Prváci radí - sežeňte si starší testy. Ilustrační foto

Prváci radí - sežeňte si starší testy. Ilustrační foto | foto: David Port, MF DNES

SPECIÁL: Zkuste si přijímačky na vysokou

  • 76
Znalosti ze střední školy mnohdy k přijetí na vysokou nestačí. MF DNES požádala studenty, kteří se dostali na vysněný obor, aby se podělili o zkušenosti s letošními uchazeči. Vyzkoušejte si také interaktivní testy SCIO. Vzali by vás na vysokou?

Test z matematiky
Test obecných studijních předpokladů

ČTĚTE TAKÉ:
Přípravný kurz pomůže, ale musí se dobře vybrat

VYBERTE SI VŠ A PŘIHLASTE SE ON-LINE

Lucie Šromová, studuje 2. ročník psychologie v Olomouci
Na psychologii se hlásí spousta lidí, ale berou jen malé procento zájemců. Přípravu by tedy uchazeč určitě neměl podcenit. Je třeba přečíst řadu knížek, jako důležitou bych viděla například Psychologii od Atkinsona. Je to tlustá kniha za dva a půl tisíce a v době, kdy jsem se na zkoušky učila já, byla těžko k sehnání. Ale určitě se vyplatí do ní investovat nebo si ji aspoň vypůjčit v knihovně.

Příprava mi zabrala přibližně rok, chodila jsem totiž do kurzu. Další alternativou je také nultý ročník psychologie. Zájemci by měli umět latinské biologické názvy. U ústní zkoušky se klade důraz na orientaci v odborné literatuře.

Upřímně řečeno, přijímací zkoušky na psychologii jsou hodně náročné. Jestli si někdo myslí, že vystačí se středoškolským učivem, tak na to určitě doplatí. Přijímačky se úplně vyrovnají zkoušce v prváku.

Magdaléna Havlíková, 1. ročník žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK v Praze
Přečetla jsem si některé knihy z doporučené literatury, ale všechny se zvládnout nedaly. V tomhle směru jsem spoléhala spíš na štěstí. Určitě se vyplatí přečíst si Encyklopedii praktické žurnalistiky, některé otázky v testu z ní vycházejí.

Aby dobře dopadla část testu z českého jazyka, student by si měl projít Pravidla českého pravopisu. Angličtina se na zkoušku asi nedá naučit, v písemce se objevuje řada špeků. Možná pomůže projít si anglickou mluvnici.

Nejdůležitější je všeobecný přehled. Vyplatí se sledovat noviny: všímat si, jak píší jednotlivé deníky, a zároveň vnímat důležité události. Nutná je orientace v politice, vědět jména ministrů a také znát předsedy vlád sousedních a významných zemí. Ale zároveň je potřeba sledovat všechno, co se děje. Při ústní zkoušce si totiž můžete vylosovat otázku ze sportu, školství, kultury nebo průmyslu.

Marta Stodůlková, 1. ročník všeobecného lékařství v Brně
Základní pravidlo podle mě je, že člověk by měl maturovat ze stejných předmětů, z jakých později dělá přijímačky. Ušetří se tím spousta práce. Dělala jsem zkoušky z biologie, chemie a fyziky. Obtížnost jednotlivých předmětů byla v testech různá.

Třeba biologie mi přišla hodně těžká, a i kdybych se naučila všechno, co jsme na střední škole probírali, nepomohlo by to. Proto bych radila, abyste nezoufali, pokud budete mít pocit, že vám biologie nevyšla. Ostatní na tom totiž určitě budou podobně. A naopak fyzika se mi zdála hodně jednoduchá.

Chce to ale víc myslet a logicky odvozovat než přemýšlet nad našprtanými vzorečky. Na většinu věcí se dá přijít úvahou. A ještě rada na závěr: využijte všechen čas, který máte k dispozici, a nenechte se znervóznit těmi, kteří dokončili test před vámi. Já jsem dopsala jako předposlední a na přijímačkách jsem byla devátá.

Mojmír Přívara, první ročník na Právnické fakultě UK v Praze
Nejlepší je sehnat si testy z minulých let. Je totiž důležité pochopit, jakým způsobem kladou otázky. Ta kostra je v podstatě každý rok stejná, jen se trochu mění zadání. Kdo bude zadání rozumět, rychleji se zorientuje a nebude ztrácet čas, který může využít na řešení úkolů.

Nakoupil jsem si čtyři knížky testů z logiky a všechny jsem si prošel. Nematuroval jsem z dějepisu, takže jsem si musel udělat takovou soukromou maturitu a naučit se celé dějiny sám.

Lukáš Černý, Fakulta mezinárodních vztahů VŠE v Praze
Všechno důležité, co je potřeba vědět k přijímačkám, se dá najít na webu VŠE. Jsou tam ukázky testů z minulých let, z nich každý dobře pozná, co by se měl naučit. Nebo také to, že vlastně nemá šanci.

V matematice se klade důraz na logaritmy a funkce, naopak geometrie v testech úplně chybí, takže je zbytečné se ji na přijímačky učit. V testech z matematiky se vyplatí tipovat, za špatnou odpověď se body neodečítají. A pokud by někomu jako ukázka nestačily příklady, co jsou na internetu, má k dispozici také sbírky úloh, ve kterých jsou desítky příkladů.

Škola pořádá i kurzy, které na zkoušky připravují. Já jsem na ně nechodil, protože dostat se každých čtrnáct dní do Prahy ze Zlína, kde bydlím, bych nezvládl. Někomu asi kurz může pomoct, ale já jsem u přijímaček uspěl i bez něj. Zkouška obsahuje také testy ze dvou cizích jazyků. Pamatuji si, že třeba angličtina je postavena na časech a slovíčkách, ale žádná těžká gramatika nehrozí. Mě na zkoušku dobře připravilo gymnázium.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video