Špidla chce rušit rodná čísla

Obavy, zda není nebezpečné kvůli ochraně osobních údajů uvádět v dotaznících rodná čísla, v budoucnu zřejmě odpadnou. Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla totiž včera zveřejnil svůj návrh zrušit rodná čísla a nahradit je číslem sociálního pojištění. Myšlenku už vtělil do návrhu zákona, který se v tuto chvíli připravuje, aby ho mohla posoudit vláda. V čem je číslo sociálního pojištění lepší než číslo rodné? Špidla argumentuje, že se z něho především nedá nic poznat o jeho nositeli.

KDE SE UVÁDÍ RODNÉ ČÍSLO

- v osobních dokladech
- v kartě zdravotního pojištění
- v přihlášce na vysokou školu
- při žádosti o hypotéku
- při změně zápisu v matrice
- na daňovém přiznání

"Pokud u rodného čísla znáte klíč, jakým se rozšifrovává, tak například víte, jakého je jeho nositel pohlaví a kolik mu je let," řekl místopředseda vlády. Číslo sociálního pojištění se vypočítává náhodně podle složitého matematického klíče. Každé je unikátní, člověk dostane pouze jedno na celý život.

"I tak to bude docela komplikované, protože ta matematická formule musí být tak složitá, abychom náhodou nevydali jedno číslo dvakrát nebo aby se to číslo nedalo padělat," dodal Špidla.

A kdy rodná čísla úplně zmizí z různých dokladů? "Je jasné, že nelze ze dne na den systém rodných čísel zrušit. Bude to trvat jednu generaci," uvedl ministr. V praxi to podle Špidly znamená, že rodná čísla budou ještě několik desítek let fungovat souběžně s novými čísly sociálního pojištění.

"Dnes dáváme čísla sociálního pojištění žadatelům o sociální podporu, takže je už mezi námi spousta lidí se dvěma osobními čísly," dodává Špidla. Podle informací z jeho úřadu se problémem už zabývá speciální tým. Přechod na jiný systém identifikačních čísel bude nákladný, dotkne se například České správy sociálního zabezpečení, která dohlíží na peníze určené na důchody a na některé sociální dávky. Každému občanovi vede účet pod rodným číslem.

Důvodem, který hovoří pro zavedení čísel sociálního pojištění, je podle ministerských úředníků třeba to, že v zahraničí naše rodná čísla neznají. Až by Česko vstoupilo do Evropské unie a lidé by pracovali v cizině, nebo naopak cizinci u nás, stejně by se systém musel změnit, tvrdí.

Informace ze zahraničí však ukazují, že i číslo sociálního pojištění se dá zneužít. Příkladem může být nedávná zpráva o americkém podvodníkovi, který získal čísla bankovních karet, bankovních účtů právě sociálního pojištění. Pomocí těchto údajů pak přes internet stahoval peníze z účtů svých obětí.

Vicepremiér Špidla odpovídá ve stánku iDNES na královéhradecké konferenci Internet ve státní správě a samosprávě na otázky čtenářů, 26. března 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video