Přípitek po jmenování premiérem. Na snímku Jan Fischer s Miloslavem Vlčkem, Mirkem Topolánkem, Přemyslem Sobotkou a Václavem Klausem. (9. dubna 2009)

Přípitek po jmenování premiérem. Na snímku Jan Fischer s Miloslavem Vlčkem, Mirkem Topolánkem, Přemyslem Sobotkou a Václavem Klausem. (9. dubna 2009) | foto: Michal Sváček, MAFRA

SPECIÁL: Kdo zasedne ve Fischerově kabinetu

  • 29
Nový premiér Jan Fischer zkompletoval jména ministrů pro svou úřednickou vládu. Návrhy mu přinesli předsedové ODS, ČSSD a Strany zelených. Lidovci z vytváření kabinetu couvli, komunisté k němu nebyli přizváni. Podívejte se, kdo na několik měsíců zasedne ve vládě.

Jan FISCHER, premiér
Šéf Českého statistického úřadu se narodil v rodině matematických statistiků. Jeho znalost všemožných čísel o Česku má být v hospodářské krizi výhodou. Do čela ČSÚ se chce vrátit.

Eduard JANOTA, ministr financí
Eduard JanotaSoučasný náměstek ministra financí, který na úřadě působí již deset let. Je jedním z mála lidí, kteří se detailně orientují ve státních financích, pravidelně se podílí na sestavování rozpočtu.

Daniela KOVÁŘOVÁ, ministryně spravedlnosti
Ředitelka Justiční akademie v Kroměříži, předtím vedla odbor výchovy a vzdělávání České advokátní komory. Jako advokátka se zaměřovala na trestní právo, rodinné právo a smluvní agendu. Zajišťovala vzdělávání tisíce koncipientů a advokátů. Zkušební komisařka pro trestní právo.

Miroslava KOPICOVÁ, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Pracovala ještě na ministerstvu práce a sociálních věcí před rokem 1989, pak řídila spolupráci s EU v oblasti zaměstnanosti, vzdělávání nebo sociální politiky. Byla ministryní školství v prvním Topolánkově kabinetu, který nedostal důvěru.

Gustáv SLAMEČKA, ministr dopravy
Ekonom, absolvent University of Pittsburgh. Dříve působil v bance, pak přešel do státní správy. Nyní šéf Fondu dopravní infrastruktury a náměstek ministra dopravy.


Martin BARTÁK, ministr obrany
Náměstek ministryně obrany považovaný za skutečného "vládce" resortu. Přitěžuje mu, že v minulosti vlastnil firmu s licencí na prodej zbraní, kterou koupil vysoce postavený ruský mafián Andrej Koprljakov.

Václav RIEDLBAUCH, ministr kultury
Současný ředitel České filharmonie ji vede od roku 2001. Působil jako ředitel nakladatelství Panton nebo jako vedoucí katedry na HAMU. Nominoval ho premiér Jan Fischer.

Dana JURÁSKOVÁ, ministryně zdravotnictví
Dana Jurásková, prezidentka České asociace sesterŘeditelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a prezidentka České asociace sester. Dlouho působila ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze jako náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči nebo zástupce ředitele. V roce 2007 byla pověřena vedením nemocnice do volby nového řádného ředitele.

Ladislav MIKO, ministr životního prostředí
Exnáměstek ministra životního prostředí, nyní vysoký úředník v Evropské komisi přes životní prostředí. Má doktoráty v obecné biologii a systematické biologii a ekologii. Byl zástupcem ředitele České inspekce životního prostředí. V Evropské komisi řídí Ředitelství ochrany přírodních zdrojů.

Jan KOHOUT, ministr zahraničí
Současný náměstek ministra zahraničí. Kvůli vstupu do vlády pozastavil členství v ČSSD. Po pádu Grossovy vlády v roce 2005 se o něm dokonce uvažovalo jako o premiérovi.

Martin PECINA, ministr vnitra
Šéf antimonopolního úřadu, má pozastavené členství v ČSSD. Dříve náměstek ministra průmyslu a člen dozorčí rady ČEZ. V roce 2004 dostal od ekologů anticenu Ropák roku.

Rostislav VONDRUŠKA, ministr pro místní rozvoj
Šéf agentury CzechTourism, přítel předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. V roce 1984 vystudoval VŠE v Bratislavě a svou profesní kariéru začal jako číšník v pražském hotelu International.

Vladimír TOŠOVSKÝ, ministr průmyslu a obchodu
Vladimír TošovskýSoučasný generální ředitel České energetické přenosové soustavy, která má monopol na správu vysokého napětí v ČR. V energetice pracuje od 80. let. Do funkce ministra ho navrhla ČSSD.

Štefan FÜLE, ministr pro evropské záležitosti
Dlouholetý český velvyslanec při NATO, absolvent Filozofické fakulty UK a Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě. Byl náměstkem ministra obrany a mimořádným vyslancem v Litvě a Spojeném království.

Petr ŠIMERKA, ministr práce a sociálních věcí
Bývalý odborový předák. Pak přešel na ministerstvo práce, kam si ho vzal jako náměstka Zdeněk Škromach z ČSSD. A nynější ministr Petr Nečas z ODS si ho tam nechal.


Jakub ŠEBESTA, ministr zemědělství
Ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Veřejně na sebe upozornil tvrdým bojem s maloobchodními řetězci prodávajícími nekvalitní potraviny.


Michael KOCÁB, ministr pro lidská práva a menšiny
Michael KocábDosavadní ministr pro tento resort. Loni na podzim se pokoušel vstoupit do Senátu. Po demisi Topolánkovy vlády plánoval, že se vrátí k hudbě. Po roce 1989 byl dva roky poslancem, předsedal parlamentní komisi, která se věnovala odsunu sovětských vojsk.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video