Špičky ODS se přidávají ke kritice Kasla

Praha - Pražský primátor Jan Kasl (ODS) zřejmě pomalu ztrácí půdu pod nohama - ke stranické kritice padající na jeho hlavu se připojilo i několik čelních představitelů ODS. Podle zdroje blízkého vedení strany ztratil Kasl i důvěru samotného předsedy ODS Václava Klause. Již v pondělí večer čtrnáct z dvaceti pražských zastupitelů za ODS nevyjádřilo na svém mimořádném zasedání primátorovi důvěru. O jeho dalším osudu by mělo v nejbližších dnech jednat vedení ODS.

Jan Kasl se narodil 31. prosince 1951 v Praze.

Studia: V roce 1976 promoval na Stavební fakultě ČVUT v oboru architektura. Do ledna 1990 byl zaměstnán jako architekt v družstevním podniku DRUPOS Praha, který se zabýval zejména mimopražskou bytovou výstavbou a rekonstrukcemi.

Politika: Do politiky Kasl vstoupil poprvé v únoru 1990 jako první místopředseda tehdejšího Obvodního národního výboru Prahy 1. Komunální volby v témže roce jej pak vynesly do pražského zastupitelstva (zvolen za OF), v němž se v letech 1990 až 1994 věnoval zejména problematice územního rozvoje. Od roku 1990 předsedal výboru pro územní rozvoj města a později jako člen městské rady převzal kompetence v oblasti strategického a územního plánu města a investiční výstavby.

Do ODS vstoupil v roce 1991. Loni v listopadu jej ve druhém kole volby předsedy pražského regionálního sdružení ODS těsně porazil starosta Prahy 1 Jan Bürgemeister. Kasl byl poté zvolen místopředsedou pražské ODS.

Práce: Kromě práce v zastupitelstvu působil jako nezávislý autorizovaný architekt. V červnu 1992 se stal ředitelem a společníkem v projektové firmě A projekt, s.r.o.

Podle informací z obchodního rejstříku je Kasl v současné době předsedou správní rady společnosti Pražské jaro, členem správní rady společnosti Praha - Evropské město kultury 2000 a předsedou Nadačního fondu Ferdinanda Peroutky. Je také vrchním velitelem Městské policie hlavního města Prahy.

Rodina: Kasl se minulý týden podruhé oženil. Jeho manželkou se stala jeho někdejší asistentka a mluvčí magistrátu Terezie Jungrová. Ta v červenci 2000 z pražského magistrátu odešla, Kaslovým soukromým mediálním poradcem je však stále. Z prvního manželství má Kasl tři dcery. Jeho první manželka Michaela je odbornou asistentkou
na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Někteří straničtí představitelé hovoří o tom, že jsou Kaslovým působením v posledních měsících rozčarováni. Mnozí z nich však zastávají velmi rezervovaný postoj.

Stínový ministr zahraničí Jan Zahradil (ODS) řekl, že původně Kasla jako primátora podporoval. "Musím se však přiznat, že z jeho působení v posledních měsících jsem trochu rozčarován," řekl. Dodal přitom, že Kasl podle něj sice výborně ovládá umění komunikace s médii, ale "nezvládl komunikaci se svým nejbližším
okolím a uvnitř pražské ODS". "To se mu v tuto chvíli vrací," řekl.

Podle místopředsedkyně ODS Libuše Benešové by měl primátor vyhodnotit svou situaci sám. "On musí vyhodnotit svou situaci, musí vyhodnotit, zda udělal chyby a zda je možné chyby napravit," řekla. 

Benešová míní, že Kasl je mezi obyvateli poměrně populární. "Je to hodnota, kterou si ODS uvědomuje, a je to hodnota, které si samozřejmě velmi ceníme," dodala.

Poslanec Petr Nečas považuje situaci za velmi naléhavou. "Slyšeny musejí být všechny strany," řekl. Bude podle něj mimo jiné nutné posoudit, zda jsou spory osobní, nebo dané rozdílným přístupem k některým věcným problémům.

Vývoj kolem pražského primátora je podle člena užšího grémia strany a senátora Mirka Topolánka prozatím vnitřní věcí klubu ODS na pražské radnici. Topolánek nepředpokládá, že by celá věc měla "dramatický" vývoj. "Ale mohu se mýlit," řekl.

Kasl dnes Českému rozhlasu Regina řekl, že argumenty jeho kritiků jsou účelové a sháněné proto, aby uvolnil místo. Podle něj možná kvůli tomu, že odmítl používat "některé styly práce z minula". Spekuluje se o tom, že případnými Kaslovými nástupci by mohli být jeho náměstci Petr Švec nebo Martin Hejl.

Náměstek primátora za ČSSD Jiří Paroubek i zastupitel KSČM Jiří Dolejš míní, že tato situace je vnitřní věcí ODS. Snahy odvolat primátora jsou však překvapením pro předsedu klubu zastupitelů za Unii svobody Michaela Hvížďalu.

Představitelé pražské KDU-ČSL míní, že důvody klubu ODS vedoucí k hlasování o důvěře primátorovi jsou zástupné. "Mají zakrýt hlubokou krizi v ODS a ve vedení města," sdělil předseda pražských lidovců Petr Burgr. Krizi by podle něj vyřešilo odstoupení všech radních.

Mimořádná schůze pražských zastupitelů za ODS

Primátor Jan Kasl čelí nejvážnější krizi od svého nástupu do čela města v roce 1998. I většina radních ODS je s primátorem nespokojena a není vyloučeno, že Jan Kasl bude muset primátorský řetěz přenechat svému nástupci.

I když se v ODS o odstranění Kasla z primátorského postu hovoří již delší dobu, dosud, ani po včerejším několikahodinovém jednání, žádný konkrétní důvod k takovému kroku nikdo neuvedl.

Předseda klubu Petr Bratský potvrdil, že o jednotlivých problémech se nemluvilo. "Ale někteří lidé mají výhrady ke stylu chování primátora a jeho přístupu k nim. Je to v rovině vztahů," uvedl Bratský.

Primátor ovšem sám rezignovat nehodlá. "Nedopustil jsem se ničeho špatného vůči Praze ani vůči ODS, abych musel odcházet. Chci, aby o mém mandátu rozhodlo nejvyšší vedení ODS, které mě na funkci primátora nominovalo. Pakliže Václav Klaus rozhodne, abych odešel, tak odejdu," konstatoval Kasl.

Primátor připustil, že určité problémy v komunikaci mezi radními a jím existují. "Připouštím, že s některými radními je obtížné komunikovat, ale mohla to zavinit i moje politická neobratnost."

Náměstek primátora Petr Švec, který je společně s druhým náměstkem Martinem Hejlem považovaný za možného Kaslova nástupce, před jednáním uvedl, že jednání o důvěře je důsledkem krize, která trvá už několik měsíců a v posledních dnech dostala nové obrátky. Podrobněji o důvodech vyslovení nedůvěry nechtěl hovořit.

Co bude dál s Kaslem by mělo rozhodnout politické grémium ODS, které se sejde nejdříve na konci týdne. Proto je téměř vyloučeno, aby se o odvolání jednalo už ve čtvrtek na schůzi zastupitelstva. Pro odvolání primátora by se pak muselo vyslovit minimálně osmadvacet členů zastupitelstva z pětapadesáti.

I kdyby celá ODS - patrně mimo Jana Kasla - hlasovala pro, jejích dvacet hlasů by k odvolání nestačilo a občanské demokraty by museli podpořit i členové zastupitelstva z jiných politických stran.

Jejich podpora takovému řešení však zatím není jistá a politici z jiných subjektů se k případným změnám staví zatím velmi opatrně. Přesto však možnou změnu na nejvyšším postu ve městě jednoznačně nevylučují. Prakticky všichni o možné změně na primátorském křesle alespoň neoficiálně vědí, ale odmítají diskutovat o tom, koho by případně po dpořili při nové volbě.

"Pokud bych měl někoho z vedení radnice kritizovat za práci, primátor Kasl by rozhodně nebyl na prvním místě," uvedl předseda klubu KDU-ČSL, ODA a DEU v zastupitelstvu Marián Hošek. Náměstek primátora za ČSSD Jiří Paroubek byl stručný.

"V tuto chvíli je to věcí ODS a já o tom nic nevím," uvedl Paroubek. I předseda klubu ČSSD Petr Hulinský tvrdí, že kdo bude primátorem, je věcí ODS.

Podle předsedy klubu Unie svobody Michaela Hvížďaly je ovšem překvapivé, že ti lidé, kteří před dvěma roky primátora podporovali, nyní uvažují o jeho odvolání. "Ukazuje se, že koalice ODS-ČSSD na radnici neměla nic společného s řešením problémů, ale měla jen pomoci obsadit pozice ve vedení města," soudí Hvížďala.

Předseda komunistického klubu Jiří Dolejš si myslí, že v současné době není situace taková, aby uvnitř koalice došlo k nějakému přemísťování. Myslí si, že současné dění lze považovat jako zneužití vnějších tlaků, které by měly vést k vytvoření nové koalice mezi ODS a Unií svobody a k oslabení pozice sociální demokracie v Praze.

Do primátorského křesla usedl architekt Jan Kasl před dvěma roky. I když byl počátkem devadesátých let členem městského zastupitelstva a radním, politicky nebyl zkušený.

Při volbách primátora získal z pětapadesáti hlasů jednatřicet. Tedy přesně tolik, kolik čítala tehdy utvořená koalice ODS a sociálních demokratů.

Kasl, který do té doby pracoval jako architekt v ateliéru A projekt, jenž vypracoval plány přestavby Slovanského domu, Hergetovy cihelny a podílel se i na projektu Myslbek, se tehdy svěřil s obavami, aby v této pozici neztratil soudnost a vazbu na veřejnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue