Špehování nebo žurnalistika

V pořadu Fakta vysílala Česká televize reportáž o tom, jak si telefonovali čelní politikové sociální demokracie a ODS s členy televizní rady. Reportáž dokázala, že členové rady, kteří své kontakty s politiky a politici, kteří své kontakty s radními, popírali, lhali, jako když tiskne. Postižení se hájí tím, že reportéři zneužili soukromé údaje.

Žurnalisté občas zveřejní soukromé údaje, ba zveřejní i údaje přísně tajné. Občané i soudy musí zvážit, zda je k tomu vedla senzacechtivost nebo veřejný zájem. Výpisy hovorů mobilními telefony jsou jistě do určité míry soukromým údajem. Ne však zcela intimním.

Nikdo nevykřikoval do světa, co si například pan Mareš s panem Langerem či paní Dědečková s paní Dostálovou šuškali, jen kolikrát a jak dlouho spolu hovořili.

Žurnalisté vypátrali velmi důležitou věc. Jediný etický vykřičník: vypátrali ji televizní reportéři, kteří hájili svou kůži. Není tedy jasné, zda tak činili ve vlastním nebo ve veřejném zájmu. Ať tak či tak, veřejnost má nyní dvojí užitek. Jednak ví víc o svých politicích.  A členové příští televizní rady si asi dvakrát rozmyslí, zda si nechají platit své mobily televizí. Prostý koncesionář na tom ušetří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video