Špidla jel za unií do Bruselu

  • 105
Hluboce rozdělená Evropská unie našla v noci společný hlas v irácké krizi: použití síly proti Iráku je možné, ale jen po vyčerpání jiných prostředků. Na mimořádném summitu v Bruselu se na tom shodli nejvyšší představitelé unie. Šéfové unie dnes s výsledky summitu seznámí kandidátské země.

Z Prahy jedou do Bruselu premiér Vladimír Špidla a ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Setkání začne, kolem třetí odpoledne se očekává tisková konference.

Představitelé unie se budou bezesporu zajímat o to, co vedlo kandidátské země k podpisu "dopisu osmi".

Šance přišla po třech hodinách
Šance na dosažení shody se objevila po třech hodinách jednání. Francie a Británie navrhly, ať unie podpoří nátlak na Irák a zároveň vyloučí použití síly v brzké budoucnosti.

"Válka není nevyhnutelná. Síla by měla být použita jen jako poslední útočiště," uvádí prohlášení.

Podle francouzského prezidenta Jacquese Chiraca to ale pro Irák není žádná úleva. "Pro EU je zničení iráckých zbraní hromadného ničení absolutní imperativ," tvrdil Chirac.

Evropané také ihned varovali: Bagdád nesmí chovat žádné iluze. Irácký režim samotný ponese odpovědnost za důsledky, pokud nepřijme tuto poslední šanci. Je na iráckém režimu, aby ukončil krizi splněním všech požadavků Rady bezpečnosti.

Paříž a Londýn ještě chtěly, aby unie Iráčany varovala, že "čas rychle uplývá", to ale odmítli Němci.

Prohlášení EU podporuje i soustřeďování sil Západu v Perském zálivu s tím, že to bylo "zásadní pro návrat inspektorů" OSN do Iráku.

"Pozoroval jsem jasné, opravdové sblížení stanovisek," uvedl po jednání Chirac. Podle něj "byla překonána evropská minikrize", kterou spory o Irák vyvolaly v posledních týdnech.

Chirac káral kandidáty
Chirac ostře kritizoval postup kandidátských zemí, které podpořily americký kurs vůči Iráku bez ohledu na postoj EU. Chovaly se prý lehkomyslně a nevychovaně, čímž propásly dobrou příležitost mlčet. To by podle francouzského prezidenta mohlo mít pro tyto země následky.

Výsledky jednání vedly Chiraca k závěru, že se otevírá cesta k odzbrojení Iráku pomocí inspektorů, tedy bez války.

Britský premiér Tony Blair připustil, že inspektoři zatím v Iráku zůstanou.

Prohlášení unie ale varuje, že zbrojní inspekce nemohou pokračovat donekonečna - což je názor, s nímž souhlasil i Kofi Annan, šéf OSN, který se summitu unie zúčastnil.

Vyzýval, aby se krize přednostně řešila přes OSN - i proto, že touto cestou bude posílena autorita světové organizace a s ní i šance na řešení jiných sporů ve světě.

Teror musí skončit i na Blízkém východě
EU se také snažila čelit arabským obviněním, že Západ útočí jen na Irák a vůbec neřeší palestinský problém.

"Teror a násilí musí skončit, stejně jako osidlovací aktivity Izraelců na palestinském území," prohlašuje unie a žádá obnovu mírového procesu v této oblasti.


Video