Špidla: Boj s korupcí přitvrdí

  • 104
"Bude to za méně, ale bez bločku." Podobnou větu už by v příštích letech neměl říci žádný dopravní policista. Ne proto, že by snad netoužil po úplatku, ale proto, že nebude mít možnost. Vláda se totiž chystá zavést bezhotovostní placení blokových pokut.

Jde o jedno z plánovaných opatření, se kterými přišla vláda Vladimíra Špidly. "Dosavadní boj s korupcí nemá přehnané výsledky," připustil. "A proto je ho potřeba přitvrdit," dodal.

Přitvrzení se má týkat dokonce i poslanců, senátorů a ministrů. Ministr vnitra, který se stal hlavním koordinátorem dalšího kola boje s úplatky, navrhuje, aby některý z úřadů přezkoumával jejich majetková přiznání. Pokud by úřad našel nějaké závažné nesrovnalosti, hrozila by jim například pokuta nebo odvolání z funkce.

Opatření by se mohlo týkat i šéfů všech státních institucí. V novodobých dějinách České republiky policie ještě neodhalila žádného uplaceného poslance nebo senátora. V rámci nových protikorupčních opatření přesto vláda navrhuje, aby se výrazně omezila jejich imunita.

Vláda počítá s tím, že by se vztahovala jen na to, co se týká jejich ústavní funkce. Pokud by byl některý poslanec přistižen při přebírání úplatku, policie by se k němu chovala jako k běžnému občanovi. Vláda se také rozhodla, že do boje s korupcí více zapojí i civilní tajnou službu BIS.

Všechny změny jsou poměrně revoluční, ale Špidlův kabinet o nich teprve uvažuje. Není proto možné říci, zda je nakonec navrhne parlamentu ani odkdy by mohly platit. ČSSD přitom slibuje už pět let, že zastaví úplatkářství, za které Česko už roky kritizují mezinárodní instituce. Opatření minulé vlády Špidla odmítl označit za nedostačující. Podle něho se teprve rozbíhají a budou úspěšná. 

Pokuty už se nebudou platit na místě
Špidlova vláda se pustila do dalšího kola boje s úplatkářstvím. Chce zavést bezhotovostní placení pokut policii a také například omezit poslaneckou imunitu. Loni se uplácelo méně než předchozích letech. Policejní statistiky ukazují úbytek případů korupce o několik desítek.

Bohužel to neznamená, že by se Česku přestávaly dávat úplatky. Vláda připustila, že nelze zatím říci, že by "dosavadní boj s korupcí měl přehnané výsledky". Kabinet proto začal připravovat sérii poměrně převratných opatření, která by měla být úspěšnější.

O úplatcích mluví tisíce lidí, stíhaných je 124
V roce 2002 policisté řešili 171 případů, kde hrál hlavní roli úplatek, a dalších 376 případů, které také souvisely s korupcí. Je to asi o tři desítky podobných případů méně než o rok dřív. Podle nejrůznějších anonymních průzkumů znají úplatkářství z vlastní zkušenosti tisíce Čechů. Policie loni za korupci stíhala 124 lidí.

Analytici ministerstva vnitra připouštějí, že policie, státní zastupitelství a soudy nejsou úspěšné. "Z kvantitativního hlediska zůstává počet případů zhruba stejný. Kvalitativně se situace nelepší. (Provázanost korupce s organizovaným zločinem, snaha získat prostřednictvím korupce politický vliv atd.)," upozorňují ve zprávě, kterou včera vládě předložil ministr vnitra Stanislav Gross.

Podle jeho podřízených "narůstá korupce zejména v oblasti daní a poplatků". Samostatnou kapitolou jsou policisté. "Manipulace s penězi zejména v blokovém řízení je jednou z oblastí, ve které, přes veškeré kontroly a opatření včetně represe, dochází k podvodům," píší analytici Grossova úřadu.

Vláda proto navrhla bezhotovostní platby pokut. V budoucnu by například řidič přistižený při přestupku nedával dopravnímu policistovi bankovky, ale pokutu by zaplatil složenkou.

Kabinet Vladimíra Špidly se chce také zaměřit na šéfy státních institucí, a dokonce i na poslance, senátory a ministry. Některý z úřadů by totiž měl přezkoumávat, jestli jsou majetková přiznání těchto osob pravdivá. To dnes nikdo nezjišťuje. Pokud by takový úřad (zatím není jasné, který by to měl být) zjistil nesrovnalosti, mohl by trestat pokutou.

Například, kdyby se poslanec snažil zamaskovat neobvykle vysoký jednorázový příjem. Vláda také uvažuje, že zpřísní podmínky, za kterých úřady vypisují veřejné soutěže, kde se často objevují podezření z uplácení.

Odborník: Po pěti letech je to konečně nějaká snaha
Bezhotovostní placení pokut přivítal Bohdan Dvořák, člen výkonné rady organizace Transparency International, která dlouhodobě sleduje stav korupce. "Ale větší pravomoci pro policii - to v parlamentu bude těžké prosadit. S omezením imunity asi vláda úplně narazí. To se za dvanáct let nikomu nepodařilo. Jinak je to poprvé po čtyřech pěti letech, kdy mám pocit, že vláda přišla s jasnými a nadějnými návrhy," reagoval na včerejší návrhy vlády Dvořák.

Připomněl však, že součástí zprávy o protikorupčních opatřeních, které vláda schválila, je i "pět stránek nesplněných úkolů minulé vlády". O většině opatření kabinet jen uvažuje. Jejich konkrétní podoba má vznikat v několika příštích měsících. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video