Virus ptačí chřipky H5N1 si už ve světě vyžádal kolem sta lidských životů. Ilustrační foto.

Virus ptačí chřipky H5N1 si už ve světě vyžádal kolem sta lidských životů. Ilustrační foto. | foto: Reuters

SPECIÁL: Ptačí chřipka v Česku

Ptačí chřipka dorazila po několika měsících i do České republiky. Jejím nositelem se stala labuť, kterou lidé našli v jihočeské Hluboké nad Vltavou. Úřady tvrdí, že jsou připraveny, odborníci ujišťují, že není důvod k panice. Jak je Česko připraveno a jaká rizika s sebou nemoc nese?

INFOGRAFIKA:
Rozšíření ptačí chřipky v Evropě
Jak chřipkový virus zabíjí buňku
Ptačí chřipka na cestě do Evropy
Boj proti ptačí chřipce

MAPY:
Výskyt ptačí chřipky v Česku
Pásmo možných opatření okolo Hluboké nad Vltavou

DALŠÍ INFORMACE:
Dvacet otázek a odpovědí o ptačí chřipce
Ptačí chřipka ve světě
Technologie smrti: Jak se likvidují zvířata

VŠECHNY ČLÁNKY O PTAČÍ CHŘIPCE ČTĚTE ZDE

 

Ptáci, ptačí chřipka. Ilustrační foto

Jak by stát postupoval v době krize

Česko patří mezi necelé tři desítky zemí, které mají pro případ vypuknutí chřipkové pandemie Národní pandemický plán.

  • Národní pandemický plán stanovuje mimo jiné, kdo by dostal léky a vakcíny, v jakém pořadí, jak by vypadala péče o nemocné lidi a případně i pohřbívání obětí nemoci.
  • Nyní bude tento plán částečně novelizován, protože je třeba upřesnit mimo jiné, kdo a jak by v případě pandemie řídil očkování a podávání léků. ¦ Pandemický plán začíná platit v momentě, kdy se virus začne šířit mezi lidmi a snadno se přenášet z člověka na člověka.
  • Když se virus změní a začne se mezi lidmi přenášet snadno, lze hovořit o začínající pandemii, která vypukne v případě, kdy začne nemocných masově přibývat.
  • Stát by začal zároveň urychleně jednat o konkrétním nákupu vakcíny. Už nyní probíhají předběžná jednání o dodávkách vakcín. Není problém ji vyrobit, ale může se stát, že jí nebude dost pro všechny.
  • Nedá se nicméně předem říci, za jak dlouho by případná pandemie dorazila do České republiky, ani jak rychle a kolik lidí by onemocnělo. Odhaduje se nicméně, že by u nás mohla onemocnět jedna třetina až polovina lidí.
  • V prvé řadě by byla posílena lékařská služba první pomoci, uvolnila by se nemocniční lůžka pro nemocné s chřipkou. Ti by se však nejspíše shromažďovali i ve školách nebo halách, kde by se o ně starali zdravotníci. Izolovat nemocné někde stranou totiž není možné.
  • Stát by začal s distribucí protivirových léků ohroženým skupinám.
  • Lze čekat vydání přísných hygienických doporučení, která by měla zamezit dalšímu šíření viru v populaci. Další vývoj by se řídil podle toho, kolik lidí by onemocnělo a o jak závažnou formu choroby by šlo.

Ptáci, ptačí chřipka. Ilustrační foto

Pojmy, o nichž se mluví

  1. Pandemie - Rozsáhlá epidemie, která vypukla na rozlehlém území v řadě zemí, popřípadě i na více kontinentech. Onemocní až miliony lidí naráz.
  2. Epidemie - Vyhlašuje se, když počet nemocných přesahuje 2000 až 3000 na 100 tisíc obyvatel, a chorobu tak mají dvě až tři procenta lidí. Tolik nemocných bývá třeba při každoroční epidemii běžné sezonní chřipky.
  3. Chřipka - Neboli influenza. Nakažlivé virové onemocnění, které postihuje zejména dýchací cesty, patří k ní vysoká horečka, zimnice a bolesti hlavy, kloubů a svalů.
  4. Ptačí chřipka - Onemocnění vyvolané chřipkovým virem typu A, vyskytuje se u divokých i domácích ptáků a výjimečně se přenáší na člověka, pak mívá těžký průběh a někdy končí smrtí.
  5. H5N1 - Subtyp chřipkového viru šířící se zatím mezi ptáky, který je nyní nejvíce podezříván z toho, že by se mohl stát původcem celosvětové pandemie.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video