Spekulace o Arafatovi už Palestince nebaví

  • 40
(Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Žije ještě Jásir Arafat? Palestinci v pásmu Gazy se zoufalstvím i hněvem sledovali smršť zpráv přicházejících z Paříže. Už nevěří ničemu. Nejdřív se z Reuters dozvěděli, že už zemřel. Jenže oficiální linie zůstávala neměnná: Arafat je stále naživu.

"Zemřel před několika dny," říká v pásmu Gazy s přesvědčením palestinský novinář Ibrahim Hamuda, pracující pro rozhlasovou stanici Hlas mladých, když se zaposlouchá do zpráv z rádia, které každou chvíli hlásí něco jiného.

Jedním z mála faktů, na němž se shodovaly všechny zdroje, zní: Arafat trpí krvácením do mozku, jeho stav je horší a horší.

Palestinský ministr zahraničí Nabíl Šás podle tiskových agentur kategoricky vyloučil spekulace, že Arafat by mohl být odpojen od přístrojů. "Jeho mozek, srdce a plíce stále pracují a je naživu. Kategoricky vylučuji možnost eutanazie," řekl.

Nedůstojný konec vůdce
Palestince v pásmu Gazy nekonečné vlny spekulací unavují, vědí, že dny Jásira Arafata jsou sečteny, a to vše kolem považují za nedůstojný konec jedné éry.

"Je to člověk, který je pro nás velkým symbolem, měl na nás velký vliv," říká Mahmúd Rouka, Palestinec, který žil dlouhá léta v Česku. Mahmúd si však nemyslí, že by v pásmu Gazy, velmi křehké oblasti, kde žije přes milion Palestinců, napětí eskalovalo a došlo k násilí.

"Lidé jsou na to připraveni, že Arafat zemře. Nebude to jako blesk z čistého nebe, ty zprávy přicházejí postupně a už několik dní. Arafat je velký otec našeho národa," říká Samir na hřbitůvku v Chán Júnisu, kde jsou pohřbeni Arafatův otec a sestra.

O tomto místě se donedávna spekulovalo jako o možném hřbitově, kde by mohl být palestinský lídr uložen. Z rušného tržiště na hřbitůvek vedou nenápadné šedé dveře. Jsou zamčené a mladý chlapec přelézá plot a pouští nás dovnitř.

Skupinka chlapců stojí opodál, i oni se přišli podívat na místo, kde je pohřbena Arafatova rodina. Byla by to pro nás čest, říkají, náš vůdce však patří do Jeruzaléma na posvátné místo muslimů, na Chrámovou horu. To však odmítl Izrael.

Na jednom z hrobů je vytesané jméno otce Jásira Arafata, na druhém jméno Arafatovy sestry, pod tím jsou pak verše z Koránu.

Hřbitov je příliš malý, aby se sem vešly delegace, které by se zřejmě pohřbu zúčastnily. Politici nyní hovoří o městě Ramalláh na palestinském území, na Západním břehu Jordánu.

Sídlo jako hrobka
Arafat by se tak vrátil do míst, kde byl v posledních letech držen v domácím vězení v prezidentském komplexu Mukata.

"Z Ramalláhu by to měl mnohem blíž do svatého města Jeruzaléma," myslí si novinář Ibrahim. Ale celá skupinka nad hrobem otce Jásira Arafata vzhlédne v bezmocném gestu. "Vše je v rukou izraelského premiéra Ariela Šarona. My bychom ho chtěli pohřbít v Jeruzalémě, ale nemáme na to žádný vliv," říká muž, který se představil jako doktor.

A co bude dál? Všichni si přejí mír, i Palestinec Neve Dakklim. Vede nás do bytu na předměstí Chán Júnisu, v jehož zdech jsou vidět díry po kulkách.
Neve má v sobě naději: věří, že nové palestinské vedení se s Izraelem domluví lépe než Arafat.

Jásir Arafat ukazuje z paluby vrtulníku symbol vítězství. Snímek je z května 2002.

Mukata - prezidentské sídlo Jásira Arafata v palestinském Ramalláhu. (7. listopadu 2004)

Palestinští policisté v Ramalláhu vyjadřují podporu nemocnému Arafatovi například plakátem s jeho portrétem, který vozí na svém autě. (7. listopadu 2004)

Stoupenci palestinského vůdce Jásira Arafata se sešli na demonstraci v Ramalláhu. (8. listopadu 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video