Hlavně se nestresujte, vzkazují letošní prváci. Ilustrační foto

Hlavně se nestresujte, vzkazují letošní prváci. Ilustrační foto | foto: MF DNES

SPECIÁL: Vyzkoušejte si přijímačky na SŠ

  • 20
Žáky devátých základních škol čekají za tři měsíce přijímací zkoušky na střední školy. Jejich starší spolužáci je varují, ať nepodceňují přípravu na ně a vyzkoušejí si například přijímačky nanečisto. V článku najdete interaktivní testy, které poskytla společnost SCIO.

ON-LINE TESTY SCIO:
Český jazyk pro 5. třídu
Český jazyk pro 9. třídu
Matematika pro 5. třídu
Matematika pro 9. třídu
Obecné studijní předpoklady pro 9. třídu

ČTĚTE TAKÉ:
Školy si mohou vybrat, jaké vypíší zkoušky
SPECIÁL: Vyberte si střední školu

"Ničeho se nebojte a hlavně se před zkouškami nestresujte," vzkazují studenti prvních ročníků středních škol deváťákům, které v dubnu čeká první kolo přijímacích zkoušek.

Studenti, kteří dnes studují prvním rokem na gymnáziu, obchodní akademii a střední zdravotní škole, proto letošním deváťákům dávají rady, jak se mají připravit a co je v nové škole čeká.

Co je před přijímacími zkouškami nejdůležitější?
Lukáš Podaný, 1. ročník gymnázia: Nezanedbat přípravu na ně. Já jsem se moc nepřipravoval a po přijímacích zkouškách jsem měl z toho, co jsem napsal, hrozně špatný dojem. Nakonec jsem se dostal jen taktak. Teď bych se určitě připravoval víc.

Rudolf Kostka, 1. ročník gymnázia: Špatné také není chodit na různé přípravné kurzy nebo si vyzkoušet přijímačky nanečisto. To pomůže mnohem víc než domácí příprava.

Je dobré se učit do poslední chvíle před zkouškou?
Tomáš Mimra, 1. ročník gymnázia: Den před zkouškami by se už nikdo neměl učit. Naopak. Musíte být v klidu a trochu si odpočinout. Jít třeba do kina nebo někam ven.

Renata Ouředníková, 1. ročník gymnázia: Učení na poslední chvíli stejně už nepomůže.

Štěpánka Vošická, 1. ročník střední zdravotní školy: Nejlepší je učit se průběžně. Poslední týden pak trochu zvolnit a už si tím moc nelámat hlavu. To mi říkaly všechny moje starší kamarádky a sama jsem se o tom přesvědčila. Navíc se vám to může lehce v hlavě pomotat.

Jaké pomůcky jsou u přijímací zkoušky dovoleny?
Lukáš Podaný: To je různé, podle toho, na jakou školu se hlásíte. Například tam, kde je zkouška z matematiky, by si každý měl vzít pravítko, kružítko a tužku. Někde je povolena i kalkulačka.

Štěpánka Vošická: Já jsem si vzala pro jistotu dvě propisky, kdyby náhodou jedna přestala psát. Doporučuji to.

Barbora Koubková, 1. ročník gymnázia: Hlavně nezapomenout na talismany. Nějakou maličkost pro štěstí, mně ten můj moc pomohl.

Je dobré sledovat internetové stránky školy, na kterou se žáci hlásí? Mají se do školy zajít podívat?
Barbora Koubková: Naše škola měla na stránkách napsáno, co v přijímacích zkouškách bude. To mi moc pomohlo.

Renata Ouředníková: Na internetových stránkách mojí školy byly ukázky testů z předchozího roku. Mohla jsem si to proto vyzkoušet. Do školy jsem se šla i podívat, abych viděla, jak to tam vypadá.

Tereza Michalová, 1. ročník obchodní akademie: Když je den otevřených dveří, tak si můžete prohlédnout celou školu a na vše se zeptat.

Jaký je největší rozdíl mezi základní a střední školou?
Rudolf Kostka: Jiný je hlavně přístup učitelů, je mnohem lepší.

Tereza Michalová: Tady nás berou spíš jako dospělé. Na základní škole jsme s učitelem měli osobnější vztah, protože nás znal odmalička, a tady si ze začátku ani nepamatují naše jména. Učení je sice trochu těžší, ale zase se už neučíme tolik předmětů jako na základní škole.

Barbora Koubková: Je to hlavně obrovský skok v učení. Je jen na mně, jestli se chci učit, nebo ne. Nikdo nás už nemůže nutit jako na základní škole.

Lukáš Podaný: Přijde mi, že na střední škole je mnohem větší pohoda než na základní. Já se alespoň učím méně než předtím.

Mají se studenti něčeho bát v nové škole?
Tomáš Mimra: Určitě ne. Měl jsem trochu nepříjemný pocit z nového prostředí a nových lidí. Ale po čase si na sebe všichni zvyknou a je to v pohodě. Hlavně ve stejné pozici, jako jste vy, je i dalších třicet dětí.

Tereza Michalová: Jen není dobré podcenit začátek roku a hned se začít učit. Já jsem si říkala, že to nemůže být tak hrozné, a trochu jsem ten začátek roku prospala.

Protože si mohou dávat žáci v prvním kole pouze jednu přihlášku na střední školu, co jim doporučíte: vsadit na jistotu, nebo riskovat?
Barbora Koubková: Doporučila bych kompromis. Něco mezi tím, co chtějí, a tím, na co se cítí.

Tereza Michalová: Nevím. Já osobně jsem se bála, a proto jsem šla na školu, kde se přijímací zkoušky nedělaly.

Rudolf Kostka: Určitě by si neměli volit něco, co nechtějí dělat. To není dobré.

Lukáš Podaný:Většinou se všichni zaleknou a nevolí si tu školu, na které by opravdu chtěli studovat, ale tu, o které vědí, že se na ni dostanou. Já chtěl gymnázium, a tak jsem si zvolil gymnázium.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video