Spekulanti kupují byty v centru

  • 8
Praha - V centru Prahy skupují bývalé obecní byty stále častěji bohatí ruští a čeští podnikatelé. Přitom za ně nemusí zaplatit ani obvyklou tržní cenu. Využívají pouze prostor pro spekulaci, který vytvořila radnice Prahy 1. Podle zkušeností obchodníků s realitami se totiž často stává, že nájemníci koupí od městské části byt v atraktivní lokalitě za velmi nízkou cenu a obratem ho prodají s několikamilionovým ziskem.

Za takto získané peníze si pak kupují rodinné domy v okolí Prahy. Byty od nich odkupují poslední dobou obvykle právě Rusové, kteří se do Prahy tlačí stejně vehementně jako před časem do Karlových Varů.

"Rusové platí hned a původ jejich peněz nikdo nezjišťuje," říká Ivan Kapičák, odborník na trh s realitami.

Radnice Prahy 1 nabízí nájemníkům obecní byty obvykle za pouhou desetinu tržní ceny. Ti se přitom o byt ničím nezasloužili, pouze jim ho obec někdy v minulosti pronajala. Radnice Prahy 1 této rozšířené spekulaci s obecními byty hodně nahrává. Mimo jiné i tím, že si při jejich prodeji nezřizuje předkupní právo. "Běžně se tak stává, že už při koupi bytu neskládá peníze nájemník, ale ten, kdo mu vzápětí doplatí několik milionů a byt od něj odkoupí," říká Kapičák.

"Další pohyb bytů nesledujeme. Myslím si ale, že většina nájemníků si je nechává," reagoval starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister.

Příklad kauzy Dvořák
Například v Pařížské ulici nabízí radnice nájemníkům ke koupi byt o rozloze 120 metrů čtverečních za pouhých 547 tisíc korun. Přitom jeho tržní cena se pohybuje kolem sedmi milionů.

Od nájemníků ho chtěl koupit pražský radní Filip Dvořák. Postup zvolil stejný, který naznačil Kapičák. Radnici měl zaplatit cenu bytu určenou pro privatizaci, nájemníkům pak doplatit formou fiktivní půjčky další čtyři miliony korun. Dvořák před týdnem uvedl, že z koupě bytu v Pařížské ulici nakonec sešlo. Svědci transakce však tvrdí opak. Případ vyšetřuje policie, mimo jiné pro podezření z daňového úniku.

Zásady pro privatizaci bytů v Praze 1 schválilo zastupitelstvo. "Podle zákona nabízíme byty nejdříve nájemníkům. Cenu jsme zvolili takovou, aby byla pro ně dostupná," řekl Bürgermeister.

V praxi to však znamená, že například právě v Pařížské ulici, která je považována za nejlepší adresu v Čechách, dostane nájemník velký byt za stejnou cenu, za jakou je k dostání i o něco menší byt v okrajové městské části Praha 13.

"Nechceme prodávat nájemníkům byty příliš lacino právě proto, abychom co nejvíce omezili spekulaci s nimi. Byty tak nabízíme v průměru za čtyřicet procent jejich tržní ceny," uvedl tiskový mluvčí radnice Prahy 13 Petr Krajánek.

Předkupní právo
Například v Praze 3 se jistí proti spekulaci zřízením pětiletého předkupního práva.
Stejným způsobem by ji mohla zabránit i radnice Prahy 1. "Neděláme to, protože by tím nájemníci přišli o možnost získat na koupi výhodný hypoteční úvěr," uvedl Bürgermeister.

To však není pravda. Například tiskový mluvčí Československé obchodní banky Milan Tománek uvedl, že pokud by městská část měla předkupní právo k bytu v ceně, za jakou ho nájemníkovi prodávala, nebyl by s poskytnutím hypotečního úvěru vůbec žádný problém.

"Snažíme se pouze prosadit, abychom byli vždy první v zástavním právu na byt. To ale ničemu nebrání," řekl Tománek.

Proč je však radnice v Praze 1 tak benevolentní při prodeji majetku městské části? Starosta Bürgermeister tvrdí, že se snaží co nejvíce vyjít vstříc současným nájemníkům. Ale opačného názoru je Kapičák. "Je to trestuhodné rozdávání obecního majetku, k němuž se pak za výhodných podmínek dostávají přes nastrčené nájemníky různé podivné existence," míní.

Myslí si to také Libor Dellin z Asociace soukromých majitelů domů. "Obecní byty jsou nás všech. Na jejich výstavbě a často i provozu jsme se výrazně podíleli svými daněmi. Jestliže je obce takto hluboko pod cenou téměř rozdávají privilegovaným nájemníkům, kteří se pak okamžitě obohacují při jejich prodeji, zbavují se toho nejcennějšího, co mají," upozornil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video