Rozšlapávali mi prsty vysokými botami a mlátili mě obušky, až ze mě tekla krev, popisuje Špidla rok 1968.

Špidla: Bili mě, zabít jsem se nechtěl

  • 370
Bývalého premiéra Vladimíra Špidly se dotklo nařčení jeho předchůdce Miloše Zemana, že se pokusil o sebevraždu a byl vydírán psychiatrickou dokumentací. Špidla proto MF DNES sám popsal, co se ve skutečnosti stalo.

ČTĚTE TAKÉ:
Špidlu prý vydírali kvůli sebevraždě, napsal Zeman
Miloš Zeman, politická drbna z Vysočiny

Miloš Zeman ve své nové knize tvrdí, že jste mohl být vydírán psychiatrickou dokumentací a že jste se údajně pokusil o sebevraždu. Co těmto tvrzením říkáte?
Nejsou pravdivá, ale myslím, že stojí za to říci si celý příběh, který pro mě začal 21. srpna 1968 ruskou okupací. To byl důvod, proč jsem byl spolu s tisíci dalšími lidmi o rok později na demonstracích v Praze, protože jsem se s tím nikdy nesmířil, dodnes ne. Druhý den po demonstraci jsem se šel projít na Václavské náměstí, kde mě zadržela policie v civilu. Já nevím, jestli měli třeba nějakou fotku z těch demonstrací nebo něco takového. Odvedli mě na policejní stanici do Krakovské ulice, kde mě brutálně vyslýchali. Rozšlapávali mi prsty vysokými botami a mlátili mě obušky, až ze mě tekla krev. Do dalších detailů se mi ani nechce. Kamarády jsem neprozradil, ale utrpěl jsem posttraumatický syndrom a druhý den jsem musel zajít k doktorovi, protože jsem měl celou řadu následků po brutálním zacházení. Mimo jiné jsem také nemohl spát. Takže jsem absolvoval i dvě konzultace s psychiatrem, ambulantně. A po několika týdnech ta věc skončila. To je vše. Žádný pokus o sebevraždu nebyl.

Co říkáte tomu, že to na vás pan Zeman nyní vytahuje?
To nevím, jaké má záměry. Ta věc, kterou tvrdí, se nezakládá na ničem. Nikdy mě nikdo nevydíral. Ale je jedna zajímavá otázka, která stojí za pozornost. Rok 1969 je tak trochu ve stínu roku 1968, přitom se odehrávala celá řada brutalit. A bylo velmi zvláštní, že čeští lidé velmi brutálně zasahovali proti lidem, kteří protestovali proti ruské okupaci Československa. Stálo by za to se roku 1969 trochu více věnovat, protože by se ukázalo, kde byly kořeny dalšího vývoje celé normalizace, která poté následovala.

Není trošku paradox, že takovou špinavost na vás vytahuje politik, který byl dříve odpůrcem komunistů a nyní volá po jejich větším zapojení do nejvyšší české politiky?
Myslím, že to už by byl komentář k vnitřní české politice, který mi jako evropskému komisaři nepřísluší. Já jsem se jenom chtěl vyjádřit k tomu nařčení, které se mě osobně hluboce dotklo a je zcela nepravdivé.

Budete žalovat pana Zemana za to, co o vás v knize napsal?
Všechny možnosti jsou otevřené. Jak jsem četl tu citaci, je to velmi pečlivě napsáno z právního hlediska, ale určitě zvážím svůj další postup v této věci.

Stanislav Gross MF DNES řekl, že to byl právě Zeman, který tu věc na vás už jednou v minulosti vytáhl. Je to pravda a kdy to bylo?
Ano, pan Gross se mnou o tom jednou před pár lety mluvil. Ale podrobnější informace nemám.

Zeman tvrdí, že jste byl ten, kdo zařídil, aby nebyl prezidentem...
K české politice se nechci vyjadřovat ani ji nijak komentovat.

Uvažujete o návratu do české politiky, až vám skončí mandát evropského komisaře?
Neuvažuji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video