Za dva roky nastoupí státní maturita, sloh v ní nebude. Ilustrační foto

Za dva roky nastoupí státní maturita, sloh v ní nebude. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MF DNES

SPECIÁL: Je čas začít myslet na maturitu

Devadesát osm tisíc studentů středních škol musí pomalu začít myslet na maturitu. Za pár týdnů je čeká písemka z češtiny, která jim určí třetinu celkové známky z toho předmětu. Psát se bude už jen dvakrát, pak se maturita pro všechny změní. Jak se na "zkoušku dospělosti" připravit?

Studenti: Svaťák na přípravu nestačí
Cizí jazyky vítězí nad matematikou

Maturita - čeho je to vlastně zkouška?

VYPRACOVANÉ POMŮCKY
  • Ukázkový životopis ve formátu PDF: v angličtině zde, v němčině zde
  • Vypracovaná otázky za Aj + Nj: jídlo
    vzorový jídelníček s názvy nejčastějších pokrmů

  • Jaká budou témata a literární útvary? Češtináři se snaží, aby si každý mohl vybrat to, co mu nejvíce sedí. Studenti si budou moci zvolit ze čtyř možností. Každá z nich přitom představuje jiný literární útvar.

    "Dáváme většinou dva těžší a dva lehčí žánry, aby písemku zvládli i méně slohově nadaní studenti," tvrdí češtinářka Irena Bártová z gymnázia Na Vítězné pláni v Praze.

    Na gymnáziu Karla Čapka v Dobříši se zase snaží, aby byly žánry co nejrůznorodější.

    "Objeví se tam určitě něco z publicistického stylu, třeba názorový článek nebo reportáž, pak úvaha a určitě nějaký citát," říká češtinářka Iva Čeledová.

    Volte i podle žánru
    Téměř na každé škole se objeví úvaha a něco z publicistiky. Profesoři upozorňují, že studenti musí vybírat nejen podle tématu, ale že se musí dívat i na literární útvar.

    "Je častou chybou, že si student vybere téma, které se mu líbí, ale žánr už nezvládne. V písemce přitom hodnotíme obojí," upozorňuje Čeledová.

    Zadání češtináři vybírají podle mnoha kritérií. Je důležité, aby nebylo příliš široké, protože by se v něm student mohl "utopit".

    "Úvahu například vybíráme tak, aby měl student prostor pro argumenty a protiargumenty, ale téma je spíše užší, aby nesklouzl někam jinam," říká Čeledová.

    Co si nejčastěji studenti vybírají? "Záleží na studentovi, pokud je slohově nadanější, vybírá si třeba úvahu nebo umělecký popis, tedy líčení. Méně talentovaní zase naopak píší více dějové útvary, jako je povídka, nebo reportáž," říká Čeledová. "Samozřejmě záleží i na tématu," dodává.

    Často je alespoň jedna z možností postavena na citátu nějaké slavné osobnosti nebo na novinovém titulku. Na Vítězné pláni tak měli loni připravena dokonce tři ze čtyř témat.

    Z ničeho se nedá dělat věda
    Podle Ireny Bártové si studenti gymnázia Na Vítězné pláni často vybírali otevřený dopis profesorům českých gymnázií, který uváděl citát Jana Wericha "Z ničeho se nedá dělat věda, ani z vědy ne".

    Profesoři zvolili právě tento citát proto, že loni uplynulo sto let od narození Jiřího Voskovce a Jana Wericha. "Snažíme se dávat nějaké aktuálnější téma nebo něco, co je spjato právě s rokem, ve kterém studenti práce píšou," říká Bártová.

    Zda se tedy letos objeví v nabídce téma o volbách, češtináři neprozradí. Zadání písemek totiž úzkostlivě tají nebo je ještě ani nemají vybraná.

    Podle profesorů je přitom důležité, aby maturanti nenarazili na neznámý literární útvar. "Všechny žánry, ze kterých si studenti budou vybírat, jsme s maturanty v průběhu roku psali, takže je mají vyzkoušené," říká Čeledová.

    Vybere si každý
    I na Gymnáziu v Sušici se profesoři snaží vyjít studentům maximálně vstříc.

    "Útvary volíme tak, aby si každý mohl vybrat. Někdy zařazujeme i jedno aktuální téma," říká ředitel školy František Březina. Před dvěma lety si tedy maturanti v Sušici mohli vybrat úvahu o vstupu Česka do Evropské unie.

    Na některých gymnáziích dokonce profesoři vyberou pouze téma, ale volbu žánru nechají na studentech.

    "Mnohdy necháváme volbu útvaru na studentech. Musí ovšem na začátku napsat, jaký žánr si zvolili, a pak ho po celou slohovou práci dodržovat," říká ředitelka gymnázia F. X. Šaldy v Liberci Irena Přádná.

    A jak by měla slohová práce vypadat? Na začátku musí být osnova. Délka se liší podle toho, o jaký žánr jde.

    "Klademe důraz také na slovní zásobu a práce by samozřejmě měla mít nějakou logiku. Aktuální témata sice zařazujeme, ale snažíme se je pojmout spíše obecně," říká Přádná.

    Státní maturita se slohem nepočítá
    Maturitní písemky z češtiny už však mají odzvoněno. Studenti je budou psát pouze letos a příští rok. Od roku 2008 budou totiž dělat státní maturitu a ta se slohovou prací nepočítá.

    "Součástí maturity z češtiny bude pouze strukturovaná práce, ve které budou prvky současné slohové práce z češtiny," popisuje ředitel centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Martin Chvál.

    Na celou práci budou mít maturanti šedesát minut a budou muset umět mimo jiné například napsat inzerát nebo dopis. Rozsah práce bude mnohem menší, než je tomu u současné slohové práce.


    Eurovolby 2024

    Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

    Video