Vyzkoušejte si, jestli by vás vzali na střední školu. Ilustrační foto

Vyzkoušejte si, jestli by vás vzali na střední školu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

SPECIÁL: Zkuste si přijímačky z matematiky

  • 34
Matematika bude tradičně pro většinu ze 109 tisíc žáků devátých tříd nejtvrdším oříškem při přijímačkách na střední školy. Někteří z nich proto už teď leží v rovnicích a zlomcích, jiní chodí do kurzu. Kdo zvládne slovní úlohy, počítání obsahů a rýsování trojúhelníků, má téměř vyhráno.

ON-LINE TESTY:
Matematika pro 5. třídu
Matematika pro 9. třídu
Testy z matematiky na SŠ - srovnání s ostatními

Matematiky se častěji bojí dívky než chlapci. "Klukům jde logické uvažování o něco lépe než dívkám, ty bývají častěji zaměřeny spíš humanitně," vysvětluje psycholožka Lenka Čadová.

Zároveň však upozorňuje, že tvrzení nejde brát zjednodušeně. Tedy tak, že dívky se na matematiku vůbec nehodí. Mnohé z nich jsou totiž v matematice vynikající.
Právě nyní spousta rodičů přemýšlí, z čeho by se jejich děti měly učit na přijímačky z matematiky. Rada je jednoduchá. Nejlepší je sehnat si testy přijímacích zkoušek z minulých ročníků, radí současní studenti.

Sežeňte si staré testy
"Učila jsem se ze sbírek úloh ze školy. Taky jsem měla nějaké sbírky testů. Perfektní byla knížka Krok za krokem k přijímacím zkouškám od Petra Husara," radí Kristýna Dorazilová z gymnázia Přípotoční, která dělala zkoušky loni.

"Taky jsem chodila na dva kurzy jak na Přípotoční, tak u nás ve škole," dodává. Snaha se vyplatila a na školu se dostala jako první ze všech uchazečů.

Kolik deka cukru?
Jaký příklad se může u přijímaček objevit? Třeba hned ten následující: "Na jablečný koláč se použije mouka, cukr a máslo v poměru 10:3:2. Kolik dkg másla a cukru je potřeba, jestliže se použilo 600 gramů mouky?"

Tato úloha čekala v testu z matematiky na uchazeče o studium na gymnáziu v České Třebové. Tam si přijímačky dělají sami, i když většina škol v okolí si nechává dělat testy od společnosti Scio, která se na jejich přípravu specializuje.

Chytáky však na studenty v České Třebové v žádném případě nechystají.
"Nechceme žáky zlikvidovat, ale naopak je nalákat k nám na školu," říká ředitel gymnázia Petr Poldauf. "Látku, kterou do testu z matematiky dáme, deváťáci určitě zvládnou," dodává.

Dostanou se i lotříci
V České Třebové budou při rozhodování o tom, koho přijmout a koho ne, přihlížet také k vysvědčení z prvního pololetí deváté třídy a ke slovnímu výstupnímu hodnocení.

"Nejdůležitější pro nás ale stejně budou výsledky testů z matematiky a českého jazyka. Pokud bude mít někdo ve výstupním hodnocení napsáno, že je to lotřík, který zlobí a přitom zvládne dobře testy, určitě ho přijmeme," dodává Poldauf.
Podle něj totiž může být výstupní hodnocení ovlivněno subjektivním názorem učitelů.

Před zkouškou se neučte
Žáci by si měli před přijímačkami odpočinout. "Den před zkouškou vyražte s kamarády ven, popovídejte si s rodiči a jděte si zaplavat," radí psychologové. Poslední den už nemá cenu se učit.

"Student si akorát uvědomí, co neumí, a to ho stresuje," říká Lenka Čadová. Podle ní také není dobré mluvit o tom, co se stane, pokud se student na školu nedostane. "V těle se pak odehrává reakce, jako kdyby se tam skutečně dítě nedostalo, a stres pak blokuje logické uvažování," tvrdí Čadová.

Právě matematika může být přitom těžká nejen pro ty, kteří s ní mají problémy, ale paradoxně i pro ty, kteří ji umí.

"Může se stát, že se dítě bude stresovat z toho, že musí uspět tam, kde mu to jde," vysvětluje Čadová.

Důležitý je také spánek. Pokud nemůže dítě před zkouškou usnout, je lepší použít bylinky než prášky. Po nich by totiž mohl být student druhý den unavený.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video