Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Špehování mobilů bezhlavě schvaloval jen soud v Děčíně, ukázala kontrola

  • 3
Povolení ke sledování mobilů dávali jak na běžícím pásu zřejmě jen soudci z Děčína. Myslí si to ministerstvo spravedlnosti po přepadové kontrole soudů. Zajímalo je, zda i jinde panuje praxe, která dovolila, aby se policista Marian Hudec dostal k telefonním výpisům lidí kolem prezidenta i dalších prominentů.

"Kontrola prokázala, že soudci povolují zjišťování údajů o telekomunikačním provozu v souladu se zákonem. Praxi soudců Okresního soudu v Děčíně, kteří příkazy ke sdělení údajů odůvodňovali pouze formálně, tak lze označit za exces," konstatovalo ministerstvo.

Není to přímo odposlech

V kauze policisty Hudce nejde přímo o odposlouchávání telefonů, ale o "výpisy hovorů", tedy informace, kdo, kdy, jak dlouho a komu volal. Díky tomu, že telefony se v každém místě připojují na nejbližší buňky, které hovor posílají dále, lze také zjistit, kde přibližně se osoba nacházela. Tyto informace má telefonní operátor a na soudní příkaz je musí poskytnout policii. Ústavní soud ale letos rozhodl, že data už operátoři nemusí povinně uchovávat půl roku.

Varnsdorfský policista Hudec dostal v letech 2009 a 2010 souhlas se sledováním padesátky čísel. Patřila předsedovi Ústavního soudu Rychetskému, prezidentovu kancléři Weiglovi, právníkovi Janstovi, manažerovi ČEZ Rousovi nebo novinářům iDNES.cz, MF DNES i dalších médií.

Formalisté v Děčíně

Pospíšil prohlásil, že podle něj soudci nepostupovali podle zákona, protože se spokojili jen s formálním odůvodněním. Hudec jako záminku uváděl například prověřování obchodu s bílým masem nebo fingovanou svatbu, která měla legalizovat pobyt cizince z Nigérie. Už ale nevysvětlil konkrétní souvislost mezi odůvodněním a sledovanými čísly. To prý u jiných soudů ale dělají.

"Z žádostí policie je téměř vždy jednoznačně zřejmá souvislost telefonního čísla, mobilního telefonu, IP adresy či e-mailové schránky s konkrétním trestným činem, jeho možnými pachateli nebo oběťmi," tvrdí resort Jiřího Pospíšila. Ve zbylých případech pak prý šlo všechny souvislosti dovodit z policejního spisu, který měli soudci k dispozici.

Ze závěrů kontroly ministerští úředníci dovozují, že postup Okresního soudu v Děčíně, kde osm soudců vyhovělo v osmnácti případech žádostem policisty o výpis telekomunikačního provozu, aniž by svá rozhodnutí dostatečně odůvodnili, byl excesem.

"Formální odůvodnění, v němž chybí informace o tom, jaký je vztah mezi konkrétními telefonními čísly a podezřelými v daných kauzách, je podle názoru ministerstva spravedlnosti v rozporu s trestním řádem," tvrdí resort. Ministr v nejbližších dnech odešle k Nejvyššímu správnímu soudu kárné žaloby na těchto osm soudců.

Ministerstvo zkontrolovalo čtyři náhodně vybrané soudy - Okresní soud Plzeň sever, Okresní soud Praha východ, Okresní soud Pardubice a Městský soud Brno. Na každém z těchto soudů si vyžádalo kopie dvaceti spisů, které obsahovaly rozhodnutí o povolení zjišťování údajů o telekomunikačním provozu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video