Špidla chce omezit odposlechy

  • 45
Tajně někoho špehovat pomocí skrytého mikrofonu je v Česku snadné a čím dál více detektivních agentur to také dělá. Premiér Vladimír Špidla je tím natolik zneklidněn, že nelegálním odposlechům vyhlásil boj.

"Soukromé agentury mají až příliš snadnou možnost používat operativní prostředky a tento stav mě velmi znepokojuje," řekl Špidla MF DNES.

Premiér se proto tuto středu dohodl s poslanci ze stálé komise pro dohled nad nasazováním operativní techniky, že by se měl trh se "štěnicemi" regulovat a nelegální odposlouchávání tvrdě trestat.

Odposlechy jsou na trhu běžně k dostání. Ty nejjednodušší stojí dva tisíce korun, ale firmy nabízejí i speciálně upravené kufříky s kamerami za sto tisíc korun. Experti přiznávají, že prodej "štěnic" neustále roste.

"Bylo by dobré to nějakým způsobem regulovat a přijmout zákon," řekl Špidla. Na nelegální odposlouchávání trestní zákon nepamatuje. "Zatím je to postižitelné jen pořádkovou pokutou maximálně dva a půl tisíce korun," řekl.

Předseda stálé sněmovní komise Jiří Bílý (ODS) je s premiérem zajedno. "Nelegální odposlech je trestný jen nepřímo. V podstatě jen v případě, když by vám detektivní agentura vnikla při instalaci odposlechu do bytu. Byli by postižitelní za to, že vnikli do soukromí," řekl.

Agentury tak mohou získávat tajné informace. "Firmy takové informace zneužívají. Třeba aby mohly někoho vydírat. A nejde jen o politiky, jde i o průmyslovou špionáž.
A lezou nám i do státního tajemství," řekl premiér.

Za bezpečnostní riziko považuje soukromé agentury a jejich nelegální odposlechy i tajná služba BIS. "Je to vážný problém. Pokud se nezjistí, kdo aparaturu instaloval, téměř vždy padá podezření na policii a na zpravodajské služby. A to nám vadí. Ve společnosti to vytváří určitou nejistotu. Leckdo si myslí, že stát pak lidi nezákonně sleduje a leze jim až do postele," uvedl mluvčí BIS Jan Šubert.

Zdroje z úřadu vlády MF DNES řekly, že premiér Špidla tajné službě naznačil, aby se na aktivity bezpečnostních agentur zaměřila. "Nepamatuji si, že bych dával BIS zadání takového typu," řekl přesto Špidla.

Přiznal však, že aktivity soukromých agentur mohou výrazně ovlivnit i politiku. "Jsem přesvědčen, že aféra typu pana poslance Hojdara byla nějaká taková soukromá akce," prohlásil.

Hojdar našel ve své kanceláři a pak i v autě odposlechy a málem se to obrátilo proti vládě, protože Hojdar se celou dobu domníval, že za tím stojí BIS. Zdroje z BIS tvrdí, že se premiér obává i případného zneužití odposlechů soukromými agenturami v politickém boji.

"Nástup bývalého šéfa vojenské rozvědky Andora Šándora do ODS nebo exředitele BIS Jiřího Růžka do KDU-ČSL může vyvolávat jisté obavy z jejich napojení na různé bezpečnostní agentury," řekl zdroj z BIS. Šándor i Růžek jakékoli využívání "štěnic" vyloučili.

Poslanec Jiří Bílý řekl, že by na obchod s odposlechy měl stát vydávat povolení. "Detektivní kanceláře by měly žádat o licenci. Mělo by to být jako se zbraněmi," uvedl a dodal: "Nevíme, v jaké míře a kolik agentur odposlechy zneužívá, ale ke zpřísnění podmínek nás vede to, že to začíná být celospolečenský problém."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video