamenal i úspěchy. Cítíte to tak i z osobního hlediska?

Prezidentské volby, to byla vážná rána, ale pak jsme si definovali cíle, byly správné a dosáhli jsme jich.

Řekněte jednou větou své největší letošní úspěchy.

Jsou dva...

Jeden z nich je, že jste ve funkci přežil?

Ne! Na tom nesejde, to není tak důležité. Je to výsledek referenda o vstupu do Evropské unie a to, že jsme dotáhli reformu veřejných financí a dali zemi rozpočet.

Na čem se příští rok bude lámat v české politice chleba? Zase se bude mluvit o horkém podzimu a o tom, že Špidla nepřežije?

Jsem si skoro jistý, že ne. Ale bude tam pár složitých věcí, taková je politika a život. Bude důležité, zda se podaří dosáhnout toho, co jsme si vytkli: zesílit tlak na šedou ekonomiku, schválit k tomu zákony, chceme zahájit důkladnou debatu o důchodové reformě.

Chceme pro rok 2005 vytvořit prostor, abychom mohli tentokráte už důkladně podpořit vědu a vzdělání a poskytnout výraznější prostředky justici, aby sebou už konečně hodila a právo bylo vynutitelné.

To znamená, že budete investovat do čeho?

Hlavně do vývoje, vědy, vysokých škol, vzdělání obecně, budeme diskutovat o tom, kam do justice dát peníze. Budeme hledat kompromis nad daňovými změnami, jejichž smyslem je uvolnit prostředky na dva cíle. Chceme podpořit rodiny s dětmi, kde podpora bude soustředěna na druhé a třetí dítě.

To hovoříte o přídavcích, nebo o čem?

Hovořím o daňové podpoře. Máme podporovat rodiny s dětmi, a ne to, aby rodiny žily z dětí. Bude zavedeno společné zdanění manželů s dětmi.

Opravil jste si v průběhu přípravy reforem pohled na to, zda v Česku může fungovat bezplatné školství a zdravotnictví?

Ne.

Vy jste proti tomu, aby se jakkoli připlácelo, přestože je zjevné, že by to pomohlo?

Podle mého názoru není potřebné zavést školné, není třeba zavést přímé platby ve zdravotnictví. Na školství dáváme 100 miliard a můžeme tu sumu i zvýšit.

Ani ty, které navrhuje vaše paní ministryně Součková?

Už je nenavrhuje. To není správná cesta.

Prezident Václav Klaus si teď jako prezidentské auto vybral Škodu Superb s odůvodněním, že český politik má jezdit českým autem. Budete ho následovat?

Škodovka zatím předkládala nabídky, které nebyly konkurenceschopné. Někteří ministři už superb mají. Já se nechám překvapit, s jakou nabídkou Škodovka přijde.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Frýdecko-místecký primátor Michal Pobucký.
Tři primátoři stojí před soudem s obžalobou za laciný prodej pozemků

Prodej osmnácti pozemků v roce 2009 přivedl před soud osm někdejších radních magistrátu ve Frýdku-Místku. Státní zástupce míní, že půdu prodali pod cenou...  celý článek

O poslanecký mandát se v letošních volbách uchází 7 524 kandidátů. (19. října...
Volebních kandidátů je nejvíce v historii, do Sněmovny chce 7 524 lidí

O místo v Poslanecké sněmovně v letošních volbách usiluje 7 524 kandidátů, což je nejvyšší počet v historii. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek poskytl Český...  celý článek

Voličský průkaz pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017
Nepřišel vám voličský průkaz? Ptejte se na poště, dost možná leží tam

Politické strany nabádají k tomu, aby lidé přišli volit. Někteří by možná chtěli, ale nebudou moci. Zatím jim totiž nepřišly voličské průkazy, o které si...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.