Špidla a Gross žádají stranu o důvěru

  • 236
Volební neúspěch ohrozil vedení sociální demokracie. Šéf strany Špidla i místopředseda Gross žádají spolustraníky o vyslovení důvěry. Komunisté vyslali sociální demokracii vzkaz, že by byli ochotni jednat o podpoře menšinové vlády. ODS chce o důvěře současné vládě hlasovat ve sněmovně.

VÝSLEDKY VOLEB:
V ČESKU
V CELÉ EU

ANKETA
Měl by premiér požádat sněmovnu o vyslovení důvěry vládě?

Šéf ČSSD Vladimír Špidla i statutární místopředseda Stanislav Gross požádají spolustraníky o vyslovení důvěry. Stane se tak 11. července na zasedání Ústředního výboru ČSSD.

Špidla s Grossem se na tom dohodli na ranním zasedání grémia strany. Podle Špidly teprve ústřední výbor rozhodne, jak bude ČSSD postupovat dál.

ODS chce hlasovat o důvěře vládě
Opoziční ODS vládu znovu vyzvala, aby sama požádala ve sněmovně o důvěru. Pokud tak neučiní, bude hlasování o důvěře iniciovat ODS. Usnesení výkonné rady strany na tiskové konferenci oznámil předseda ODS Mirek Topolánek.

Vedení ODS se však bránilo upřesnit, kdy chtějí hlasování vyvolat. "Bude to v nejbližším horizontu. Rozhodně nehodláme čekat až do července, kdy o tom bude jednat Ústřední výbor ČSSD," uvedl Topolánek.

ODS také vyzvala "nesocialistické síly" ke společnému jednání, aby zabránily nástupu KSČM k moci.

Komunisté slibují podporu, Špidlu ale nechtějí
KSČM je o podpoře menšinové vlády ČSSD ochotna jednat. Klade si ale podmínky. V čele sociálních demokratů nesmí být Vladimír Špidla a strana se musí vrátit k levicovému programu.

Sociální demokracie podle předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka zradila svůj program a dělá antisociální a pravicovou politiku. Pokud se to změní, jsou komunisté ochotni vyjednávat o případné podpoře menšinové vlády ČSSD.

Aby komunisté menšinový kabinet podpořili, nesměl by v čele strany být Vladimír Špidla. Nikdo z komunistických funkcionářů sice neřekl jiné jméno, ale dá se předpokládat, že Stanislav Gross by u komunistů prošel.

DÁLE ČTĚTE

DĚNÍ V ČESKÉ REPUBLICE

ZA HRANICEMI ČESKÉ REPUBLIKY

Byl to pohlavek, konstatoval Špidla
Špidla přiznal, že volby byly pohlavkem současné vládě. Je podle něj ale lepší, že ho dostala už teď, než aby jí byl uštědřen při podzimních senátních volbách.

Zda může i on za výsledek ČSSD, která získala pouze dvě z 24 českých křesel v Evropském parlamentu, podle něj stojí za hlubší analýzu.

Měsíc, který zbývá do zasedání ústředního výboru, chce Špidla věnovat připravě programu pro zbývající dva roky mandátu své vlády. Pokud se mu nepodaří program obhájit, o budoucnosti vlády a jeho postavení v ní zřejmě rozhodne mimořádný sjezd.

Prohra vládních sociálních demokratů v eurovolbách je totiž drtivá. ČSSD - po volbách v roce 2002 nejsilnější strana - skončila až jako pátá. Má devět procent hlasů. - více zde

Zůstaneme, ale..., říkají unionisté
Po eurovolbách, ve kterých její kandidátka úplně propadla, se sešlo i vedení Unie svobody - DEU. Předsednictvo vzalo na vědomí rezignaci dosavadního předsedy Petra Mareše. Ten bude stát v čele strany ještě čtrnáct dní, do 26. června. Den poté začíná stranický sjezd. - více zde

Unionisté se také shodli na tom, že podporují současnou vládní koalici a chtějí v ní setrvat. Kladou si ovšem podmínky, že se vláda zaměří na zvýšení hospodářského růstu, potírání nezaměstnanosti a snižování státního dluhu.

Vedení US-DEU se obává, že uvnitř ČSSD budou tendence přehodnotit právě tyto tendence v programu koaliční vlády. Pokud se tak stane, chce Unie svobody vládní koalici opustit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video