Špidla: Nabídka unie je přijatelný základ

Kodaň - Češi i dalších devět uchazečů o členství v Evropské unii v Kodani zjišťovalo, kolik jim unie nabízí peněz. Při začátku poslední fáze vstupních rozhovorů ale politici v Dánsku dali najevo, že své členství v unii považují za jisté.

Podle premiéra Vladimíra Špidly na tom bude Česko po vstupu určitě lépe než nyní. "Unie se rozšíří, o tom není pochyb. Vstoupí do ní všechny země z těch deseti (pozvaných), jež o to budou stát. Kdo zůstane stranou, zůstane izolován asi velmi dlouho," řekl Špidla po jednání s předáky EU v Kodani.

"Vytvořili jsme situaci, kdy nikdo nemůže na sebe vzít odpovědnost za neúspěch rozšíření," řekl komisař pro rozšíření Günter Verheugen. Podle polského premiéra Leszka Millera unie  "potvrdila, že dohody o vstupu do EU mají být podepsány v dubnu" 2003.

Vstupní jednání s uchazeči chtějí politici unie ukončit v prosinci v Kodani. "Po 45 let byla Evropa rozděleným kontinentem. Tuto kapitolu můžeme za 45 dní uzavřít," řekl dánský premiér Anders Fogh Ramussen.

Pozornost všech stran se nyní zaměří na návrh unie o financování rozšíření. Ten je pro Špidlu "přijatelný jako základ pro jednání". "V detailech, polodetailech to nepovažujeme za uzavřenou věc, ale principiálně to je veliký krok k rozšíření unie," řekl premiér.

Pro Česko jsou podle něj důležité dvě věci: náhrady z rozpočtu EU a konkurenceschopnost českých zemědělců. U náhrad unie ujistila, že po vstupu na tom nikdo nebude hůře než před ním.

"Pro nás z toho plyne, že na tom budeme lépe," ujišťoval Špidla. Pro zemědělce chce premiér férovou šanci ke konkurování v unii. Nezdůrazňoval však tolik jako Poláci a Maďaři otázku přímých podpor, jež dává unie svým farmářům. Připomněl, že je to jeden díl z balíku.

"Po vstupu na tom budou naši zemědělci neskonale lépe, než kdybychom zůstali mimo."

Zemědělcům kandidátských zemí nabízí unie pro první rok čtvrtinu toho, co dostávají její farmáři. K vyrovnání má dojít do roku 2013. Poláci i Maďaři žádají vyšší výchozí základ a vyrovnání do pěti let.

"Myslím, že to není nejrealističtější," hodnotil nároky Verheugen. Česká strana nevznesla námitky ani proti ochrannému mechanismu, který chce unie použít proti zemím, jež nesplní své závazky ze vstupních jednání.

"Nastanou nepochybně problémy a poruchy a je správné být na to připraven," řekl premiér.

Dánské zdroje po jednání s uchazeči zdůraznily: "Nikdo neřekl, že ten či onen prvek návrhu EU nelze prodat obyvatelstvu. Každý řekl: s rozhodnutím (EU o financích) můžeme rozšíření udělat."

Pravda, všichni uchazeči mluvili o tvrdých jednáních, jež přijdou, a Špidla tvrdil, že Češi patří k "tvrdšímu jádru". K tomu určitě patří Polsko, jehož premiér navrhl na listopad jednání o společném postoji k návrhu EU. I Miller však dal najevo, že jde o to, aby vstupní proces proběhl podle připraveného plánu. "Kalendář by měl být dodržen," uvedl Miller.


Video