Ilustrační

Ilustrační | foto: Vojenská policie

Speciální jednotka vojenské policie vznikla zbytečně, utratila stamiliony

  • 139
Speciální jednotka vojenské policie SOG, která byla založena po teroristických útocích na USA, vůbec neměla vzniknout, vyplývá z dvouletého vyšetřování. "Existence SOG byla neopodstatněná," shrnul dnešní velitel Vojenské policie Vladimír Ložek. Jednotka utratila stovky milionů za své vybavení.

Za sedmileté trvání jednotky, která působila v Afghánistánu, se podle vyšetřovatelů nakoupilo vybavení za stamiliony, aniž bylo jasné, k čemu je SOG potřebuje. Třeba i podvodní skútr či bezpilotní vrtulníky - jeden vyšel na 111 milionů. Vyšetřování může vyústit v obvinění tehdejšího velení vojenské policie i velitelů SOG ze zneužití pravomocí.

Podle zdroje z ministerstva obrany nebyla jednotka od svého vzniku finančně nijak omezena - ministerstvo obrany vedené Jaroslavem Tvrdíkem (ČSSD) jí údajně dávalo volnou ruku a tohle exkluzivní postavení si jednotka udržela až do rozpuštění v roce 2009. O stamilionových nákupech zbraní podle zdroje rozhodovali praporčíci bez zkušeností.

Tvrdík se dnes hájí, že o žádných zbytečných nákupech neví a všechna rozhodnutí činili profesionálové. Také tehdejší šéf vojenské policie Oldřich Kubát podezření odmítá. Říká, že jednotka byla nejprve rozprášena a teprve pak se hledaly důvody: "Kvůli svým schopnostem se stala pro některé lidi z ministerstva obrany nepohodlnou."

Důstojníci zvedali závoru, vojáci lovili talibance

Absence jasných pravidel však podle vyšetřovatelů vyústila i v některé těžko uvěřitelné situace. Dánové, do jejichž kontingentu byl SOG v Afghánistánu začleněn, požádali Čechy, aby jim na dva dny pomohli hlídat základnu. "Příslušníci SOG to odmítli, protože to bylo pod jejich úroveň," říká Ložek.

Pověst jednotky tehdy musel zachránit její velitel, podplukovník Miroslav Murček, který šel se štábem v roli řadových pěšáků do stráže. Dánové asi nezapomenou, jak závoru u brány zdvihali čeští důstojníci.

I tento detail podle šéfa bezpečnostního výboru Sněmovny Františka Bublana (ČSSD) ukazuje, jak to dopadne s jednotkou, kterou nesvazují žádná pravidla. "Nehrává to korupci. Ocitli se mimo realitu," míní Bublan.

Vrcholem bylo, když se někteří Češi utrhli v Afghánistánu z řetězu a bez vědomí nadřízených vyráželi po nocích na lov talibanců. MF DNES to potvrdily dva důvěryhodné zdroje. Vojáci podle nich nesmyslnou palbou jednou ohrozili i civilisty. Vyšetřování však takové akce zatím nepotvrdilo a podle Ložka už se dost možná ani dokázat nedají.

Při řízení SOG v Afghánistánu podle vyšetřovatelů selhalo i tehdejší operační centrum generálního štábu, které velí jednotkám v zahraničí. Na krizi v jednotce podle nich nereagovalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue