Specialisté počítali konvenční zbraně

Na vojenském letišti v Malackách přistává tým specialistů na konvenční zbraně, aby zkontroloval, zda mají Slováci jen zbraně, které povoluje smlouva o konvenčních silách v Evropě. I tak vypadal mezinárodní workshop inspektorů, který hostila Česká republika.

Speciální mezinárodní workshop pro vojenské odborníky z pětadvaceti zemí, které podepsaly Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, připravil už po třinácté český Úřad zahraničních aktivit a kontroly odzbrojení.

Pětadvacítka zahraničních odborníků ze smluvních zemí i z velitelství NATO v Bruselu se sjela do školícího a výcvikového střediska ministerstva obrany v Komorním Hrádku ve středních Čechách. Celý týden předávali zkušení vojenští specialisté své zkušenosti nováčkům, kteří se na svou první inspekci teprve chystají.

Program setkání je každý rok obdobný, novinkou letošního kurzu byla zmíněná cvičná inspekce na Slovensku. Na tomto inspekčním výpadu bylo vše v pořádku.

Pod smlouvou je i podpis Varšavské smlouvy
Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, kterou podepsaly v Paříži v listopadu 1990 alianční státy a země tehdy ještě existující Varšavské smlouvy stále zůstává jedním z hlavních pilířů evropské bezpečnosti.

"Smlouva přesně stanovuje maximální počty tanků, obrněných vozidel, dělostřeleckých systémů ráže 100 mm a výše, bojových letounů a útočných vrtulníků, které každý smluvní stát může vlastnit. Česká republika v má současné době výrazně nižší počet výzbroje v těchto pěti kategoriích, než kolik jí smlouva povoluje," tvrdí Gabriel Kovács z Úřadu zahraničních aktivit a kontroly odzbrojení.

Každý stát je povinen vždy k 15. prosinci sdělit ostatním zemím přesné počty své výzbroje a jejich rozmístění u jednotlivých vojenských útvarů. Na základě těchto informací se pak provádějí inspekce. Stát, který se rozhodne provést kontrolu na území jiného státu, doručí prostřednictvím svého ministerstva zahraničních věcí diplomatickou nótu.

Odpověď na ni musí země, kde má být inspekce provedena, odeslat do dvou hodin. A do dalších 36 hodin se inspekční tým dostaví na místo a teprve tam sdělí, u jakého vojenského útvaru chce kontrolu provést.

"Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě je postavena tak, aby udržovala všechny její signatářské země v určité nejistotě kdy, kde a kým bude provedena kontrola. To nutí státy k tomu, aby závazky dodržovaly," vysvětlil Kovács.

Inspekce většinou dopadne dobře
Inspekce většinou dopadnou dobře. K menším nesrovnalostem ale dochází téměř při každé kontrole. "Inspekční režim je dost specifický, a stává se, že nějaký požadavek není zcela naplněn. Stát, který inspekci provádí, má pak právo žádat o vysvětlení. Ve valné většině případů se tato nesrovnalost vysvětlí přímo na místě," tvrdí Kovács

Dodal, že v opačném případě zasedne ve Vídni společná konzultativní komise, v níž jsou zastoupeny všechny smluvní státy.


Video