Špidla: Napětí prožívám i o Vánocích

  • 31
Je pár dní do Vánoc, ale premiér Vladimír Špidla jako by ani neměl čas si uvědomit, že nějaké budou. "Hlavně klid. Doma. V politice. Všude," odpovídá na otázku, co si k nim vlastně přeje. Podobně jako tisíce lidí jednoduše nestíhá.
Rozhovor pro MF DNES naplánoval na čtvrtek večer, aniž předem tušil, že to bude zrovna v krátké pauze mezi mimořádným jednáním vlády o výbušné situaci kolem regulace nájemného. Dal na něj půl hodiny a myšlenkami byl evidentně někde jinde než u vánočního stromu. Ostatně říká, že ten na nedalekém Staroměstském náměstí ještě ani neviděl. A podle toho to vánoční povídání zpočátku vypadalo.

Manželce říkám: Nepeč. A ona peče

Už máte vůbec nakoupené dárky?

Nemám. Respektive část už mám, ale všechno ještě ne.

Dokážete si Vánoce vůbec ještě užít?

To víte, že už to zdaleka není tak klidné jako dřív. To napětí je vysoké a nikdy úplně nepomine. Proto ani rodinné oslavy nejsou tak úplně uvolněné. Samozřejmě že mám rád, když je pěkná rodinná oslava. Ale přece jenom si člověk není jistý, jestli nepřijde nějaký telefon nebo tak.

Expremiér Klaus svého času trávil silvestra se svými ministry na horách.

Takové akce nepovažuju za nesmyslné. Myslím si, že to má občas cenu, aby se lidé setkali v trochu jiných poměrech než obvykle. Ale tahle sezona byla tak hrozná - sestavení vlády, povodně, jednání o daních - že si myslím, že všichni už chtějí na chvilku zalézt a být chvíli sami.

Proč ne Zeman na Hrad

S koncem roku jsou spojena přání do nového roku. Poslance a senátory, tedy i vás, čeká hned v polovině ledna klíčová událost: volba nového prezidenta. Koho byste si přál na Hradě jako nástupce Václava Havla?

Ta věc je už ve vysokém politickém jednání, takže svůj tip už nebudu sdělovat. Už je to věc jednání mezi politickými stranami.

Takže už jste se smířil s tím, že prezidentem nebude člověk blízký vašemu srdci?

Prezident je ústavní funkce a nevolí se podle toho, jak je blízký vašemu srdci, ale podle toho, zda je schopen tu ústavní funkci vykonávat. Samozřejmě že máte nějaký politický názor a osobní odhad, tedy kritéria, kterými se člověk řídí. Ale teď se bude různě jednat, a to už je nesprávné se vyjadřovat do novin.

Není tajemstvím, že vaším favoritem byl ombudsman Otakar Motejl. Čím to, že ta jeho podpora v ČSSD zeslábla? Nebo byla vždycky slabá a vy jste si jenom vsadil na špatného koně?

To nevím. Otakar Motejl prostě neprošel v ČSSD.

Jeho nominace byla spojena i se zveřejněním jedné nepříjemné věci z dávné minulosti: dopravní nehodou, při níž usmrtil člověka. Věděl jste o tom předem?

Dostal jsem od něho dopis tak dva tři dny, než se to objevilo v novinách.

Miloš Zeman nedávno k Otakaru Motejlovi řekl, že prohrál v ČSSD, když projevil na jeho vkus malé sociální cítění, neboť se jako ombudsman zastal práv majitelů domů, a ne nájemníků. Jak to vnímáte?

To je trochu složitější věc. On je ombudsman a v okamžiku, kdy dojde k nějakému zásahu do lidských práv, tak musí jednat. To je jeho povinnost. To se sociálním cítěním nemá nic společného.

Je známo, že si nepřejete, aby se prezidentem stal Miloš Zeman. Proč vlastně?

Protože si myslím, že prezident má být člověk, který lidi daleko víc spojuje.

Jméno Miloše Zemana padalo v souvislosti s kandidaturou na prezidenta od léta, od vašeho vítězství ve volbách. On sám později dokonce řekl, že tehdy jste mu kandidaturu sám nabízel. Je to tak?

Měl jsem s ním určitý neoficiální rozhovor, ve kterém v podstatě zformuloval ten názor, že kdyby byla krize, tak je k dispozici. A to já neodmítl. Ale krize není.

Když jsme nedávno mluvili s Milošem Zemanem, tak říkal, že jste mu telefonoval a přemlouval jej, aby kandidoval hned v první prezidentské volbě a nečekal až na tu druhou, jak stále opakuje. Proč jste to tedy dělal?

Jestliže byl jednou nominován tak velkou silou (ve stranickém referendu získal ze čtyř kandidátů polovinu hlasů - pozn. red.), tak já jsem mu sděloval stanovisko politického grémia, ne svoje osobní stanovisko.

Jaký je váš vztah k Zemanovi? Vídáte se například?

Velmi málo. Myslím, že za dobu, co odstoupil, tak jenom jednou.

Myslíte si, že váš vztah k němu se změnil?

Ale můj vztah k němu byl vždycky politický.

On vás přece jenom dostal do současné pozice předsedy ČSSD.

Miloš Zeman se stal kandidátem sociální demokracie na kandidátce ČSSD v jižních Čechách, v mém kraji. Takže z tohoto hlediska bych mohl já hovořit o tom, že já mu dopomohl do funkce. Takovéto výpočty nemají v politice příliš velký význam. Já jsem byl Milošův místopředseda, Miloš Zeman je významná politická osobnost, vedl úspěšnou sociální demokracii, já byl zvolen předsedou a teď mám odpovědnost předsedy.

ČSSD nakonec vyslala do prezidentských voleb bývalého ministra Jaroslava Bureše. Může to být dobrý prezident?

Je to člověk, který je schopen být prezidentem, plnit tu ústavní funkci. Je zvolen do prvního kola a dostane podporu.

Myslíte, že všech sociálních demokratů? Spekuluje se o tom, že část nikoho nepodpoří, aby se konala druhá volba - se Zemanem.

No, takové tipování v personálních volbách je vždy ošidné. Podle mě dostane podporu.

Když se podíváte na všechny čtyři kandidáty, o nichž budou poslanci a senátoři 15. ledna 2003 hlasovat Václav Klaus, Petr Pithart, Jaroslav Bureš, Miroslav Kříženecký: je podle vás Bureš ten nejlepší?

Je to prostě člověk, který je schopen být prezidentem, a to ku prospěchu země.

Co si myslíte o těch zbylých kandidátech?

Každý z nich má své přednosti a své zápory. Pan Kříženecký je mi poměrně neznámý, myslím, že prezident by měl mít určitou veřejnou známost.

Zastavme se u Václava Klause a Petra Pitharta.

Nebudu posuzovat.

Tahle vláda je zajímavější

Je rozdíl mezi současnou vládou a tou minulou?

Je to trochu zajímavější. Jsou tam přece jenom odlišné názory. Je to koaliční vláda, je to docela zajímavé.

Vedete nějaké boje?

Moc ne. Jsou tam prostě různé pohledy a názory, které jsou z trochu jiného schématu. Někdy jsou takové, že převládnou.

Máte k některým ministrům bližší vztah? Máte mezi nimi vysloveně přátele?

Ne. To je kolegiální, pracovní, oficiální vztah.

Změnil jste se ve funkci premiéra?

Ani moc ne.

Nedávno se v novinách objevila zpráva, že jste na zasedání poslaneckého klubu - zrovna při projednávání prezidentských kandidátů - zvýšil hlas a použil ostřejší výrazy a že jste tím šokoval své okolí. Nezhrubl jste tedy například?

Na poslaneckém klubu jsem mluvil zřetelně a snažil se vystihnout situaci, a ty citace nebyly. To nebyla pravda. Je pravda, že jsem mluvil ostře a asi jsem zvýšil hlas.

Používáte někdy neslušná slova?

Zřídka, ale taky někdy.

I na zasedání vlády?

To ne, tam je to příliš zformalizované a příliš oficiální, takže tam si nepamatuji, že bych použil nějaké ostřejší slovo.

Jak si ministři zvykli na váš rytmus?

Dobře. Začínáme v devět, to není nic zvláštního. Předsednictvo začíná v sedm. Myslím, že spotřebujeme tak o třetinu času méně než minulé vlády.

Na předsevzetí už nemám věk

Na jaře 2003 vás čeká klíčová událost ČSSD - sjezd, který bude na jaře volit nového předsedu. Předpokládám, že budete funkci obhajovat. Myslíte, že vaše podpora bude opět tak jednoznačná jako v roce 2001, kdy jste získal hlas devadesáti procent delegátů?

Myslím, že to bude jiná volba. Budu mít za sebou volební období a předložím bilanci, která bude jednoznačně za mnou. Jsem přesvědčen, že mohu předložit bilanci, která má svou cenu. Na jejím základě se budu ucházet o nové zvolení předsedou.

Už se také v ČSSD ozývají hlasy, že byste si měl lépe uvědomovat, že už byste předsedou být nemusel. Nedávno vám to vzkazoval v médiích šéf severočeské ČSSD a známý stoupenec Miloše Zemana Jaroslav Foldyna. Co se to tam u vás děje?

To, co před každým sjezdem. Řekněte mi, kdy byl v sociální demokracii na něco jednotný názor. V sociální demokracii, zejména před sjezdem, vždycky panovalo jisté napětí. Sociální demokracie je v tomto směru vždycky velmi živá strana.

Kdo by mohl být vaším protikandidátem?

Prozatím žádný není.

Dáváte si nějaká novoroční předsevzetí?

Nedávám. Na to je mi už příliš mnoho let.

Co si přejete k Vánocům?

Pár knížek a obecně, aby byl klid. Aby nebyly žádné krize. Aby život běžel normálně a lidé měli pěkné Vánoce.

Jak tohle období prožívá vaše žena? Peče třeba cukroví? Uklízí? Nebo si to necháváte dělat na klíč?

Ne. Peče cukroví a uklízí a já ji nutím, aby nepekla cukroví a neuklízela. A nedaří se mi to.

Kde Vánoce strávíte?

Budeme to střídat. Děti se z Jindřichova Hradce už různě rozptýlily, takže dáme dohromady rodinu a budeme se pohybovat mezi Prahou a Jindřichovým Hradcem. Štědrý den strávím jenom s manželkou.

Jak dlouhé jsou vlastně vládní Vánoce?

Když to půjde všechno klidně, tak do 8. ledna.

Tak dlouhou dovolenou by vám mohl leckdo závidět.

To tak není. To je pouze termín mezi zasedáními vlády. Mezitím se meze dobročinnosti nekladou. Ministři mohou pracovat, jak chtějí.

Co vánoční večírek?

Nebývají vánoční večírky. Některé Vánoce byly, některé nebyly.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video