Na jednání o vojenských misích přijde i prezident Václav Klaus, potvrdil iDNES.cz mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Na jednání o vojenských misích přijde i prezident Václav Klaus, potvrdil iDNES.cz mluvčí Hradu Radim Ochvat. | foto: ČTK

Špičky země budou jednat o misích. Klaus přijde, Paroubek ne

  • 402
Osud českých vojáků v zahraničí, kteří působí v provizorním mandátu a hrozí jim stažení, budou na pondělním jednání vlády řešit i netradiční hosté - prezident Václav Klaus a podle vlády i exministr zahraničí Jiří Dienstbier. Zástupci ČSSD nedorazí. Trvají na ustoupení vlády v otázce zdravotnických poplatků.

Občanským demokratům, kteří o udržení českých zahraničních misí bojují, se zřejmě nepodaří do sídla vlády v pondělí nalákat sociální demokraty Františka Bublana a Jana Hamáčka, kteří se ve sněmovních výborech otázkou misí zabývají. Naopak nestraník a bývalý ministr Jiří Dienstbier, zvolený do Senátu za ČSSD, podle vlády přijde.

DOHADOVÁNÍ, NE OBCHOD,

říká sociální demokrat František Bublan o podmínce ČSSD "poplatky za mise".

"My se diskusi nebráníme, chceme o tom mluvit, ale měla by tomu předcházet politická dohoda. Jakmile bude, tak může začít odborná debata," řekl iDNES.cz předseda výboru pro bezpečnost František Bublan.

Zopakoval tím to, na čem hlasitě trvá i jeho stranický šéf Jiří Paroubek: Vládo, ustupte v otázce zdravotnických poplatků, my ustoupíme v misích. "Jde o to, abychom se na poplatcích dohodli. A může to být dohoda kompromisní," řekl Bublan. Sněmovna totiž v prosinci na návrh komunistů poplatky "zařízla" úplně. - čtěte Neposlušní pomohli opozici, ve Sněmovně prosadila zrušení poplatků

"Je to politické dohadování, nikoliv obchod," reagoval Bublan na výtky, které k této podmínce socialistů z koaličního tábora zaznívají.

ODS: Jsme zděšeni, je to naprostý bojkot

Odmítnutí ČSSD dorazit na jednání, třebaže Hrad potvrdil i účast prezidenta Václava Klause, vyvolalo ostrou reakci vlády. "Jsme zděšeni," konstatoval premiér Mirek Topolánek dopoledne na tiskové konferenci.

"Sociální demokraté bojkotují všechna jednání (...), ČSSD dokonce odmítla zúčastnit se zasedání vlády, které se právě kvůli zahraničním misím rozhodl navštívit i prezident republiky Václav Klaus. Ze strany ČSSD jde o naprostý bojkot," doplnil odpoledne premiér.

"A to přesto, že vláda a já osobně jsme splnili všechny předběžné podmínky k jednání. Kabinet upravil podmínky působení našich vojáků v zahraničí podle požadavků opozice a já jsem se omluvil za výroky ministra vnitra Ivana Langera. - čtěte Topolánek se omluvil Paroubkovi za "sprostého vraha" 

Mise by mohly projít i socialistům navzdory

Koalice ODS, zelených a lidovců ale má naději, že nakonec s misemi ve Sněmovně uspěje i bez souhlasu socialistů. Ochotu změnit oproti minulému hlasování názor totiž naznačil lidovec Ludvík Hovorka, který byl v prosinci proti.

Jeho hlas by mohl přinést koalici, která s misemi neuspěla jen těsně, kýženou většinu 101 poslanců. Zvláště když přijde i poslanec ODS Zdeněk Boháč, který na prosincovém hlasování chyběl. Koalice tehdy získala podporu 99 poslanců.

I tak ale půjde o zřejmě poslední možný pokus. Když nejvyjde, museli by se Češi ze zahraničí urychleně stáhnout. Premiér Topolánek dnes také připomněl, že když podporu pro zahraniční mise neměla v minulosti vládní ČSSD, tak občanští demokraté setrvání vojáků v zahraničí podpořili.

KOMPROMISNÍ NÁVRH MISÍ

Ministerstvo obrany přepracovalo návrh vojenských misí tak, aby více vyhovoval sociální demokracii.

Klíčovým bodem sporu je vojenské nasazení v Afghánistánu. Místo původně zamýšlených 645 vojáků v této zemi má působit v misi ISAF jen 480 mužů a žen, navíc se do konce roku 2009 má stáhnout stovka elitních "lovců teroristů" z Prostějova. Ti patří mezi nejlepší vojenské jednotky na světě a  válčí pod hlavičkou Američanů v operaci Trvalá svoboda.

Češi v misi ISAF mají v Afghánistánu působit na čtyřech místech: po celý rok v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru, na letišti v Kábulu a u dělostřeleckého radiolokátoru ARTHUR v Kandaháru. V prvním pololetí má 80 vojáků chránit nizozemský rekonstrukční tým v provincii Uruzgán, ve druhém pololetí místo nich v zemi bude 110 vojáků s vrtulníky.

Kromě Afghánistánu zůstává klíčovou českou účastí mise KFOR v Kosovu, prestižním nasazením má být účast českého letectva při ochraně pobaltského vzdušného prostoru. Tam chce ministerstvo vyslat čtyři stíhačky Gripen a 75členný personál.

Celý návrh si můžete přečíst na webu ministerstva obrany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue