Špidla je arogantní zločinec, řekl Klaus

  • 119
Je krátce před půl sedmou večer a konečně končí rozvleklá destihodinová poslanecká diskuse nad textem vládního prohlášení. V tu chvíli premiér Vladimír Špidla může konečně říci: "Jménem koaliční vlády vás žádám o důvěru." Atmosféra v Poslanecké sněmovně v tu chvíli začíná houstnout a to i navzdory ujišťování koaličních stran, že všichni ruku pro vládu zvednou. Nastává chvíle, na kterou nový kabinet netrpělivě čekal celý den.

Ještě deset minut přestávky, žádají si však poslanci. Narychlo se schází poslanecké kluby ČSSD a také Unie svobody. Jindy k odpovědím na otázky ochotný předseda vlády tentokrát nechce reagovat.

"Nemám čas," odráží novináře Špidla a spěchá na bleskové jednání svého klubu. Později už po výsledku hlasování přiznává, že počítal s každou možnou variantou hlasování.

Ve foyer se mezitím poslanci znaveni dlouhými projevy především zástupců opoziční ODS a KSČM posilňují chlebíčky a svlažují hrdlo.

"Špidla je ten nejarogantnější zločinec," nechává se nahlas slyšet šéf ODS Václav Klaus ve společnosti stranických kolegů. Zjevně se mu nelíbí, že si Špidla z drtivé kritiky programového prohlášení ze strany ODS příliš nedělá. Špidla si totiž záplavu výhrad vyložtil tak, že je vládní dokument vyvážený.

Špidlova vláda dostala důvěru

Pět minut po půl sedmé hodně sněmovní gong svolává poslance do jejich lavic. Budou všichni svědomitě včas na svých místech nebo se někdo opozdí? "Žádám k zaujetí pozic," vyzývá poslance předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. V tu chvíli však nelze s učitostí říci, kolik poslanců jev e sněmovně. Hlasovat se totiž nebude pomocí elektronického zařízení, ale každý se musí postavit a říci, zda pro návrh hlasuje či nikoli.

Žádná sháňka po chybějícím poslanci se ovšem viditelně nekoná a předsálí jednacího sálu je téměř prázdné. Zaorálek se shání po krabici, aby mohl vylosovat jméno prvního poslance, který řekne svůj verdikt. Je jím zástupce ODS Karel Sehoř.

"Hlasuji proti návrhu," ozve se tedy na poprvé. Pak už se stanoviska střídají, pro hlasuje i bývalá předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová, která se neskrývala svým nesouhlasem s podobou koaliční dohody.

Po dvaceti minutách je jasno: koaliční vláda pod vedením sociálního demokrata Špidly dostala požehnání a může se právoplatně ujmout vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video