Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Speciální soudy na korupci? Podle soudců nesmysl

  • 40
Nápad vznikající vládní koalice na zavedení speciálních protikorupčních soudů je podle samotných soudců nesmysl. Pokud argumentujeme snahou o větší nezávislost soudů, tak vlastně říkáme, že jiné soudy nezávislé nejsou, tvrdí šéf soudcovské unie Tomáš Lichovník. Problematické je i zavedení agentů provokatérů.

Vyjednavači TOP 09, ODS a VV se už minulý týden shodli na zřízení protikorupčních státních zastupitelství a zvláštních soudů nebo soudních senátů, které by úplatkářství trestaly.

"Nevidím důvod, proč by měly být nějaké speciální soudy. Jednak by to vyžadovalo změnu ústavy, ale hlavně nevidím žádný problém na straně soudů. Problém je v tom, že soudci prostě takové kauzy od policie nedostávají," tvrdí Lichovník.

Nelíbí se mu ani hlasy argumentující větší nezávislostí soudců řešících korupci politiků. "Ale takové přece musí být všechny soudy, a nejen ty řešící korupci. Vždyť soudy se můžou zabývat i jinou, mnohem nebezpečnější trestnou činností politiků," říká prezident unie, podle kterého jde o krok špatným směrem. "Možné jsou samozřejmě specializované senáty, ty ale fungují už dnes," dodává Lichovník.

Není to jediný plán Věcí veřejných, který vyvolává rozpaky či kritiku. Strana Radka Johna chce také zavést agenta provokatéra, který by testoval politiky a úředníky tak, že by je přímo naváděl k trestným činům, například by jim nabídl úplatek. Takto provokovat by za určitých podmínek mohli nejen tajní policisté, ale dokonce i státem najatí civilisté.

Pozorovat ano, nabízet peníze ne

Podle právníků, s nimiž se shoduje třeba i ODS, by taková praxe byla protizákonná. "Stát prostě nemůže sám porušovat zákony," tvrdí šéf poslední kampaně ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer.

Za pravdu mu dala i Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, když před několika měsíci stejný krok navrhoval ministr Martin Pecina. "Stát se nesmí podílet na vytváření trestného činu," argumentovala nejvyšší žalobkyně. Samotné nabídnutí úplatku totiž už je trestným činem.

Navíc protikorupčního agenta už zná současná legislativa. Už nyní tak může policie nasadit agenta do korupčního prostředí, kde může dokumentovat trestnou činnost, aby byli pachatelé snáze usvědčeni. Jen přitom nesmí sám páchat trestný čin.

Policejní agent například už nyní může přijít na cizineckou policii s tím, že má zájem o povolení k trvalému pobytu a sledovat při tom, jak se policista zachová a zda přitom neporuší zákon. Nesmí ale nabídnout úplatek a touto provokací dokázat, že jeho kolegu lze zkorumpovat.

Tyto argumenty donutily Věci veřejné zčásti ustoupit od původního plánu provokovat korupci a o věci budou nyní jednat experti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue