I letos se očekává velký převis poptávky nad nabídkou. Ilustrační foto

I letos se očekává velký převis poptávky nad nabídkou. Ilustrační foto | foto: David Port, MF DNES

SPECIÁL: Seznam vysokých škol

  • 2
Boj o vysoké školy se opět blíží. Přestože se počet míst neustále zvyšuje a letos bude úspěšných opět více zájemců, než před rokem, opakuje se stále stejný obrázek. Na některých školách uspěl loni jen každý desátý a v průměru se na školy nedostalo třicet procent zájemců.

SEZNAM VYSOKÝCH ŠKOL

PŘIHLASTE SE ON-LINE PŘES iDNES.cz

Kde bude nejtěžší se prosadit? Pokud to bude u přijímaček vypadat podobně jako loni, tak v případě práv, uměleckých škol, psychologie či architektury jsou šance na přijetí malé - pohybují se mezi 10 až 20 procenty. Naopak více než osmdesátiprocentní naději máte na chemických, strojírenských a některých oborech zemědělských škol.

"V technických oborech navíc najdete poměrně slušné uplatnění po skončení školy, to se ovšem nedá tvrdit o zemědělství," cituje zprávu o uplatnitelnosti absolventů škol Jan Koucký ze Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK. Podle něho se v praxi nejlépe uplatňují lékaři a učitelé.

Zkuste to jinam
Eva Dušková z Prahy se letos bude hlásit na vysokou školu už potřetí. Poslední dva roky skládala zkoušky na Filozofickou fakultu UK, ale pro vysoký počet zájemců nebyla přijata. Tomu se chce letos vyhnout.

"Začala jsem pátrat po méně žádaných školách. Na filozofii je sice nával všude a ne vždy otevírají dějiny umění, o které mám zájem. Třetí neúspěch už ale nechci riskovat. Takže počítám s dojížděním. Navíc budu muset kvůli živobytí zvolit kombinované studium," vysvětluje letošní taktiku neúspěšná studentka.

Zatím si vyhlédla filozofickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, kde, jak doufá, bude úspěšnější. Univerzální recept to však není, protože loni byl o studium na právnické fakultě v Plzni a na Masarykově univerzitě v Brně ještě větší zájem než na pražská práva.

Menší škola, větší šance
Pokud si vybíráte nějaký hodně žádaný obor, projděte podrobně celé seznamy vysokých škol na následujících stranách. Najdete v nich všechny fakulty, na kterých se dá studovat. Třeba ekonomické směry nemusíte absolvovat jen na VŠE, ale i na technických nebo zemědělských školách.

Jaký byl loni poměr mezi přihlášenými a přijatými na jednotlivých fakultách státních i soukromých vysokých škol, se dozvíte na stránkách www.studentin.cz. Tak snadno můžete porovnat své šance na přijetí.

Další informace o studiu i přijímacím řízení získáte na webech fakult, vodítkem vám můžou být i názory současných studentů na úroveň školy. Vybrat menší město a méně prestižní univerzitu je dobrá volba pro ty, kdo chtějí studovat velmi žádaný obor a nechtějí čekat několik let, až se tam dostanou. Nakonec často zjistí, že úroveň výuky je srovnatelná. Pro majetnější může být východiskem soukromá škola.

Na techniky bez zkoušek
Veselejší situaci mají technicky nadaní studenti. Někteří se zkoušek vůbec obávat nemusí. "Jediným naším přijímacím kritériem je složená maturita, zkoušky vůbec neděláme. Máme totiž dost velkou kapacitu a během prvního semestru až třetina lidí odpadne, protože náročné studium nezvládnou," říká Jiří Doubrava ze studijního oddělení Fakulty strojní ČVUT.

Zjistěte si přesně, jaké fakulta vyžaduje přijímací zkoušky, a podle toho se nachystejte. Některé školy pořádají přípravné kurzy. Testy si lze vyzkoušet i u agentur, které se přijímačkami zabývají. Profesionálně vedená příprava ke zkouškám vás vyjde na tři až čtyři tisíce korun.

Letos se na devíti fakultách setkáte s novým systémem přijímaček. Tyto školy požadují pouze test obecných studijních předpokladů společnosti Scio a některé přidávají ještě předmětové testy. Například Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně test základů společenských věd nebo Fakulta zdravotně sociální Ostravské univerzity u některých oborů test z přírodních věd.

"Scio testy obecných studijních předpokladů lze skládat na 21 místech v ČR ve třech termínech po sobě, započítává se nejlepší výsledek," vysvětluje Bohumil Kartous ze Scio.

NEZAPOMEŇTE

* přihlášky na veřejné vysoké školy se podávají elektronicky, písemně či osobně do 28. února

* soukromé školy si stanovují termíny odevzdání přihlášek samy

* každý uchazeč o studium na VŠ si může podat neomezený počet přihlášek

* termíny přijímacích zkoušek se můžou překrývat, účast u zkoušek na jiné škole není omluva

* jediným důvodem k omluvě jsou závažné důvody, škola pak nabídne uchazeči náhradní termín

* přijímací zkoušky na vysoké školy se platí (cca 500 korun), poplatek je třeba uhradit v předepsaném termínu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video