Předvolební průzkumy přisuzují vítězství Robertu Ficovi. Ilustrační foto.

Předvolební průzkumy přisuzují vítězství Robertu Ficovi. Ilustrační foto. | foto: David W. Cerny, Reuters

SPECIÁL: Kdo kandiduje ve slovenských volbách

Slovensko čekají v sobotu 17. června parlamentní volby. Tamní obyvatelé budou rozhodovat, zda chtějí pokračovat v rozsáhlých ekonomických reformách současné vlády Mikuláše Dzurindy, nebo jejich zrušení v podání šéfa Smeru Roberta Fica.

Smer - sociálna demokracia (Smer-SD)

Předseda: Robert Fico
Předvolební průzkumy: 31,2 %
Internetové stránky: Strana-Smer.sk
Smer vznikl v prosinci 1999 a před dvěma lety se sloučil se Stranou demokratickej ľavice (SDĽ), Sociálnodemokratickou stranou Slovenska (SDSS) a Sociálnodemokratickou alternatívou (SDA). Patří k nejhlasitějším kritikům současné vlády a slibuje rušení ekonomických reforem.

Strana maďarskej koalície (SMK)

Předseda: Béla Bugár
Předvolební průzkumy: 10,6 %
Internetové stránky: SMK.sk
Strana maďarskej koalície spatřila světlo světa v roce 1998, kdy se spojily Maďarské kresťanskodemokratické hnutie, Maďarská občianska strana a Spolužitie. V témže roce se stala součástí vládní koalice. Zastupuje zájmy maďarské menšiny.

Slovenská národná strana (SNS)

Předseda: Ján Slota
Předvolební průzkumy: 9,9 %
Internetové stránky: SNS.sk
Počátky SNS sahají do roku 1990 a byla součástí vlády Vladimíra Mečiara. Strana za sebou má bouřlivou minulost, kdy se rozštěpila na dvě samostatné uskupení. Po neúspěchu ve volbách před čtyřmi lety se opět sjednotila. Orientuje se na vlastenectví a tradiční hodnoty.

Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS)

Předseda: Vladimír Mečiar
Předvolební průzkumy: 9,7 %
Internetové stránky: HZDS.sk
Mečiarovo HZDS vzniklo v březnu 1991 odštěpením od protikomunistického hnutí Verejnosť proti násiliu. Strana v 90. letech prosazovala svéráznou národní cestu postkomunistické transformace. Ve volebním programu klade důraz na sociální, národní a křesťanské hodnoty.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH)

Předseda: Pavol Hrušovský
Předvolební průzkumy: 8,9 %
Internetové stránky: KDH.sk
Vznik Kresťanskodemokratického hnutia se datuje do února 1990 a patří tak k nejstarším polistopadovým politickým stranám na Slovensku. KDH je považováno za jedno z nejkonzervativnějších uskupení, které klade důraz na křesťanské a rodinné hodnoty. Počátkem letošního roku stálo za rozpadem vlády a vypsáním předčasných voleb.

Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana (SDKÚ-DS)

Předseda: Mikuláš Dzurinda
Předvolební průzkumy: 8,9 %
Internetové stránky: SDKUonline.sk
Současná vládní strana vznikla v listopadu 2000 po rozpadu Slovenskej demokratickej koalície. Po spojení s Demokratickou stranou změnili křesťanští unionisté v lednu 2006 název na SDKÚ-DS. Strana se v posledních letech zasadila o rozsáhlé, ale kontroverzní, reformy.

Slobodné fórum (SF)

Předseda: Zuzana Martináková
Předvolební průzkumy: 6,8 %
Internetové stránky: SlobodneForum.sk
Základem liberální strany se stali politici, kteří na podzim 2003 opustili Dzurindovu SDKÚ. Slobodné fórum se zformovalo počátkem roku 2004 a pod vedením Zuzany Martinákové usiluje zejména o podporu střední vrstvy obyvatelstva.

Komunistická strana Slovenska (KSS)

Předseda: Jozef Ševc
Předvolební průzkumy: 6,5 %
Internetové stránky: KSS.sk
Levicová marxistická strana, která vznikla sloučením Zväzu komunistov a Komunistickej strany Slovenska ´91 v srpnu 1992. Na rozdíl od KSČM není nástupnickou organizací předlistopadové KSS.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video