Špidla může být v pátek premiérem

  • 45
Prezident Václav Havel může jmenovat nového premiéra, kterým se stane Vladimír Špidla, už v pátek. ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU totiž podepsaly koaliční smlouvu o způsobu společného vládnutí. Předtím ji jednomyslně schválily poslanecké kluby. Usnesení se záznamy o hlasování klubů jsou přílohou smlouvy. Poslanci se tak zavázali vůči vládě. Dokument byl podepsán těsně před začátkem prvního zasedání nové sněmovny.

Schůze začala s mírným zpožděním ve 14.10 hodin. Poslanci byli kvůli formalitám v budově sněmovny už od rána. Nováčci se v jednacím sále seznámili s hlavními úředníky parlamentní kanceláře a absolvovali školení, jak mají používat hlasovací zařízení.

Poslanci nejprve vyslechli českou hymnu a poté složili slib. Jako první tak učinil bývalý šéf sněmovny Václav Klaus (ODS), který bude ustavující jednání řídit až do čtvrtka, kdy dolní komora zvolí jeho nástupce. Na úvodní jednání sněmovny přišli členové dosavadní vlády premiéra Miloše Zemana.

Poslanci vezmou na vědomí ustavení parlamentní volební komise, na jejímž vzniku se zástupci poslaneckých klubů dohodli v pondělí. V jejím čele je komunista Pavel Hojda. Určí také počet členů mandátového a imunitního výboru a stanoví termín, do něhož budou poslanecké kluby navrhovat kandidáty na jejího předsedu a místopředsedy.

Prezident přijme koaliční partnery v pátek
Václav Havel se v pátek v 10 hodin sejde s Vladimírem Špidlou, Ivanem Pilipem a Cyrilem Svobodou. Chce se seznámit se složením budoucí vlády. O hodinu později je pak plánována schůzka s Milošem Zemanem.

Od současného premiéra zřejmě bude moci Havel převzít demisi a následně Zemanův kabinet pověří prozatímním výkonem funkcí do jmenování nové vlády. Havel pak také může jmenovat Špidlu novým premiérem.

"V pondělí 15. července by pak pan prezident jmenoval zbývající členy vlády," podotkl Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Kabinet by pak šel do sněmovny požádat o důvěru. Hovoří se o tom, že by se tak stalo 6. srpna.

ŠPIDLA OSLOVIL TRIPARTITU

* Předseda ČSSD a zřejmě budoucí premiér Vladimír Špidla se setkal se zástupci tripartity. Informoval je o sestavování koaliční vlády a jejích hlavních prioritách. Přeje si, aby se odboráři a zástupci zaměstnavatelů vyjádřili k programovému prohlášení vlády.
* Mimořádné předsednictvo tripartity, tedy Rady hospodářské a sociální dohody, se proto brzy opět sejde. "Tehdy sdělíme připomínky k prohlášení vlády," uvedl předseda největší odborové centrály, Českomoravské konfederace odborových svazů, Milan Štěch.

Sněmovna zažila podpis koaliční dohody
Začátku zasedání předcházel podpis koaliční smlouvy v místnosti určené pro státní akty. "Jsem přesvědčen, že smlouva je základem vlády, která bude dostatečně pevná, aby splnila úlohy, které jsou před ní," prohlásil předseda ČSSD Vladimír Špidla.

Dohodu podepsalo dohromady šest zástupců tří stran. Byli mezi nimi Pavel Pešek a Ivan Pilip za US-DEU, Vladimír Špidla a Stanislav Gross za ČSSD a Milan Šimonovský s Cyrilem Svobodou za KDU-ČSL.

Zatímco unionisté usedli po Špidlově levici, místo mezi Svobodou a místopředsedou lidovců Milanem Šimonovským na pravé straně stolu obsadil poněkud nečekaně místopředseda ČSSD Stanislav Gross.

Pro podpis smlouvy, kterou Špidla označil za běžnou koaliční dohodu, nepoužili její signatáři žádné jednotné slavnostní psací potřeby. Každý použil své vlastní pero. Pilip a Pešek byli mezi signatáři jedinými, kteří nejsou členy zákonodárného sboru. Napovídal tomu i výraz jejich tváře - neusmívali se.

Smlouvu schvalovaly kluby
Smlouvu o programu, metodě komunikace mezi vládními partnery a rozdělení ministerstev koaliční vlády musely ještě před podpisem schválit poslanecké kluby všech tří stran.

Jednomyslnému rozhodnutí lidoveckých poslanců předcházela hodinová diskuse. "Je to pochopitelné, neboť ke smlouvě přistupujeme s velkou odpovědností," řekl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Někteří lidovci chtěli vidět v programové části dohody "nějaký akcent, který je jim blízký". Do konečného hlasování poslanců se to ale nepromítlo. "Je to smlouva, kde museli slevit všichni," podotkl Svoboda.

Usnesení podporující dohodu o koaliční vládě schválili také všichni poslanci US-DEU. Pro dohodu se vyslovili i všichni poslanci ČSSD. "Poslanecký klub souhlasí s vytvořením vlády založené na koaliční smlouvě," uvedl úřadující předseda US-DEU Ivan Pilip.

ODS MÁ VÝHRADY
KE ŠPIDLOVĚ VLÁDĚ

* ODS tvrdí, že vláda ČSSD a Koalice zemi zadluží a přivede ji do krize. ODS také vadí, že v čele některých úřadů budou lidé, kteří se příslušnou oblastí v předchozích letech vůbec nezabývali.
* "Všech 101 hlasů budou pořebovat jen pětkrát - při hlasování o důvěře vládě a při čtyřech rozpočtech. Při všech ostatních hlasováních si budou socialisté s komunisty jistě notovat," míní lídr ODS Václav Klaus.
* Lidovci a unionisté podle Klause odhodili svůj šat a ochranné zbarvení. "To, že lidovci a unionisté šli do vlády s tímto navýsost socialistickým programem, každému říká, co jsou ti lidé zač," podotkl Klaus.

Zákonodárci přišli pozdě do práce
Někteří poslanci zahájili své působení pozdním příchodem do práce. Část z nich, včetně budoucích ministrů Petry Buzkové (ČSSD) a Vladimíra Mlynáře (US-DEU), nestihla začátek společného shromáždění.

Kromě Buzkové a Mlynáře přišli pozdě například i sociální demokrat Karel Černý a stínový ministr zemědělství za ODS Miloslav Kučera. Nepřítomen byl i budoucí premiér Vladimír Špidla (ČSSD).

Ve sněmovně nebyl dopoledne ani dosavadní ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD). Po obědě se však vrátil z New Yorku, kde byl v pondělí zvolen předsedou 57. Valného shromáždění OSN.

Naopak Zdeňce Horníkové (ODS) a Josefu Houzákovi (KSČM) nezabránila ve včasném příchodu ani zranění, kvůli nimž se musejí dočasně opírat o hole.

Klaus vzadu, Fischerová s triem z KSČM
Zákonodárci nejprve v hlavním jednacím sále dolní komory ráno převzali od ministra vnitra a šéfa státní volební komise Stanislava Grosse osvědčení o svém zvolení. Mandát poslanců vznikl jejich zvolením 14. a 15. června.

Předávání osvědčení je tradiční akt, který se koná před každou ustavující schůzí sněmovny. Poslanci při něm ještě nesedí podle klubové příslušnosti, ale podle abecedního pořádku.

DÁLE ČTĚTE

Složení Špidlovy vlády

Špidlova koaliční vláda je na světě
analýza

Nová ČSSD: Pryč od Zemana
analýza

Chtěla jsem odstoupit už v únoru
rozhovor s Hanou Marvanovou

Do čela sněmovny míří Zaorálek
ČSSD navrhla obsazení vedení sněmovny

Unie posvětila schodek státního rozpočtu
US-DEU jde do vlády, i když její cíle neodpovídají volebnímu programu

Marvanová odešla z vedení strany
Zrazujeme voliče, proto odcházím, řekla Marvanová

Křesla ve vládě: ČSSD 10, Koalice 6
strany se dohodly na programu vlády

Co se děje v Lidovém domě, když zavřou dveře
ze zákulisí jednání

Neoficiální text koaliční smlouvy
- i jako příloha TXT ke stažení

Předseda dolní komory v minulém volebním období Václav Klaus (ODS) se proto ocitl v jedné z posledních lavic, kde jinak sedí sociální demokraté.

Táně Fischerové, která zastupuje Unii svobody-DEU, zase dělalo v parlamentní lavici společnost trio komunistických zástupců Václav Frank, Miroslav Grebeníček a Jaroslav Gongol.

Volební komisi vede komunista
Volební komisi, první orgán nové sněmovny, povede komunista Pavel Hojda. Hlasovali pro něj nejen sociální demokraté, ale i zástupce US-DEU. Proti byli v jedenáctičlenné komisi jen tři poslanci ODS.

Poslanec Jan Vidím z ODS, který této komisi šéfoval předtím nekandidoval, protože to považoval za "ztracený boj".

Volební komise vznikla už v pondělí. Neobejde se bez ní výběr předsedy a místopředsedy dolní komory. Její členové technicky zajišťují volby, což znamená, že vydávají hlasovací lístky a počítají výsledky, které také oznamují.

Kromě Hojdy a Vidíma jsou v komisi ještě komunista Antonín Zralý, občanští demokraté Jiří Patočka a Michal Doktor, lidovec Jiří Karas, unionista Vlastimil Ostrý a poslanci ČSSD Antonín Sýkora, Anna Čurdová, Eva Nováková a Václav Votava.

Jan Kavan na prvním zasedání nové Poslanecké sněmovny. (9. července 2002)

Ve sněmovně podepsali koaliční smlouvu (zleva) Cyril Svoboda za KDU-ČSL, Vladimír Špidla za ČSSD a Ivan Pilip za US-DEU. (9. července 2002)

Přísaha poslanců během prvního zasedání nové Poslanecké sněmovny. (9. července 2002)

Poslanci se zabydlují v lavicích Poslanecké sněmovny před začátkem první schůze. (9. července 2002)

Václav Klaus s ověřením o svém zvolení do Poslanecké sněmovny během jejího prvního zasedání. (9. července 2002)

Hana Marvanová dostává ověření o svém zvolení do Poslanecké sněmovny během jejího prvního zasedání. (9. července 2002)

Dva nezávislí poslanci zvolení na koaličních kandidátkách Táňa Fischerová a Svatopluk Karásek zasedli poprvé do parlamentních lavic na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny v Praze. (9. července 2002)

Cyril Svoboda v péči vizážistky při fotografování zákonodárců na poslanecké průkazy, které se konalo při ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny v Praze. (9. července 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video