Špidla a Gross hasili požár v ČSSD

  • 34
Dva nejvyšší představitelé sociální demokracie přijeli v pátek do severních Čech uklidňovat rozbouřenou situaci ve své straně. Předseda ČSSD Vladimír Špidla a první místopředseda strany Stanislav Gross zcela mimořádně navštívili jednání špiček ústecké stranické buňky.

Právě z ústecké organizace ČSSD pocházejí tři největší současní rebelové ve straně - poslanci Josef Hojdar, Vladimír Laštůvka a Robert Kopecký.

Hojdar tento týden vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD. Právě v klíčovém momentě, kdy sněmovna začala poprvé projednávat vládní reformu veřejných financí.

Ta se Hojdarovi, ale ani Laštůvkovi, Kopeckému a několika dalším sociálním demokratům zatím příliš nelíbí. Požadují, aby byla více "sociální" a více odpovídala předvolebním slibům ČSSD. To zatím není možné, protože by zase neprošla přes lidovce a unionisty zbývající strany ve vládě.

"Nepřijeli jsme přemlouval Josefa Hojdara. Spíše by mělo jít o to, aby se jasně řeklo, že tohle není normální situace. A že poslanec Hojdar by se měl do klubu vrátit, třeba i za určitých podmínek, o kterých budeme jednat v srpnu v koalici i v sociální demokracii," uvedl Gross.

Schůzku se Špidlou a Grossem domluvil tento týden šéf ústecké ČSSD Jaroslav Foldyna. I on patří v sociální demokracii k ostrým kritikům Špidlova vedení a také vládní reformy.

V úterý, hned jak Hojdar vystoupil z poslaneckého klubu, přijel Foldyna do Prahy zjišťovat, jaká je situace. A vyzval Špidlu s Grossem, aby do Ústí nad Labem přijeli celou věc vysvětlit.

Oba nejvyšší představitelé ČSSD s tím souhlasili. Ústecká sociální demokracie je dnes totiž asi nejodbojnější stranickou buňkou.

Páteční návštěva Špidly a Grosse je sice mimořádný krok, ale samo jednání žádný konkrétní závěr nemělo.

"Chceme především deklarovat shodu. Vystoupení Josefa Hojdara z poslaneckého klubu musíme vlastně považovat za pozitivní věc, která nastartuje, sice na poslední chvíli, diskusi o konečné podobě reformy," uvedl Foldyna.

Mnohem důležitější vyjednávání čekají Špidlu a hlavně ministra financí Bohuslava Sobotku v srpnu. Hojdar si svým protestem totiž vynutil příslib možných ústupků ze současné podoby ekonomické reformy.

Špidla se nebrání změnám v reformě
Premiér Špidla tento týden slíbil všem poslancům ČSSD, že ministr Sobotka s nimi bude jednat o jejich pozměňovacích návrzích. Například Hojdar požaduje změkčit škrty v nemocenské a důchodech.

"Měli bychom se pokusit upravit, co se upravit dá. To, co máme před sebou, není dogma, ale jen dvanáct zákonů. Ta reforma by měla být spravedlivější, měla by se dotknout celého spektra společnosti, nejenom její části," uvedl ústecký poslanec Vladimír Laštůvka, podle kterého reforma příliš dopadá na sociálně slabé občany.

Špidla v pátek naznačil, že je ochoten některé návrhy vzít v úvahu. "Že budou předkládány nějaké pozměňovací návrhy, to je zřejmé. Budou zváženy, a pokud budou odpovídat celkovému reformnímu základu a budou dobré, což není vždycky tak snadná věc, tak nevidím důvod, proč by nemohly být přijaty," řekl Špidla.

Zklidňování situace bude pokračovat i během soboty. Kvůli Hojdarovi a dalším náznakům revolty mezi poslanci se v Praze schází předsednictvo celé ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video